Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řím spílá Královcovi. Chyboval ten a měl skutečně pískat penaltu proti Realu?

Sport

  17:00
PRAHA - Ve chvíli, kdy záložník AS Řím Alessandro Florenz ve středečním duelu fotbalové Ligy mistrů proti Realu Madrid ve vápně padl k zemi, český rozhodčí Pavel Královec měl hned jasno: nic se nestalo, pokračujte ve hře. Penalta, ve kterou Římané doufali, se nepískala, domácí prohráli 0:2. A po utkání to od nich český sudí schytal.

Zákrok Carvajala na Florenziho. foto: Reprofoto

„Abyste uspěli, potřebujete štěstí a zdravý rozum. Štěstí se od nás odklonilo při tečované Ronaldově střele a zdravý rozum byl nutný při posouzení penaltové situace,“ zlobil se Florenzi, římský kapitán, po zápase. „Jsme opravdu zklamaní, protože jsme si nezasloužili prohrát 0:2.“

Královcův verdikt se nezamlouval ani Jamesi Pallottovi, prezidentovi AS Řím. „Nejsem naštvaný, hráli jsme velmi dobře a na kluky jsem hrdý. Kdyby rozhodčí po faulu na Florenziho udělal správné rozhodnutí, vyrovnali bychom,“ říkal novinářům.

Byla to penalta?

Zveřejnil(a) Antonín Vavrda dne 18. únor 2016

Nepřímo se do českého sudího opřel i záložník Miralem Pjanič: „Je těžké závěrečné skóre přijmout. Zasloužili jsme si dát nejméně jeden gól, tenhle výsledek, to je lež.“

Opravdu tedy Královec chyboval, když penaltu nenařídil?

Na první pohled se zdálo, že penalta je jasná. Florenzimu ve vápně skočil pod nohy obránce Realu Dani Carvajal, římský kapitán spadl a většina lidí na stadionu očekávala, že se bude pískat.

Dnešní pravidla nahrávají sudímu

„Byl to skluz, kterým riskoval: buď zasáhnu míč, nebo nohy. Míč nezasáhl, takže z mého pohledu penalta. Nebylo o čem diskutovat,“ myslí si Robert Henn, bývalý rozhodčí a pravidlový expert stanice O2 Sport, která utkání vysílala.

Jenže i on připouští, že na základě širokého výkladu pravidel si český rozhodčí svůj verdikt obhájí.

Zidane vyzdvihl Ronalda. A Římané? ‚Královcovi chybí zdravý rozum,‘ zlobí se

„V dnešní době si rozhodčí vlastně obhájí všechno. Pravidla jsou schválně složitá, všichni se brání tomu, aby se zjednodušila,“ tvrdí Henn. „Nemám moc rád, když se řekne, že v té konkrétní situaci záleží na názoru rozhodčího. To si pak v podstatě může na hřišti dělat, co chce.“

Kdo bude chtít Královce obhajovat, může namítnout, že ještě než ke kontaktu došlo, Florenzi stačil vystřelit a dohrát akci. Střet přišel až ve chvíli, kdy záložník AS míč odehrál - těžko tedy mohl ještě nějak ovlivnit hru. Navíc se zdá, že ztrácel stabilitu ještě před kontaktem s Carvajalem.

„Rozhodčí to v tom momentu mohl brát tak, že šel do skluzu, kterým chtěl vypíchnout míč a akce byla už dohraná. Proto neřešil následný kontakt,“ tuší Henn.

„Ale zkuste si představit, že by se takový zákrok odehrál na polovině hřiště. Tam se podobné střety běžně pískají. Když takhle dojedete hráče bez míče, je to jasný faul, možná i na žlutou kartu,“ upozorňuje. „V pokutovém území se ale vždycky víc přemýšlí, je to citlivější místo.“

Co si myslíte vy?

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat