Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reakce na chorvatskou lekci: trenér Bílek stojí za kritizovanými hráči

Sport

  14:30
PRAHA - Tomu se říká promarněná příležitost. Zápas v Chorvatsku měl umazat otazníky vznášející se kolem fotbalové reprezentace, ale nastal pravý opak. Nejasností, s nimiž vyrazí příští měsíc český tým do Španělska, je nyní ještě víc než před středeční porážkou 2:4.

Michal Bílek na tréninku reprezentace foto: ČTK

Kvalifikační prověrka v zemi mistrů světa a Evropy se blíží, kvůli ní však nečekejte v českých řadách žádné zásadní otřesy. To je hlavní motiv plynoucí z vyjádření trenéra Michala Bílka. Na jaká témata po návratu do Prahy hovořil?

Proč jeho tým soupeři nestačil?
Výsledek v Pule posunul Bílkovu bilanci u národního týmu zpátky do záporných hodnot. Na kontě má reprezentace pod jeho vedením čtyři vítězství a pět proher. "Ta poslední byla zbytečná, nemuselo k ní dojít. Za inkasovanými brankami stály individuální chyby, nebo málo důrazu," poznamenal Bílek.

Nesplněný zůstal hlavní cíl – testování, jak funguje obrana, skončilo, aniž by vlastně začalo. Po dvou inkasovaných gólech během prvních deseti minut už nemělo smysl ukazovat, jak Češi zvládají defenzivu. "Scénář, jak měl zápas v Chorvatsku vypadat, byl původně jiný. Měly tam být fáze, kdy jsme měli hrát z hlubšího obranného bloku. Utkání se nevyvíjelo dobře, takže jsme museli obranu vytáhnout," popsal Bílek změnu strategie.

Čtěte také

Do přestávky Češi dokázali vyrovnat, což je jediný příznivý bod, který si mohli připsat k dobru. Minusová znamínka záhy převážila. "Hrálo se nahoru dolů," shrnul Bílek. To jeho hráčům evidentně nevyhovovalo - prostě nestíhali. Větší sebevědomí si tak neodvezli, spíš důrazné varování. Pokud by se podobný vývoj opakoval ve Španělsku, bude trest od soupeře ještě přísnější.

Proč zaostávali stopeři?
V reprezentační sestavě nefunguje na jedničku ani útok, ale viditelnější zkraty byly naposledy patrné u stoperů. Přitom se sešla dvojice podle Bílkových představ. Uzdravený Tomáš Sivok doplnil Romana Hubníka.

Sivok si vylepšil hodnocení vstřeleným gólem, zato Hubník vzbudil pochybnosti, jestli se na něm nezačíná podepisovat pobyt v druhé bundeslize. "Ze sestavy ho vyndávat nebudu," ujistil Bílek a nedal najevo stín pochybností. Stejné obsazení bude mít dvojice obránců také ve Španělsku. Vinu za inkasované góly nesvaluje jen na bránící hráče. "Není to jen jejich záležitost."

Chyboval Čech, nebo Polák?
Nejednoznačný spor se týká čtvrtého gólu v české síti. O vinu se dělí brankář Čech, který si vyběhl s míčem na nebezpečný výlet a po kličce proti chorvatskému protihráči mohl odkopnout do zámezí. Bezpečné řešení se nabízelo... "Řešil by to tak, kdyby byl vyrovnaný stav. Protože jsme doháněli ztrátu, volil větší riziko," rozebíral Bílek brankářovy pohnutky. Jenže přihrávka na Jana Poláka se neukázala jako správná volba. Polák se nechal snadno obrat o míč a Iličevičovi stačilo ze 40 metrů trefit prázdnou branku.

Právě Polák se stal jediným hráčem, u kterého dal Bílek najevo, že příště už místo v sestavě nemá jisté. "Očekávám od něj daleko víc," odhodlal se k největší kritice. Čechova chyba naopak Bílkův názor na pozici brankářské jedničky vliv nemá. V brance bude stát dál čtyřnásobný fotbalista roku. "Nad ničím jiným jsem nepřemýšlel. Petr je naší výraznou osobností," řekl kouč.

Změní se kádr pro Španělsko?
Jediným přírůstkem by se měl stát útočník Milan Baroš, jinak bude možné nominaci pro zápas se Španělskem prakticky zkopírovat. Snad ne včetně posledního výsledku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!