Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Revoluce ve fotbale. Brankovou čáru bude hlídat video

Sport

  19:03aktualizováno  19:30
CURYCH - Pravidlová komise IFAB schválila zavedení technologií na pomoc fotbalovým rozhodčím při posuzování, zda míč přešel brankovou čáru. Využity budou poprvé oficiálně na mistrovství světa klubů letos v prosinci v Tokiu. Pokud se osvědčí, budou pomáhat i příští rok na Konfederačním poháru a na mistrovství světa 2014. Rozhodnutí padlo na zasedání Mezinárodní fotbalové federace FIFA v Curychu.

Na fotbalovém Euru rozhodčí neuznali Ukrajině gól, když John Terry vykopnul míč z brány Anglie příliš pozdě. Příště už takovou situaci pohlídá videotechnologie foto: Reuters

Schválení od IFAB dostaly dva systémy. A to videosystém Hawk-Eye (Jestřábí oko), používaný už v tenise či kriketu, a systém s čipem v míči GoalRef. Oba systémy ale budou jen poradní, definitivní rozhodnutí je na sudích.

"Tyto firmy prokázaly, že ten systém funguje dlouhodobě. Ale neznamená, že je to konečné rozhodnutí. Budeme monitorovat vývoj technologií, a pokud se v budoucnu najdou jiné fungující systémy, může dojít ke změně," řekl na tiskové konferenci generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Debatu o zavedení technologií do fotbalu rozvířil především případ ze světového šampionátu v JAR 2010, když v utkání Anglie s Německem dal Frank Lampard regulérní gól. Míč se však zpoza brankové čáry odrazil zpět do hřiště a pokračovalo se ve hře, aniž byl gól uznán. Anglie následně vypadla.

FIFA a její prezident Sepp Blatter dlouho zavedení videa odmítali, se stále přibývajícími chybnými rozhodnutími však nakonec začala testování až deseti různých systémů. První testy však prokázaly malou spolehlivost, proto se vše o další rok odložilo. Mezi tím se do utkání začalo nasazovat pět rozhodčích, přičemž dva z nich měli na starosti brankový prostor.

Pravidlová komise IFAB zároveň povolila používaní muslimských šátků v zápasech ženského fotbalu. Dosud to nebylo povoleno a před rokem nebylo íránským ženám dovoleno hrát se šátky v olympijské kvalifikaci v duelu s Jordánskem, který byl kontumován.

Momenty, které předcházely schválení videa

Osmifinále MS 2010: Německo - Anglie 4:1
Sudí:
Jorge Lorrionda (Uruguay)
Rozhodčí neuznal jasný gól Anglie, kterým mohl Lampard vyrovnat na 2:2. Opakované záznamy ukázaly, že míč se odrazil od břevna za
brankovou čáru. Moment nastartoval další vlnu diskusí na téma videotechnologií.

Základní skupina Eura 2012:  Ukrajina - Anglie 0:1
Sudí:
Viktor Kassai (Maďarsko)
Podle rozhodčího a jeho asistentů stihl John Terry vykopnout střelu Marka Deviče, po které padla vyrovnávací branka na 1:1 aniž míč celým objemem překročil brankovou čáru. Opakovaný záznam prokázal, že opak byl pravdou. Domácí Ukrajina prohrála 0:1 a loučila se s postupem do čtvrtfinále.  "Video je nutnost," řekl poté nečekaně šéf FIFA Sepp Blatter.

Autor: