Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel fotbalové Slavie Miroslav Platil: Nabídka přišla, když jsem spal

Sport

  11:00
PRAHA - Nejdřív dlouholetý policista, potom bezpečnostní manažer fotbalového svazu. Od úterý se Miroslav Platil (59) ocitl ve funkci ředitele Slavie – tedy na jednom z nejvlivnějších postů v českém fotbale.

Miroslav Platil. foto: ČTK

Platil nemá problém s návratem trenéra Karla Jarolíma, což je motiv stojící pravděpodobně za odchodem jeho předchůdce Petra Doležala. Nový šéf z Edenu věří, že se červenobílý tým může vyšvihnout zpátky k ligové špičce, kterou po dvou titulech v řadě letos opustil.

Překvapilo vás, že jste dostal od Slavie nabídku?
První signál přišel někdy deset dní zpátky. Zaskočilo mě to i z toho důvodu, že když poprvé zazvonil telefon od pana Rosena, tak jsem zrovna spal. Jinak nebudu zastírat, že pana Rosena znám několik let. Byl jsem v Edenu stálým návštěvníkem a s fotbalem jsem byl spojený přes bezpečnostní problematiku. I s panem Jarolímem se několik let znám.

V jaké situaci se Slavia po nevydařené sezoně nachází?
Dívám se na to čistě statisticky. V posledních třech letech klub získal dvakrát titul a jednou hrál v Lize mistrů. Jako velký motiv pro svoji práci beru, abych pomohl dokázat, že úspěchy nepřišly náhodou. Budu rád, pokud se potvrdí, že minulá nepodařená sezona představovala jenom exces.

Bude stačit následující sezona, aby se Slavia vrátila zpátky do stavu, v jakém se nacházela po dvou titulech? Nebo byl pád příliš velký?
Je to spíš otázka toho, jak vybudovat vnitřní sílu. Když se tady něco takového vytvoří, dá se bojovat o nejvyšší pozice. Měli bychom směřovat k tomu, aby Slavia mohla vyhrát ligu a hrála i nejkrásnější fotbal, jak tomu bylo před dvěma lety. 

VAZBY NA MACHA

Poprvé se jméno nového šéfa Slavie Miroslava Platila objevilo v médiích výrazně před pěti lety. O tehdejším ekonomickém náměstkovi šéfa pražské policie promluvil po propuštění z vězení bývalý prezident fotbalové Sparty Petr Mach.

Známý podnikatel Mach, odsouzený za celní únik, tvrdil, že Platilovi financoval v devadesátých letech exotickou dovolenou, lov na medvěda nebo že mu daroval pozemek na stavbu rodinného domu. Platil to odmítl, i když Mach prohlašoval, že za svojí podporu nedostal žádné protislužby. Jejich přátelství ukončil spor o údajnou půjčku, jejíž splacení Mach po Platilovi požadoval.

Platil dnes odmítá, že by si v souvislosti s Machem vytvořil vazby na Spartu. "Potkali jsme se v oblasti myslivosti, na Spartu jsem sice chodil, ale v klubu jsem etablovaný nebyl. Petra Macha jsem už řadu let neviděl."

Po zveřejnění Machových výroků Platil od policie po patnácti letech odešel. Inspekce ministerstva vnitra ale vyšetřování jeho kauzy odložila kvůli promlčení. "Jak rychle celá záležitost vylítla, tak rychle splaskla. Nebylo tam nic dáno, co by se mělo vyšetřovat," tvrdil Platil včera.

Spartu vnímá Platil jako rivala svého nového zaměstnavatele. "V tuto chvíli jsem jednoznačně slávista a moje srdce je sešívané."

Uznávám, že se to nedá hned nastavit, ale dá se k tomu postupně dojít.

Jak velká je momentálně vnitřní síla klubu? Nerozpadl se úplně?
Je pozitivní, že na začátku přípravy trenér přijde do kabiny a budou nastavená nějaká pevná pravidla. Jednotně musí vystupovat celý klub, aby média neměla záminku psát, že cirkus dál pokračuje.

Kotrmelců se za poslední rok odehrálo ve Slavii několik. Vše začalo propuštěním kapitána Brabce. Která chyba Slavii podle vás nejvíc poškodila?
Byly to spíš nešťastné momenty. O té věci s Erichem Brabcem ještě nic nevím. Nebyl jsem v kuchyni, když se to vařilo. Média se toho chopila a národ se začal dohadovat. Chybu představoval nedostatek seriózních informací. Kdyby byly k dispozici, spousta věcí by se tím vysvětlila.

Budete chtít některé kroky s odstupem ještě objasnit?
Přeju si, aby se věc s Brabcem pojmenovala a trenér Jarolím měl šanci ji vysvětlit. Jeho se to celé dotýká v bezprostředních dopadech.

Jak vnímáte návrat Jarolíma?
Měli jsme dvě možnosti. Vzít Jarolíma, nebo Mourinha, ale toho jsme prováhali. Ne, to prosím berte jako nadsázku. I Jarolím má silný motiv ukázat, že jeho úspěchy ve Slavii nebyly náhodné.

Jaká je ekonomická situace Slavie?
Je stabilizovaná. Kondice není úplně zářivá, ale zvládáme plnit své závazky a máme nějaké představy, jak dál pokračovat a rozvíjet se.

Najdou se v rozpočtu peníze, aby Slavia mohla posílit tým před další sezonou?
Určitě se počítá s tím, že k nějakému doplnění kádru dojde, i když zatím nemůžu říct přesné posty nebo jména. Je otázka, jak sportovní úsek situaci vyhodnotí. Pokud se bavíme o nějakých investicích, pohybujeme se spíš v jednotkách než v desítkách milionů.

Jsou ve hře i nějaké výrazné odchody?
Dojde i k nějakému zeštíhlení kádru podle vyhodnocení sportovního úseku. Záleží na trenérovi Jarolímovi. Nechtěl bych mu hned na začátku mluvit do řemesla tak, že by to znamenalo nějaký diktát.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat