Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Revoluce v Premier League. Britský fotbal bude nově vysílat Amazon

Sport

  10:57
PRAHA - Společnost Amazon koupila práva na vysílání anglické fotbalové Premier League a stane se tak první streamovací službou, která bude přenášet jednu z nejlepších fotbalových lig na světě.

Pohár pro vítěze britské Premier League. foto: Twitter Forbes SportsMedia

Americká společnost se s vedením soutěže dohodla za nezveřejněnou částku na přenosu dvaceti zápasů za sezonu po dobu tří let. Smlouva začne platit se začátkem ligového ročníku 2019/2020.

Dohoda, jenž byla oznámena ve čtvrtek, povoluje Amazonu produkovat studia před a po utkání a firma může vysílat kompletní sestřihy i ze zápasů, které sama nebude vysílat. Premier League se tak stane po tenisovém US Open druhou velkou sportovní akcí, kterou bude Amazon přenášet.

Firma se sídlem v Seattlu se také zavázala, že fanoušci během sezony uvidí alespoň jednou všechny týmy nejvyšší soutěže, čímž se chce odlišit od televizních společností Sky a BT. Tyto televize měly posledních pět let výhradní práva na Premier League a byly dlouhodobě kritizovány, že některé týmy z přenosů úplně vynechávají.

Sky a BT nicméně svá práva na Premier League udržely. Obě společnosti se v únoru dohodly s vedením soutěže na tříletém prodloužení smlouvy. Sky Sports za 128 utkání za sezonu na tři roky zaplatí 4,8 miliardy dolarů (přes 100 miliard korun), BT za přibližně třetinovou částku v jednom ročníku odvysílá 52 zápasů.

Jedna z nejlepších fotbalových lig světa bude na Amazonu k dispozici v placené sekci Amazon Prime. Za sekci, ve které mohou diváci sledovat kromě fotbalu i automobilovou show „The Grand Tour“ s bývalými moderátory Top Gearu, zaplatí uživatelé 79 liber ročně (2300 korun) nebo 7,9 liber měsíčně (230 korun).

Šéfové Premier League si spojení s Amazonem váží, potvrdil to i odcházející šéf soutěže Richard Scudamore. „S nadšením vítáme Amazon jako našeho nového televizního partnera a věříme, že jejich sekce Prime Video zprostředkuje fanouškům fotbal v tom nejlepším světle,“ řekl osmapadesátiletý Scudamore.

Autor: