Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rivalové ve fotbale i hokeji: Spartu zlobí Plzeň

Sport

  8:00
PRAHA - V hokeji i ve fotbale platí: Sparta téměř neomezeně vládne – jenže už jenom v Praze. Na české úrovni panují zcela jiné pořádky.

Grafika: Sparta a Plzeň. foto: Foto iDnes/šk

Podle tradičního pohledu by měla Sparta brát jako svého největšího rivala Slavii, ale ve dvou nejpopulárnějších tuzemských sportech červenobílí spadli do horší poloviny tabulky. Daleko víc svými výsledky ohrožují v poslední době Spartu týmy z jiného města.

Pravým vrcholem jsou dnes souboje s Plzní! Na obou frontách.

Jeden z nich byl na programu také včera v hokejové extralize, kdy se na holešovickém ledě mohli Západočeši dostat do čela soutěže právě před Spartu, ta ale vedení v samostatných nájezdech uhájila.

Martin Straka.

Martin Straka

Plzeň - Mladá Boleslav (Bakoš)

Marek Bakoš

Ani ve fotbale není o náboj nouze. Loňský rok patřil Plzni – Viktoria brala senzačně titul v domácí soutěži a dostala se až do prestižní Ligy mistrů. Letos se snaží Sparta srovnat krok. Před jarní částí ligy má na mistra desetibodový náskok a dává najevo značné ambice.

Není pochyb, že tady postupně vykvetla nová rivalita. Silná a ostře sledovaná.

„Když Plzeň dřív nestíhala v konkurenci pražských klubů, nebylo to tak vyhrocené,“ tvrdí za fotbalisty Viktorie Marek Bakoš.

„Sparta je historicky předurčená k tomu, bojovat o nejlepší příčky – jak ve fotbale, tak v hokeji. Plzeň naopak byla vždycky trošku v ústraní, ale v posledních letech se zvedla a ve fotbale má asi navrch. I v hokeji je letos největším favoritem,“ domnívá se trenér hokejistů Sparty Josef Jandač.

Chodí si navzájem fandit

Fotbalový a hokejový svět není oddělený – vzájemné kontakty jsou naopak poměrně časté.

Na hokejový šlágr se včera vydala desetičlenná hráčská delegace fotbalové Sparty, vedená kapitánem Markem Matějovským. „Také u nás je skupina chalanů, které hokej hodně bere. Během základní části jsme osobně na 80 procentech všech domácích zápasů,“ chlubí se útočník Bakoš pilnou docházkou na zimní stadion. Výjimkou není ani přítomnost fotbalistů přímo v hokejové šatně.

A návštěvy se oplácejí. Hlavní hokejová hvězda Plzně Martin Straka je často k vidění na fotbalové tribuně ve Štruncových sadech. „Sparťanští hokejisté na Letné nechybí při žádném důležitém zápase,“ připomíná zase mluvčí fotbalové Sparty Ondřej Kasík.

Když má dojít k termínové kolizi, příbuzné kluby se domluví – hokej nebo fotbal ustoupí a přesunou začátek svého domácího zápasu, aby fanoušci stihli v jeden den obě akce.

Na hřišti pak dochází k vzájemné inspiraci. Dobrý výkon hokejistů dokáže zdravě nabudit fotbalisty a naopak. „Fandíme si navzájem a nikdo také nechce zůstat pozadu,“ podotýká Bakoš.

Trenér Marian Jelínek
Trenér Plzně Pavel Vrba

Trenéři Jelínek i Vrba chtějí hlavně útočit.

Platí ještě další zajímavá podobnost. V klíčových fotbalových i hokejových statistikách nenajdete žádné rozdíly. Zatímco Sparta má nejpevnější obranu v nejvyšší soutěži, Plzeň zase dává nejvíc gólů.

„Náš herní styl není založený na náhodě. Už když jsem do Plzně přišel, upozorňoval jsem, že chci vyznávat hlavně ofenzivní hokej a tvořit hru i za cenu nějakého obdrženého gólu,“ tvrdí trenér hokejistů Plzně Marian Jelínek. Podobné prohlášení by určitě podepsal také jeho fotbalový protějšek Pavel Vrba. „Ale nikdy jsme se o tom spolu nebavili…“ podotýká Jelínek.

Důvod, proč v Plzni mají týmy víc vrozenou ofenzivní povahu, má prý jednoduché vysvětlení. „Plzeňské pivo je takové, že se po něm lépe útočí. Možná proto se nám i hokejistům tolik daří,“ usmívá se Bakoš.

Na konci sezony se ukáže, která z cest vedla vstříc úspěchu. V Plzni ještě hokejový a fotbalový titul nikdy společně neslavili, sparťané na dvojitou radost čekají už pět let. O motivaci je postaráno.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!