Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reprezentace bojuje o účast na EURO. Televize o šanci ho vysílat

Sport

  13:00
PRAHA - Výběr trenéra Bílka stále bojuje o účast na Euru 2012, které se bude hrát v Polsku a na Ukrajině. Obdobný boj se ale strhává také o televizní práva. První nabídka, kterou do Česka poslali majitelé práv, je podle České televize prakticky neakceptovatelná. Jasno nemají ani na Primě a Nově.

Rosický. foto: Reuters

"V pátek opravdu začalo první kolo jednání. Částka, kterou majitelé práv zatím požadují, je ale podle našeho názoru mimo realitu této země, nikoliv jen jedné televize," řekl LN mluvčí ČT Ladislav Šticha s tím, že jednání budou pokračovat.

Ačkoliv nechtěl přesně vyčíslit, kolik by musela ČT za největší fotbalovou událost příštího roku zaplatit, připustil, že ve hře je ještě vyšší částka než při posledním kontinentálním šampionátu. Tehdy Prima přeplatila veřejnoprávní televizi a získala turnaj, na kterém Češi vypadli v základní skupině, podle odhadů médií zhruba za částku mezi 80 až 100 miliony korun.

"Ano, ta částka je ještě vyšší než za poslední Euro - a už ta byla pro nás neakceptovatelná," vysvětluje Šticha. Podle informací LN by tentokrát mělo jít až o 4,5 milionu eur, tedy částku kolem 112 milionů korun. "Je to daň za vysokou nabídku Primy na předchozím šampionátu. Majitelé práv teď logicky uvažují, že mohou získat stejnou částku," shodují se lidé z prostředí sportovních televizí.

Kdo v Česku vysílá velké sportovní akce

- Letní a zimní olympiáda. Zatím vždy vysílala Česká televize. Náklady na vysílání loňské zimní olympiády ve Vancouveru vyčíslila ČT na 50 milionů korun, 14 milionů korun zaplatila za vysílací práva

- Fotbalové Euro. Také evropský šampionát dlouho patřil na obrazovky České televize. Změnu přineslo až Euro 2008, které získala Prima. Za práva zaplatila údajně 100 milionů korun, ČT tehdy nabízela o 40 milionů méně.

- Mistrovství světa ve fotbale. Světové fotbalové šampionáty se bez přestávky objevují ve vysílání někdejší Československé televize a dnešní České televize v přímých přenosech nepřetržitě již od roku 1966. Na Kavčích horách potvrdili, že vlastní i práva pro následující šampionát v Brazílii, který se koná v roce 2014

- Mistrovství světa v hokeji. Monopol České televize narušila Nova v letech 1999 a 2000, v druhém případě postoupila část zápasů Primě. Od roku 2001 se hokejový šampionát vrátil zpátky do České televize. Nova se ocitla pod palbou kritiky kvůli výkonům komentátorů Tittelbacha a Poulíčka, v roce 2001 posílil její tým uznávaný Robert Záruba.

Pokud majitelé práv cenu nesníží, budou se tak muset diváci spoléhat opět na komerční televize. Ty momentálně nákup práv na fotbalový šampionát v Polsku a Ukrajině úplně neodmítají. "Standardně jednáme se všemi poskytovateli, kteří nám dokážou nabídnout zajímavý produkt za odpovídající cenu," řekla LN programová ředitelka Novy Alex Ruzek.

Nova má oproti svému konkurentovi výhodu ve vlastním sportovním kanálu Nova Sport, na kterém by mohla odvysílat méně atraktivní duely. Prima navíc v minulém roce rozpustila sportovní redakci a zrušila i samostatné sportovní zprávy. Přesto prý není vyloučeno, že by se kontinentální šampionát opět objevil v jejím programu. "Projekt Euro 2008 považujeme za velice úspěšný, proto budeme uvažovat i o následujícím šampionátu," řekla mluvčí Primy Jana Kocová. Jak by ale vysílali fotbal bez sportovní redakce, komentovat nechtěla.

Budoucnost je ve spolupráci více televizí
Česká televize má koupená práva na olympijské hry v Londýně 2012 i světový šampionát ve fotbale v Brazílii 2014. Smlouvy na mistrovství světa v hokeji jsou podepsány až do roku 2017. Nad dalšími velkými akcemi se však vznáší otazník.

"Olympiáda v Londýně je poslední, kterou budeme moci odbavit jako jediná televize," potvrzuje Šticha, podle kterého je velmi pravděpodobné, že se v budoucnu bude na vysílání velkých sportovních událostí v Česku podílet více televizí. Mohl by podobný scénář platit už pro nadcházející Euro? "V tuto chvíli jsme o tom neuvažovali, ale nedá se nic předvídat," říká Šticha. "Tyto akce opravdu v dalších letech buď v českých televizích nebudou, nebo bude muset dojít k nějaké spolupráci."

České televize už si na podzim vyzkoušely spolupráci u přenosů z české nejvyšší fotbalové soutěže, které vysílá Česká televize, Nova Sport a Sport 1. V Německu se na více televizích vysílalo například mistrovství světa na domácí půdě v roce 2006.

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Mohlo by vás zajímat