Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řepka: Když jsem byl v Baníku, tak jsem Spartu taky nenáviděl

Sport

  15:58
PRAHA - Jen těžko by se kapitán fotbalové Sparty Tomáš Řepka srovnával s tím, že Letnou potřetí za sebou minou mistrovské oslavy obloukem. A šestatřicetiletý řízný zadák si dobře uvědomuje, že nedělní šlágr na hřišti jeho bývalého klubu Ostravy může naznačit, jestli se k titulu přiblíží zatím vedoucí Sparta, či právě Baník, který zaostává jen vinou horšího skóre.

Tomáš Řepka. foto: ČTK

 "Ten zápas hodně napoví. Už o tom hodně mluvíme a dobře víme, že by byla škoda si ligu pokazit, když jsme už došli takhle daleko," řekl při dnešním setkání s novináři Řepka, jehož tým v této sezoně ještě nepoznal hořkost prohry, byť jej zbrzdilo hned dvanáct nerozhodných výsledků.

Tomáš Řepka o Ostravě

Jednou za rok jezdím k Ostravě na chalupu, ale město objíždím. V Ostravě ale vůči sobě necítím averzi, mám tam i tchyni a pár známých. Ti půjdou v neděli na fotbal a budou fandit mně, to znamená Spartě. Bylo by smutné, kdyby tomu tak nebylo, když budu hrát.

Řepka však připouští, že za jisté konstelace by ani remíza z vyprodaných Bazalů nemusela být k zahození. "Věřím, že se se vším vyrovnáme a neprohrajeme. I když remíza by pro nás ani pro Baník nic moc neřešila, naopak by se na nás mohly dotáhnout Jablonec s Teplicemi a boj o titul by se mohl zamotat ještě víc," přemítal Řepka. Sám si ale nepřipouští, že by sezona skončila pro Spartu špatně, to znamená bez titulu. "Na 'kdyby' nehraju, existuje na to jedno pěkné přísloví...," podotkl Řepka Závěr ligy pro něj nemohl mít prestižnější nádech. Sparta se pere o první místo s Ostravou, kde v devatenácti letech debutoval v nejvyšší soutěži a po čtyřech letech odešel právě na Letnou.

"Když jsem byl v Baníku, tak jsem jí (Spartu) taky nenáviděl, ale pak se to hned otočilo," vyprávěl s úsměvem Řepka, který ale prý už žádné pouto k Baníku necítí. "Je to přece jen už spousta let, trochu to vyprchalo, ani tam už nemám žádné kamarády. I když vzpomínky na ty začátky mám hezké," řekl Řepka. Do Ostravy se prý už také téměř nevrací.

Řepka dostává žlutou.

Řepka se také dušuje, že ve vypjatém finiši už nezopakuje "blikanec" z před dvou let, kdy se tři kola před koncem ligy v duelu s Brnem nechal hloupě vyloučit a Sparta se pak po třech prohrách za sebou propadla na druhé místo za rivalskou Slavii. Řepka tehdy hned na začátku duelu s Brnem hodil míč po Aleši Bestovi a Sparta se bez svého lídra složila. I s odstupem prý Řepka stále lituje svého zkratu.

"Vím, že to byl nesmysl, doteď to mám v sobě. Kdybych něco podobného udělal teď, byla by to nevídaná hloupost, kterou bych si neodpustil. Stejně jako by mi ji neodpustil klub. Takové chyby už opakovat nechci. Poučil jsem se," tvrdil přesvědčivě Řepka.

Připravený je i na to, že jej někteří protihráči v závěru soutěže zkusí vyprovokovat. O Řepkovi se ví, že občas na hřišti "vybouchne". "Ty emoce je někdy těžké krotit, musím najít nějakou hranici, za kterou nemůžu jít. Musím mít v hlavě to, co se stalo proti tomu Brnu," uvedl Řepka.

Tomáš Řepka ze Sparty (vlevo) a Zdeněk Šenkeřík ze Slavie.

"V lize jsou experti, kteří to na mě zkouší, třeba Šenkeřík (útočník Slavie) a spol. Je sice srandovní, co dělají, ale v ten moment se tomu nedokážu smát. Zkoušejí tam dávat lokty, ramena, i když to neumí, mají i nějaké řeči... Asi to dělat musí, mají to od někoho nařízené. A já jsem asi snadný terč," připustil Řepka. V nedělní bitvě s Ostravou něco podobného ale neočekává. "Tam takové hráče nemají, možná to zkusí Varadi," poznamenal lídr sparťanské obrany. Řepka se prý naopak těší na atmosféru Bazalů, které budou beznadějně vyprodané. Pokřiky z hlediště na svoji osobu se prý nenechá rozhodit tak, jako to může hrozit při konfrontaci s protihráčem. "Diváky v tomhle vůbec neřeším. Na ty řeči už jsem zvyklý, spíš mě to nahecuje. Takže bych si přál, aby lidí přišlo co nejvíc, hodně podpořili Baník, a tím i mě samotného," vzkázal Řepka do Ostravy.

Řepku prý nestraší ani forma Baníku, který se na Spartu dotáhl díky sérii šesti výher za sebou. Sám ale poslední duely soupeře nesledoval. "Z doslechu a novin vím, že také hrají spíš holomajznu. Ale je pravda, že s tím teď pořád dokážou vyhrávat. Ale nahoře určitě nejsou proto, že by hráli nějaký výborný fotbal. Nemyslím, že by měli nějakou lepší formu než my," řekl Řepka.

Jen za taktickou hru považuje vyjádření ostravských hráčů, kteří před utkáním roku tvrdí, že pod větším psychickým tlakem bude Sparta, od níž se titul čeká víc než od nich. "To jsou jen takové ty silácké řeči a hecování, které k tomu prostě patří. My to také třeba děláme před derby se Slavií a někdo se teď opičí. Baník to musí zvládnout stejně jako my, navíc hrají doma, takže musí ještě víc," prohlásil Řepka.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat