10. listopadu 2011 17:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Reprezentaci před baráží trápí nezájem

Trénink českých fotbalistů (zleva Michal Kadlec, Milan Baroš a Jan Rezek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trénink českých fotbalistů (zleva Michal Kadlec, Milan Baroš a Jan Rezek) | foto: ČTK

PRAHA V Černé Hoře by těžko pochopili, co se děje v zemi jejich nejbližších soupeřů. Z barážového souboje o postup na mistrovství Evropy není trhák. Nedaří se nalákat lidi, aby podpořili fotbalovou reprezentaci přímo z tribun a ne jen od televize. Téměř s jistotou se dá tvrdit, že spousta míst na Letné zůstane zítra večer prázdných. Dva dny před výkopem bylo k dispozici na internetu ještě zhruba 3400 vstupenek.

Fotbalové šílenství vypadá jinak. Při úterní odvetě v Podgorici nic podobného nehrozí, na tamějším městském stadionu pro 12 tisíc diváků se dá čekat pekelná atmosféra, po lístcích se jen zaprášilo. Černohorští fanoušci zvládli také snadno vyprodat místa ve svém sektoru v Praze. Za necelou čtvrthodinu už nezbylo ani jediné.

Ten rozdíl bije do očí. Znovu se potvrzuje, že se mnohé změnilo k horšímu od chvíle, kdy se Česko dostalo do baráže naposledy. V listopadu 2005 pečetili fotbalisté pod vedením Pavla Nedvěda proti Norsku svoji účast na mistrovství světa a chtělo u toho být podle objednávek téměř čtvrt milionu lidí!

ON-LINE ROZHOVOR:

Teď se jich nenajde ani necelých dvacet tisíc, což je kapacita sparťanské arény. "Asi to odráží celkovou náladu společnosti, ekonomickou krizi a podíl na tom má i výkonnost mužstva," shrnul hlavní příčiny slabé poptávky místopředseda Fotbalové asociace Dalibor Kučera.

Hrají v přefotbalované Praze

Národní tým v současnosti představuje značku, která se těžko prodává. Letos jsou přitom vstupenky na baráž levnější, než tomu bylo před šesti lety, kdy se stejný zápas hrál v Česku. Ani to nepomohlo. "Zvolili jsme nižší cenovou hladinu. Máme zprávy, že největší zájem je o nejlevnější vstupenky za 300 či 500 korun. Ale také se nám ukazuje, že Praha je přefotbalovaná," uvedl Kučera.

V hlavním městě už letos hrála Barcelona, Liverpool, mistři světa ze Španělska a pravidelně tu lze zajít na zápasy jednoho z pěti ligových klubů. Pro reprezentaci hodně ostrá konkurence, které dnes nestačí.

Nálada není ideální, o čemž vypovídají i některé výroky hráčů, ve kterých se často pouštějí do kritiky fanoušků. Stačí připomenout, jak záložník Tomáš Hübschman po losu nepokládal za handicap, že se odveta bude hrát v Černé Hoře. "Víte, jaké to u nás nyní je s domácím prostředím. Někteří fanoušci nám kdovíjak nefandí, hlavně brzy po začátku vykřikují, koho má trenér střídat. Vlastně mám pocit, že jsme celou kvalifikaci hráli tak trochu venku," tvrdil ostře.

Záložník Milan Petržela zase na aktuálním srazu popsal rozdíl v chování publika, když hraje za Plzeň nebo národní tým. "Samozřejmě je lepší, když vás lidé ženou, než když na vás pískají už ve druhé minutě." Dříve z úst reprezentantů podobně příkré hodnocení nebylo slyšet.

Ke zlepšení podpory mělo přispět i rozvíjení projektu fanclubu české reprezentace. Před baráží ale spolupráce úplně nezafungovala. Vedení svazu neposkytlo ani slevu na vstupenky, kterou členové fanclubu na předchozí kvalifikační utkání dostali. Za dvousetkorunový roční příspěvek tak měli jedinou výhodu: zablokované vstupenky na málo atraktivních místech za brankou.

Kučera postoj vedení asociace vysvětlil vnitřními spory uvnitř fanclubu i tím, že při říjnovém utkání proti Španělsku zůstalo nevyužitých 1900 zarezervovaných vstupenek. "Přestože jsme postojem ze strany FAČR velice znepokojeni, chceme na členy fanclubu apelovat, abyste přišli na stadion a náš tým hlasitě podporovali," vyzvalo vedení fanclubu na svých stránkách.

Lék na "blbou náladu" se hledá těžko. Mohl by jím být postup na evropský šampionát – i proto jsou nejbližší utkání velmi důležitá.

České fanoušky dřív lákala baráž víc

BARÁŽ O EURO 2012
Česko - Černá Hora?
(listopad 2011)
ceny vstupenek: 300 až 1500 korun
Zbývající zhruba tři tisíce vstupenek na páteční zápas si mohou fanoušci stále zakoupit na internetu (www.ticketportal.cz).

BARÁŽ O MS 2006
Česko - Norsko 1:0
(listopad 2005)
návštěva: 17 464 diváků
ceny vstupenek: 500 až 1650 korun
Lákadlem byl nejen návrat Pavla Nedvěda. Fotbalový svaz musel zklamat drtivou většinu fanoušků, vyřizoval žádosti o 240 tisíc lístků. Kapacitu Letné překračovaly třináctkrát.

BARÁŽ O MS 2002
Česko - Belgie 0:1
(listopad 2001)
návštěva: 18 996 diváků
ceny vstupenek: 200 až 500 korun
Zápas byl vyprodaný už s měsíčním předstihem. Poptávka byla až po 60 tisících vstupenkách.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?