Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Razie v Curychu. Policie zatkla dva místopředsedy FIFA za přijetí úplatků

Sport

  7:53aktualizováno  21:10
CURYCH - V rámci vyšetřování rozsáhlé korupce v Mezinárodní fotbalové federaci ve čtvrtek brzy ráno švýcarská policie při razii v Curychu zatkla místopředsedy FIFA Juana Ángela Napouta z Paraguaye a Alfreda Hawita z Hondurasu. Švýcarské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že na žádost amerických úřadů byli oba kvůli podezření z přijetí úplatků ve výši několika milionů dolarů umístěni do vazby. Švýcarské úřady teď budou čekat na oficiální žádost o jejich vydání ze strany amerických vyšetřovatelů.

Hotel Baur au Lac v Curychu, kde policie zatkla další funkcionáře FIFA. foto: Reuters

Sedmapadesátiletý Napout byl loni v srpnu dočasně jmenován předsedou jihoamerické fotbalové konfederace CONMEBOL, v březnu byl ve funkci potvrzen.

Čtyřiašedesátiletý Hawit je od června provizorně v čele konfederace CONCACAF sdružující země Severní a Střední Ameriky.

Oba čelí obvinění, že brali úplatky v souvislosti s prodejem marketingových práv na turnaje v Latinské Americe a na zápasy kvalifikace mistrovství světa.

Policisté stejně jako v květnu před volebním kongresem FIFA zasahovali v luxusním hotelu Baur au Lac, kde se ubytovali fotbaloví funkcionáři během nynějšího dvoudenního zasedání výkonného výboru FIFA.

Celkem bylo z korupce nově obviněno 16 lidí, z nichž pět jsou současní či bývalí členové výkonného výboru FIFA.

Patří mezi ně i šéf Brazilské fotbalové konfederace Marco Polo del Nero a její někdejší šéf Ricardo Teixeira, jenž byl zetěm dlouholetého prezidenta FIFA Joaa Havelange.

FIFA v první reakci uvedla, že bude nadále s americkými úřady, které vyšetřování vedou, plně spolupracovat. Fotbaloví funkcionáři ve čtvrtek v Curychu jednali o řadě reforem, které mají znamenat pro mezinárodní federaci nový start po korupční aféře.

Dva dny před květnovým kongresem federace, na němž byl ve funkci předsedy FIFA znovu zvolen Švýcar Sepp Blatter, zatkla švýcarská policie v Curychu sedm vysoce postavených funkcionářů kvůli podezření z korupce.

Celkem bylo na základě vyšetřování amerických úřadů obviněno od května už 27 lidí. Všichni zatčení jsou spojováni s úplatky přesahujícími za poslední dvě desetiletí 150 milionů dolarů (3,6 miliardy korun).

Policie zasahovala před hotelem v Curychu, kde se ubytovali fotbaloví...
Policie zasahovala před hotelem v Curychu, kde se ubytovali fotbaloví...

Kvůli rozsáhlému skandálu dal pár dnů po svém znovuzvolení Blatter svou funkci k dispozici. Za největšího favorita na post nového předsedy FIFA, který se má volit v únoru příštího roku, byl považován šéf UEFA Michel Platini.

Legendární francouzský fotbalista byl však kvůli přijetí podezřelé platby od FIFA v roce 2011 spolu s Blatterem na 90 dnů suspendován, což jeho pozicí silně otřáslo. Etická komise FIFA pro Platiniho požaduje doživotní zákaz působení ve fotbale.

Autor:

Statutární město Ostrava
Specialista / Specialistka investičních akcí

Statutární město Ostrava
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 980 - 33 790 Kč

Mohlo by vás zajímat