Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ronaldo má problémy s daněmi, údajně už ale ví, že vyhrál počtvrté Zlatý míč

Sport

  19:01
MADRID - Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa získá podle španělského tisku portugalský reprezentant Cristiano Ronaldo. List Mundo Deportivo napsal, že kanonýr Realu Madrid již byl stejně jako jeho klub o vítězství v anketě informován. Magazín France Football oznámí výsledky v pondělí 12. prosince.

Cristiano Ronaldo. foto: Reuters

Ronaldo, který s Realem vyhrál Ligu mistrů a Portugalsku pomohl k triumfu na mistrovství Evropy, prý vyhrál následován svým argentinským rivalem Lionelem Messim z Barcelony. Zlatý míč získal v minulosti již třikrát v letech 2008, 2013 a 2014. Messi má na kontě pět prvenství.

Tradiční anketu v posledních šesti letech pořádaly FIFA s časopisem France Football, ale jejich spolupráce skončila a letos vítěze vyhlásí opět pouze francouzský magazín, jako tomu bylo v letech 1956 až 2009. Pořadí v anketě určí hlasování novinářů z celého světa.

Spiegel: Ronaldo i Mourinho užívají Karibik, aby neplatili daně

Ronaldo ale neřeší jen pozitivní zprávy. Dle záhraničních webů totiž špičkoví fotbalisté i trenéři, včetněprávě Ronalda nebo José Mourinha, využívají firmy v Karibiku, aby se v Evropě vyhnuli placení daní. Napsal to německý magazín Spiegel, který ve spolupráci s dalšími médii měsíce vyhodnocoval obrovské množství dokumentů, které unikly z fotbalového prostředí.

Spiegel obdržel od platformy Football Leaks materiály o velikosti 1,9 terabajtu. Celkem jde o 18,6 milionu dokumentů, mezi nimiž jsou hráčské smlouvy, emailová korespondence nebo tabulky. Uplynulých sedm měsíců se dokumenty probíralo na 60 novinářů z více než deseti dalších evropských médií.

Jeden z obrazů, který se jim podařilo sestavit, vypovídá o snaze některých špičkových fotbalistů vyhnout se placení daní pomocí firem v daňových rájích i poměrně složitých schémat, díky kterým se peníze přelévají mezi různými státy.

Metodám, které mohou být podle Spiegelu někdy na hraně zákona, se nevyhýbají ani největší hvězdy. Například kanonýr Realu Madrid Ronaldo v letech 2009 až 2014 využíval firmu na Britských Panenských ostrovech.

Na společnost Tollin Associates, která na těchto karibských ostrovech sídlila, přenesl v roce 2009 svá reklamní práva. Firma Tollin je zase předala v Irsku sídlícím společnostem MIM a Polaris Sports, které pak inkasovaly peníze od sponzorů a reklamních partnerů.

Výplaty tedy putovaly nejprve do Irska, kde je firemní daň ve výši 12,5 procenta, a větší část z nich posléze na Britské Panenské ostrovy, které jsou daňovým rájem. Firemní daně jsou zde nulové.

Mezi roky 2009 až 2014 sem takto doputovalo přes 70 milionů eur (1,9 miliardy korun). Drtivou většinu z nich - téměř 60 milionů eur - Ronaldo u španělských úřadů nevykázal a nemusel je danit. V roce 2014 se peníze fotbalistovi, který disponuje i kontem ve Švýcarsku, zase z Britských Panenských ostrovů vrátily.

Podobně postupoval v minulosti i trenér Manchesteru United José Mourinho. Firma, kterou na Britských Panenských ostrovech využíval, sídlila ve stejném dvoupatrovém domě jako společnost, již využíval Ronaldo. Také Mourinho převáděl peníze přes irské společnosti MIM a Polaris Sports, na rozdíl od Ronalda ještě do celé operace zapojil i nadaci na Novém Zélandu.

Mezi hráče, kteří využívali nebo využívají společnosti v daňových rájích v Karibiku, patří podle Spiegelu také Portugalci Ricardo Carvalho, Pepe nebo Fábio Coentrao. Fotbalisté, které vedle národnosti spojuje jméno fotbalového agenta Jorge Mendese, daňové ráje užívají pro příjmy z reklam a od sponzorů, peníze od jejich klubů jsou dle magazínu daněny normálně v Evropě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!