Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodinný hattrick bratří Škodů. Víkend v Česku patřil útočníkům Slavie a Brna

Sport

  10:54
PRAHA - Fotbal mají v genech. Vždyť jejich táta Milan v 80. letech válel ligu za Bohemians. Radost ze svých synů musí mít o to větší, že stejně jako on mají v popisu práce především střílení gólů.

Milan Škoda slaví branku proti Dukle. foto: ČTK

Bratři Škodové – nejvýraznější sourozenecké duo v české lize posledních let.

Jednatřicetiletý Milan i o dva roky mladší Michal začínali shodně v pražském klubu ČAFC a podobný měli i další fotbalový osud. Na svůj dosavadní vrchol se vyškrábali až v relativně pokročilém fotbalovém věku.

Starší Milan, který zkraje seniorské kariéry v Bohemians a také nějakou dobu ve Slavii hrál místo v útoku na stoperu, zazářil v sezoně 2014/15. Tehdy nastřílel 19 branek a v přetahované o korunu krále střelců zaostal za vítězným Davidem Lafatou o jedinou trefu.

Střelecká forma ho vynesla i do reprezentace. „Asi jsem do té doby nepodával takové výkony, abych mohl reprezentovat. Až teď se mi sezona vydařila,“ těšilo ho. Zahrál si také na loňském Euru, kde se mu dokonce podařilo skórovat.

Milan Škoda válí také v reprezentaci.

Také Michal nakoukl do profesionálního fotbalu v dresu Bohemky, i když té střížkovské. V Brně se v roce 2012 uvedl náramně, svou prvoligovou premiéru proti Jihlavě ozdobil dvěma góly.

Následovala nepříliš úspěšná hostování na Žižkově a v Českých Budějovicích. O to víc se mu povedla minulá sezona, kdy se v lize trefil desetkrát. Pomohlo mu i zlepšení životosprávy, přestal kouřit. „Závislost byla velká. Deset minut po skončení zápasu už jsem si zapálil,“ přiznal.

Závěr ročníku dohrál v norském Lilleströmu, i když se hovořilo také o zájemcích z Německa, Belgie, nebo dokonce Číny. Na severu však vydržel jen pár měsíců. „Norská liga za českou zaostává. Já jsem navíc dostával jen minimum příležitostí ke hře. Vůbec netuším proč,“ vadilo mu.

Na Dálný východ měl loni v létě namířeno rovněž jeho bratr Milan. „Těšil jsem se. Chtěl jsem odejít, chtěl jsem zkusit něco jiného. Jenže to nedopadlo,“ říkal střelec. Následně ve Slavii prodloužil smlouvu s notně vylepšenými finančními podmínkami.

Michal Škoda z Brna.

A rozhodně nelitoval. Slavii pomohl po osmi letech dosáhnout na titul, s Lafatou se podělil o primát nejlepšího střelce. „Jsem šťastný, že angažmá nevyšla,“ radoval se.

Oba Škodové zůstali v české lize, a mohou tak dál zažívat společné duely. „Když hrajeme proti sobě, naši si přejí, abychom oba dali dva góly a skončilo to třeba 2:2,“ líčil Michal před rokem.

V sobotu se sice na hřišti nepotkali, přesto slavili gól krátce po sobě. Střídajícímu Michalovi stačila chvíle, aby v 86. minutě rozhodl důležitý zápas s Teplicemi, a poté Milan dvěma parádními trefami a jednou asistencí nastartoval Slavii k pětigólové kanonádě proti Dukle.

„Nejdřív jsem se to dozvěděl od kluků v kabině, pak jsme si volali a brácha říkal, že je potřeba víc takových víkendů,“ smál se slávista Milan.

Povedená rodinná záležitost, co říkáte...