4. června 2014 14:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kouč reprezentace Vrba: Z výsledků jsem nervózní, někteří musí přidat

Trenér národního týmu Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér národního týmu Pavel Vrba. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Jeho tým ještě nevyhrál, přesto trenér českých fotbalistů Pavel Vrba po úterní domácí porážce s Rakouskem (1:2) zůstal nad věcí a napůl v žertu pronesl. "Škoda, že jsme to nedotáhli alespoň k našemu oblíbenému výsledku dva dva."

Tři přípravné zápasy, dvě remízy, jedna porážka. Vrbova éra u reprezentace nezačala ideálně. Nevýrazné výsledky však neodrážejí hru, která především ve Finsku i proti Rakousku nevypadala v některých pasážích vůbec špatně.

"Ale z výsledků začínám být nervózní," přiznal padesátiletý kouč. V září Česko vstoupí do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy a tam už půjde především o výsledky.

Co s tím budete dělat?
Bavili jsme se, jestli se nevrátit k obvyklému českému fotbalu, bránit před pokutovým územím, čekat na chybu a vyhrát jedna nula. Sice bychom část fanoušků, kterým jde o výsledky, asi uspokojili, ale mně by se to nelíbilo.

Takže sázka na ofenzívu trvá?
Přesně tak. Chci mužstvo naladit na ofenzivní fotbal, i když za to budu asi kritizovaný. V Plzni se nám to během roku podařilo, snad se povede i tady.

Ale má pro takový fotbal Česko vůbec hráče? A lze to tým naučit, když s hráči nepracujete  denně jako v klubu?
Pravda, když nejste reprezentační trenér na Maltě nebo v Ománu, kde máte hráče k dispozici celý týden, tak je to složitější. Ale jiná cesta není. Musíme pro ofenzivní fotbal vychovávat hráče už od žáků. Možná jsme zaspali v tom, že jsme si spíš věnovali výsledkům. Ale tím neříkám, že talenty nemáme.

ČTĚTE TAKÉ

Máte za sebou tři dvoudenní soustředění, tři zápasy. Už se vám rýsuje sestava na září, kdy začínáte kvalifikaci proti Nizozemsku?
Hlavně jsem rád, že jsem tenhle půlrok absolvoval. Sestavu pomalu dávám dohromady, počítám s hráči z české ligy i s hráči ze zahraničí. Tedy s těmi, kteří ve svých klubech mají určité postavení a nejsou tam v uvozovkách řečeno jen do počtu. Snad se dají do pořádku ti, co mají zdravotní problémy jako Kozák, Sivok nebo Čech.

Proti Rakousku až na útočníka Vydru nastoupili fotbalisté z domácí ligy. Co vám to ukázalo?
Někteří si zaslouží pochvalu, od jiných očekávám víc a musí přidat.

Jmenovat nechcete?
Příjemně mě překvapil Kadeřábek, s jakou kvalitou zápasy ve Finsku a s Rakouskem zvládl. Brankář Štěch rovněž potvrdil, proč byl nominovaný. Působil velmi jistým dojmem, vyřešil dvě nebezpečné situace. I on byl příjemným překvapením a je pravděpodobné, že se může objevit i v dalších nominacích.

A naopak? Podal někdo výkon, že si pozvánku už příště nezaslouží?
Obecně můžu říct, že v útočné fázi si představuju větší aktivitu, lepší řešení situací jeden na jednoho, větší počet hráčů ve vápně. Jenže když se podíváte na figury našich hráčů a těch soupeře... Jak říká pan Brückner, my proti nim máme pionýry. Hledáme, ale je to složité. U spousty lidí jsem způsobil poprask nominací Necida, ale chtěl jsem něco změnit, zjednodušit hru.

Potíže s útočníky má Česko dlouhodobě. Vlastně od chvíle, co skončil Koller a Baroš i kvůli zraněním se už nedostal do formy z Eura 2004. Souhlasíte?
Ano, je to velký problém. Máme Kozáka, Pekharta. Jenže první je po těžkém zranění a Pekhart v Norimberku nenastupoval tak často, jak by si představoval. V české lize takoví hráči moc nejsou, možnosti máme omezené.

Španělsko nebo Německo občas nastoupí bez klasického útočníka. Není to cesta?
Jéje, to by bylo kritiky. Stačí, když postavím jednoho. Ale vážně, nemáme v záloze takovou kvalitu, jako Němci nebo Španělé, abychom si tohle mohli dovolit.

Potíže jsou i v defenzívě. Tři zápasy, šest inkasovaných gólů. Není to varování?
Obranu musíme zpevnit, s tím souhlasím. Nejhorší co se týče organizace hry byl hned první zápas s Nory. Ve Finsku jsme si to zavinili sami, hráli jsme hodně vysoko a nechali prostor Pukkimu. Rakušani nám dal gól z hezké akce a pak z odraženého míče. My podobných situací měl pět šest, ale netrefili to ani jednou. Ale samozřejmě vím, že to ani proti Rakousku nebylo bez chyb.

Trenér Pavel Vrba.

Během tří zápasů jste vyzkoušel pět stoperů. Která dvojice byla nejlepší?
Mám v hlavě čtyři jména, ale neřeknu je, protože za měsíc se to může změnit a pak někteří budou tvrdit, že jsem s nimi nepočítal a najednou je zase chci.

A jsou mezi nimi Holek s Procházkou, kteří hráli naposled proti Rakousku?
Ano, jsou. Zvládli to celkem slušně. Od Maria bych čekal víc delších míčů, hraje hodně na malém prostoru a nepřenáší hru na druhou stranu. Ale zase se nebojí tvořit, běžecky to taky zvládá. Venca to defenzivně zvládl slušně, ale v rozehrávce to někdy nebylo ideální.

Vyzkoušel jste i tři brankáře, dlouholetou jedničkou je Petr Čech. Bylo by pro vás složitější ho nominovat, pokud by v Chelsea byl náhradníkem?
Jsem s ním v kontaktu, takže vím, že druhý týden přípravy Chelsea by měl být stoprocentně v pořádku. Možná teď bude mít větší konkurenci, ale nevidím důvod, proč bych nevěřil, že bude dál jedničkou. Pokud ne, můžeme se o tom bavit. I když, bavit se o Petrovi, jestli bude nominovaný, to vlastně ani není téma.

Miloslav Novák

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?