6. května 2011 19:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rok 1903. Když Slavia platila dluhy

Nepokoje na hřišti v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje na hřišti v Edenu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Kdyby se dnes uplatnily stejné principy jako v roce 1903, hradili by vysoké dluhy Slavie její funkcionáři. Přesně taková pravidla platila šest let po založení fotbalového odboru Literárního a řečnického spolku, kterým byla Slavia původně.

Červenobílým fotbalistům tehdy nemohli domácí soupeři konkurovat, české týmy porážela s přehledem i slávistická rezerva. Kvůli zařizování mezinárodních zápasů pro A-tým však narůstaly dluhy. Na valné hromadě klubu se problém vyřešil jednoduše. Funkcionáři vytáhli peníze ze své kapsy, podle stanov za ně ručili i vlastním majetkem. "Přesně podle pravidla, že neexistuje bohatý činovník a chudý klub," uvádí dlouholetý funkcionář Slavie Vladimír Zápotocký.

Čtěte také

Pro Slavii to byla nepříjemná situace, nikoliv však krize. Vážnější chvíle přišly až později. "Od roku 1948 režim po Slavii vyloženě šel. Nikdo neříkal přímo, že by měla skončit, ale podnikaly se různé kroky, aby se tak stalo," připomíná fotbalový historik Miloslav Jenšík.
Vadilo, že za klub v mládí kopal prezident Edvard Beneš, významný činovník Slavie a předseda fotbalové asociace Václav Valoušek zase zmizel po "vítězném únoru" do emigrace. Ústrky pokračovaly – sotva slávisté opravili v posledních dnech války vyhořelý stadion na Letné, museli se stěhovat na příkaz vyšších míst do Edenu. Když v létě 1951 vyrazili někteří hráči načerno k zápasu do Nového Boru, posloužilo to jako záminka k exemplárnímu potrestání. Slavia poté sestoupila do druhé ligy.

Neměla v zádech ani silný patronátní podnik jako Sparta, která se ocitla pod ochranou průmyslového kolosu ČKD. Slavia už nepředstavovala elitu a musela se přizpůsobit novým pořádkům. Přišla o tradiční červenobílé dresy, změnila název na Dynamo Praha a její nejúspěšnější kanonýr v historii Josef Bican zamířil střílet góly za Vítkovice. Vypadalo to tedy, že slavný klub už má nejhorší chvíle za sebou. Omyl. V roce 1964 měl nahnutou existenci znovu. Slavia se bála o udržení ve druhé lize a situaci na tribunách přirovnal Vítězslav Houška v knize Věčná Slavia k ledničce. "Slávistický národ si kladl mrzuté otázky. Ta nejčastější zněla: Jak je to možné?"

Podle některých zdrojů Slavia měla splynout s Bohemians, kteří by převzali i její stadion. "Věřím, že k zániku nemohlo dojít. Spíš panovala obava, že se Slavia promění v průměrný klub, který si na druhou ligu trvale zvykne," míní historik Jenšík.

Proti se postavil nově ustavený Odbor přátel Slavie založený i herci či zpěváky, kteří i pomocí benefičních představení rozšiřovali fondy klubu. Slavia zase stoupala vzhůru, postoupila rychle do první ligy a už z ní nikdy nesestoupila. Teď jí to však opět vážně hrozí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz