18. června 2011 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rezka na Kypru vítal také žehnající kněz

Jan Rezek se raduje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Rezek se raduje. | foto: ČTK

PRAHA S fotbalisty Plzně mohl v příští sezoně obhajovat titul a bojovat o Ligu mistrů. Místo toho zvolil Jan Rezek (29) budoucnost v kyperské Famagustě. Jeden z klíčových hráčů mistrovského týmu nejdřív váhal, po přivítání v novém působišti o pochybnosti přišel.

LN: Kdy jste začal poprvé uvažovat o odchodu z Plzně?
Původně jsem na to nemyslel vůbec. Samozřejmě jsem věděl o nějakém zájmu, ale člověk má pořád představu, že se jednou dostane do Anglie nebo Německa… Bavili jsme se o tom s mým manažerem a ten radil, abych tuhle nabídku dopředu nezatracoval. Rozhodli jsme se, že se na Kypr pojedu podívat. Pak jsem se sám sobě divil, že jsem mohl vůbec váhat. Udělalo to tam na mě velký dojem.

LN: Jak na vás zapůsobilo přijetí přímo na místě? Podle fotografií na klubovém webu vypadalo celkem divoce. Na prvním tréninku žehnal týmu kněz a fanoušci zapalovali řadu světlic.
Fotky atmosféru ještě úplně nezachytily, byla mnohem bouřlivější. Když přijde na první trénink tři tisíce diváků, o něčem to svědčí. Lidé tam fotbal milují, už je prodáno 5 tisíc permanentek na jedenáctitisícový stadion. Bylo to opravdu nádherné, až na ty světlice, které létaly příliš blízko. Zahráli jsme si cvičný zápas a já vstřelil jediný gól. Snad brzy přibudou další.

LN: Jak si vás ve Famagustě vůbec všimli? Na Kypru asi českou ligu moc nesledují.
V zimě jsme tam jeli s Plzní na herní soustředění, mně se tam střelecky nadmíru dařilo, ve třech zápasech jsem dal pět gólů a zástupci Famagusty to osobně sledovali.

LN: Doporučil vám přestup i Pavel Horváth, se kterým jste společně prošel třemi kluby?
Samozřejmě jsme se o tom bavili. Kdyby byl na mém místě, prý by také neváhal. Je přesvědčený, že to pro mě není krok zpátky. Na soustředění jsme viděli nějaké zápasy kyperské ligy a bylo vidět, že není horší než česká nejvyšší soutěž.

LN: Jak se na váš odchod tvářili v Plzni?
Moc nadšení nebyli. Dopředu jsme se s vedením dohodli, že pokud se naskytne zajímavá nabídka, nebudou mi bránit. Jsem jim vděčný, že dohodu dodrželi. Příští rok mi bude třicet a může to být poslední šance, jak se dostat do zahraničí.

LN: V klubech na jihu Evropy berou každý neúspěch vážně a časté personální změny nejsou vzácností. Nebojíte se, že by pak vaše pozice mohla být v ohrožení?
Asi to nebude jako v Čechách. Když tady prohrajete, nic úplně zásadního se neděje. Ale těším se, protože to bude nová zkušenost. V minulé sezoně prý z prvních devíti kol udělala Famagusta jen jednu remízu. Na stadionu fanoušci hráčům nadávali, ale ve městě je prý zase plácali po zádech.

LN: Troufnete si odhadnout, jaký vliv bude mít přestup na vaši budoucnost v reprezentaci, kde jste se v poslední době uchytil?
Těžko říct. S klubem se budeme snažit dostat do Evropské ligy. Pokud to vyjde, nemusel bych úplně sejít z očí. Věřím, že ještě nějakou pozvánku dostanu, ale samozřejmě bude záležet hlavně na mně.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!