Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rodáci z Německa si vybrali Turecko

Hamit Altintop je jeden z rozpolcených hráčů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamit Altintop je jeden z rozpolcených hráčů. | foto: ČTK

PRAHA/BERLÍN Měli na výběr, v dnešním semifinále fotbalového Eura mohli reprezentovat Německo. Na trávník stadionu v Basileji naopak vyběhnou v tureckém dresu a budou hájit barvy země, kde se nenarodili, ale mají k ní díky rodinným vazbám mnohem blíž. Pro turecké obránce Hamita Altintopa a Hakana Balta má, stejně jako pro 2,7 milionu Turků žijících trvale v Německu, utkání specifickou atmosféru. Komu fandit? Adoptivní, nebo původní vlasti?

„Německu vděčím za hodně. Vlastně úplně za všechno,“ přiznal Altintop pro magazín Spiegel. Rodák z Gelsenkirchenu si udělal jméno v bundesligovém Schalke, odkud ho přetáhl mistrovský Bayern Mnichov. Klubové zkušenosti však zhodnocuje na mezinárodní úrovni ve prospěch země, z níž pocházejí jeho rodiče. I když první roky života strávil Balta v Berlíně, fotbalovou kariéru budoval od počátku v tureckých klubech.

Je jasné, že dnešní večer získal mnohem zásadnější rozměr než obyčejné sportovní utkání. „Bez ohledu na výsledek bych si přál, aby zápas znamenal další krok ke zlepšení integrace Turků do německé společnosti,“ prohlásil Altintop. Právě Altintopův případ vyvolává diskuzi také na politickém poli. Třeba spolupředsedkyně strany Zelených Claudia Rothová se domnívá, že Německo má v oblasti začleňovaní národnostních menšin do německé společnosti co zlepšovat. „Nejen na hřišti je očividné, že Německo neumí zacházet s podobnými talenty.“ Proti takovému názoru se ohradil Hartmut Koschyk z konzervativní CSU. „To je nesmysl. Podolski, Klose, Kuranyi si mohli zvolit jiný tým, ale vybrali si Německo,“ argumentoval příkladem současných německých opor, které pocházejí z Polska či Brazílie.

Němečtí Turci

Hamit Altintop (25) narozen v Gelsenkirchenu, jméno si udělal v bundeslize

Hakan Balta (25) narozen v Berlíně, fotbalově ale vyrostl v turecké lize

Jaké jsou vztahy mezi tureckou menšinou a německou většinou se ukáže názorně v praxi. Pro půl milionu fanoušků z obou táborů je přichystáno v Berlíně u Braniborské brány obří prostranství s velkoplošnými obrazovkami. Na nejvyšších místech vládne optimismus. „Srdce mnoha lidí budou patřit oběma týmům,“ předpověděl klidný průběh fotbalového svátku ministr vnitra Wolfgang Schaeuble.

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...