Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Reakce na blamáž s Litvou? Žádné změny, Bílek svým hráčům věří

Tisková konference po prohře s Litvou. (Šmicer a Bílek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference po prohře s Litvou. (Šmicer a Bílek). | foto: ČTK

PRAHA Od úterní porážky s Litvou fanoušci přirovnávají sílu české reprezentace častěji spíš k fotbalovým outsiderům. Trenér Michal Bílek ale při hodnocení kvalifikačního propadáku nabídl přirovnání z úplně jiné sféry. Inter Milán jako poslední vítěz Ligy mistrů a italské ligy podle něj v nesnázích nemění způsob hry. Stejně jako slavný klub se pod Bílkovou taktovkou zachová také národní tým.

Někdo by možná očekával radikální řez, kritizovaný kouč je však přesvědčený, že reprezentační výběr se vydal správným směrem, přestože se to v zatím nejdůležitější prověrce vůbec neprokázalo.

"Svému mužstvu dál důvěřuju. vybraní hráči představují to nejsilnější, co máme k dispozici," řekl Bílek před novináři. Úplně stejně mluvil také před úterním zápasem, to ještě nikdo jeho názor výrazněji nezpochybňoval. Teď už je situace úplně opačná.

Bílkova budoucnost je nejistá, přesto podle bookmakerů je pravděpodobnější, že ve funkci přežije zbývající podzimní zápasy v kvalifikaci – doma se Skotskem a v Lichtenštejnsku. K tomu může spoléhat na podporu ze svazových míst. O jeho odvolání se nechtěl bavit předseda Ivan Hašek a podobně hovořil také reprezentační manažer Vladimír Šmicer. "Nastoupili jsme na nějakou cestu. Nemyslíme, že by to byla chyba trenéra."

Ani Bílek o odchodu prý ani v náznaku neuvažoval. "O tom jsem nezapřemýšlel opravdu ani na okamžik. Už při mém jmenování se proti mě ozývalo dost hlasů, ale současnou reakci okolí samozřejmě chápu. Věřím, že to ještě můžeme obrátit." Jenže jak na to? Odpověď na základní otázku představuje tajemství, které si nechává Bílek ukryté pro sebe. Pracovat bude stále se stejnými jmény. I když třeba Milan Baroš v reprezentaci zůstává nepovedenou kopií obávaného kanonýra z Galatasaraye Istanbul, Bílek se v úspěšné jednadvacítce nebo v lize po schopnějším útočníkovi ohlížet nebude. "Momentálně tam nikdo nemá potřebné kvality."

Česko - Litva (Baroš neproměňuje pokutový kop)

Bílkův styl má víc trhlin

Od Brücknerových dob také hledá reprezentace marně styl, jakým by na mezinárodní scéně zaujala a uspěla bez ohledu na sílu soupeře. Bílek se upnul k představě založené na útočné aktivitě krajních obránců. "Za tím si dál stojím," zopakoval včera.

Zvolená taktika má ale dvě zásadní trhliny. Zatím chybí hráči, kteří by ji dokázali naplnit podle jeho představ. Pudil a Pospěch proti Litvě stanovené úkoly plnili slabě. "Čekal jsem od nich větší podporu, jejich centry soupeř poměrně snadno sbíral," všiml si kouč.

Na další úskalí upozornili sami Litevci. Bílkova alchymie pro ně nepředstavovala složitou šifru, ale podle výroků trenéra Žutautase naopak snadno čitelnou strategii, na niž se šlo připravit. "Takové výroky přece trenéři používají, když se vyhraje," odmítl takový argument český kouč.

Ať se na situaci v reprezentaci díváte jakkoliv, nakonec dojdete k jediné nezpochybnitelné skutečnosti. Pokud příští měsíc přijde zaváhání se Skotskem, představy o účasti na Euru zůstanou nesplněným snem. Pro fanoušky, hráče i pro Bílka. "To by byla kritická situace. Další ztrátu nesmíme připustit."

Trvanlivost koučů u národního týmu

Kolik zápasů odtrénovali?

- 1. Karel Brückner 76 zápasů (50 vítězství -12 remíz-14 porážek)
- 2. Dušan Uhrin 48 zápasů (27-10-11)
- 3. Jozef Chovanec 45 zápasů (27-7-11)
- 4. Petr Rada 8 zápasů (2-4-2)
- 5. Michal Bílek zatím 7 zápasů (2-0-5)
- 6. Ivan Hašek 5 zápasů (3-2-0)
- 7. František Straka 1 zápas (1-0-0)

Anketa

Měl by trenér Michal Bílek odstoupit?

Ano, nemá výsledky. 1380
Ne, měl by dostat ještě čas. 406
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....