Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rosického Arsenal opět bez posil, vedení se nemůže zbavit dluhů

Útočník Arsenalu Adebayor.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník Arsenalu Adebayor. | foto: AFP

LONDÝN Fotbalový Arsenal raději nebude rozhazovat, než aby zkrachoval či spadl do rukou uzbeckého miliardáře Ališera Usmanova. Zhruba takový signál vyslali do světa akcionáři londýnského klubu, kteří dnes odmítli navýšit základní jmění z Usmanovových peněz, a tak bude mít Arsenal dál dluhy ve výši zhruba 200 milionů liber (asi 6 miliard korun) a velmi omezený rozpočet na nákupy.

V Rusku žijící Uzbek je v tuto chvíli druhým největším akcionářem klubu a vlastní zhruba 25 procent akcií; jen o tři procenta méně než Američan Stan Kroenke, který ovšem za část svého podílu dluží. Kdyby dozorčí rada schválila Usmanovův plán na navýšení základního jmění společnosti o dalších až 150 milionů liber, stal by se z Usmanova nejvlivnější akcionář a měl by prostor pro další zvětšování svého vlivu, komentoval situaci web deníku Times.

Litý boj v dozorčí radě Arsenalu sice poutal mnohem méně pozornosti, než letošní gigantické manévry na přestupovém trhu, pro budoucí dění na hráčském trhu měl ale možná ještě větší vliv. Pokušení naslouchat Usmanovovi bylo totiž velké jako nikdy předtím.

Arsenal je sice stále v provozním zisku, ale menším než by bylo potřeba k umoření dluhů a jen za cenu velkého šetření. Na stavbu stadionu Emirates si vzal londýnský klub půjčku 260 milionů liber a většinu stále nesplatil.

Velkou část totiž chtěl financovat přestavbou starého stadionu Highbury na bytový komplex, jenže ještě než větší část bytů prodal, přišel prudký pokles cen nemovitostí.

Své udělaly i sportovní neúspěchy posledních čtyř let, během nichž klub nezískal jedinou větší trofej, a velkým problémem je i časový nesoulad mezi příjmy a výdaji, který má za následek akutní nedostatek likvidních prostředků. Strach z rostoucího vlivu Usmanova byl ale větší.

"Dozorčí rada nás informovala, že si je jistá svými finančními zdroji. Jsou prý natolik velké, že z nich dokáže doplnit tým, zvládnout pokles cen nemovitostí i dojednat nové podmínky půjček. Její názor sice nesdílíme, zatím ale za ní stojíme," uvedl ve svém tiskovém prohlášení Usmanov.

Ve výsledku to znamená, že Arsenal i letos nebude nijak masivně nakupovat. "My jsme svůj tým vybudovali, ne skoupili. Fotbalový hřbitov je plný klubů, které tenhle princip nepochopily a nakonec zahynuly na důsledky svého chování," komentoval výsledek jednání předseda dozorčí rady Ivan Gazidis.

Jaký názor na to budou mít ovšem fanoušci? Spořivost Arsenalu už letos zhatila příchod brazilského záložníka Mela, kterého z Fiorentiny vykoupí zřejmě Juventus.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!