28. prosince 2011 18:21 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rezignace Haška a Straka ve Slavii rozdělili národ

Slavia (Straka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia (Straka) | foto: ČTK

PRAHA Jejich rozhodnutí v roce 2011 vyvolalo řadu emocí. Někteří pro ně měli pochopení, jiní ne. To spojuje Ivana Haška a Františka Straku. Hašek předčasně skončil ve funkci předsedy českého fotbalu. Straka, "kovaný" sparťan, se stal hlavním trenérem Slavie.

Hašek rezignací šokoval

"Role spasitele je u konce," zaznělo na konci červnové valné hromady. To předseda svazu Ivan Hašek oznamoval svou rezignaci. Už prý ale před dvěma lety, kdy do funkce nastupoval, věděl, že v tomto období skončí. "Vracím se tam, kam patřím."

Předčasný konec Haška fotbalové prostředí šokoval. Někdo jeho rozhodnutí chápal, jiní zase byli proti. "O tom ale nikdo nevěděl. Kdyby to řekl už tenkrát, tak to mohlo probíhat jinak," uvedl prezident Viktorie Žižkov Vinš. Hašek to ale jako podraz nevnímal. "Tak to neberu. Do funkcionářské role už v budoucnu kandidovat nehodlám," dodal Hašek.

Ivan Hašek.

Ivan Hašek se poté vrátil k trénovaní dubajského klubu Al-Ahlí, kde působil již v minulosti.  "Nemohl jsem to říct nahlas, ale moje místo je u hřiště. Věděl jsem, že zde mám nedodělanou práci z roku 2005, ale musím jít svou cestou. Změny byly nastartovány a já věřím, že můj nástupce bude v mé práci pokračovat," prohlásil Hašek.

Do funkce šéfa fotbalového svazu nastupoval jako spasitel. Podle mnohých ale nenaplnil důvěru, která do něj byla vkládána. Také i kvůli jeho spojenectví s generálním ředitelem Sazky Alešem Hušákem.

Ohlédnutí za rokem 2011:

"To, že někdo takto skočí po dvou letech, mi přijde jako taškařice století," prohlašoval bývalý místopředseda svazu Jiří Kubíček.

Fotbal tak neměl svého předsedu. Zářijová valná hromada, na který se měl Haškův nástupce zvolit, skončila fiaskem. Kandidoval majitel Jablonce Miroslav Pelta a místopředseda svazu Jindřich Rajchl. Delegáti ale neschválili ani samotný program valné hromady.

V listopadu už ale k volbě došlo. Novým šéfem českého fotbalu se stal Miroslav Pelta.

Slavia (Straka)

Kovaný sparťan Straka ve Slavii

Velký sparťan, srdcař, který pro letenský klub dýchá. František Straka se ale objevil na druhé straně barikády. Začátkem října byl zvolen hlavním trenérem odvěkého rivala Slavie. To obou táborů fanoušky pobouřilo a stal se nenáviděným.

„V první řadě se vše bude odvíjet od výsledků. Výsledky musí za nás hovořit. Tým v zápase s Olomoucí ukázal, že má svoji kvalitu a svůj morál. Je důležité, abychom se tady všichni semkli,“ prohlásil nový trenér Slavie František Straka.

Přibližně o týden později se na tréninkovém hřišti v Edenu objevily čtyři kříže se jmény: Straky, ředitele Platila, majitele Aleše Řebíčka a jeho bratra finančního ředitele klubu Adama.

"V Edenu, všude po cestě i na stadionu dáme pořádně najevo, co si o současné situaci myslíme! Komu současný stav není lhostejný, ať si přinese protestní transparent, nápis, vlajku, tričko, letáky, samolepky atd. Bylo by dobré, abychom se zdrželi násilných projevů. Vedení, ale i policie čekají na záminku, aby nás mohly trestat," stálo na webových stránkách slávistických ultras.

Straka se dostal do opravdu nezáviděníhodné situace. Vedle nenávisti slávistů...
Fanoušci popsali dům trenéra Slavie Františka Straky

Vandalové kouči Františku Strakovi počmárali dům.

Pak ale fanoušci došli ještě dál. Strakovi počmárali dům vulgárními nápisy. "Prodejná k...o." "Klubismus není džob," stálo třeba na zdích.

"Mně Strakovo angažmá ve Slavii nevadí. To o těch sparťanských a slávistických srdcích, to se vždycky hodně přehání. Podle mě mohou být opravdovými srdcaři jen fanoušci, ale už ne vždycky hráči a trenéři," sdělil iDnes.cz bývalý záložník Slavie Peter Herda.

"Že to bude tak vyhrocený, jsem nečekal," přiznal začátkem prosince Straka deníku Sport. "Kdybych věděl co se potom rozpoutá, tak bych tady dneska možná neseděl, protože to, co pak následovalo byl absolutní hyenismus.“

Advantage Consulting, s.r.o.
DISPONENT PRODEJE SE ZANLOSTÍ JIS/JIT

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč