31. srpna 2011 15:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rosického trápí třísla. 'Hrát se s tím dá,' ujišťuje

Tomáš Rosický | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Rosický | foto: ČTK

PRAHA Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický je přesvědčen, že selhání národního týmu z přípravy v Norsku se už nebude opakovat. V sobotním kvalifikačním duelu proti Skotsku prý mužstvo podá zodpovědnější výkon, který by mohl udělat fanouškům radost. Sám prožívá šťastné chvíle mimo fotbalové trávníky - potvrdil, že s přítelkyní Radkou Kocurovou očekávají narození dítěte.

Rosický přiletěl na sraz reprezentace až v pondělí večer a dnes se poprvé podělil s novináři o své dojmy z nedělního debaklu 2:8 na půdě Manchesteru United. "Myslel jsem, že jsem ve fotbale zažil všechno, ale jak jsem viděl, ještě mám mezery. Takový výprask jsem nikdy v životě na vlastní kůži nepoznal. Už jsem se někdy ani nedíval směrem k vlastní brance, protože jsem viděl soupeře, jak se raduje," povzdychl si.

Londýnský klub, který v létě hráči hlavně opouštěli, se i kvůli blamáži na Old Trafford pustil v závěru přestupového období do posilování. "Ani vlastně nevím, kdo všechno přichází," uvedl Rosický, jehož novými spoluhráči v klubu budou korejský útočník Pak Čchu-jong či německý obránce Per Mertesacker.

Na klubové trápení chce alespoň na pár dnů zapomenout a je přesvědčen, že zápas ve Skotsku by mohl vylepšit náladu jak jemu, tak i českým fanouškům.

Manchester United - Arsenal (Rosický v boji o míč).
Michal Bílek, trenér české fotbalové reprezentace.

Tomáš Rosický prožil s Arsenalem na půdě Manchesteru United debakl 8:2. Na klubové potíže chce ale u reprezentace zapomenout a spravit si chuť ve Skotsku

"Pokud bychom hráli se Skoty tak, jako dvě poslední vzájemná střetnutí, pak by to mohlo dopadnout dobře. První přípravný zápas jsme sice prohráli, ale na hřišti jsme dominovali a o pražském duelu není třeba ani mluvit," připomněl Rosický, že proti nejbližšímu soupeři se českým fotbalistům tradičně daří.

Paradoxně atmosféru v českém týmu uvolnilo společné sledování vlastního debaklu v Norsku. "Koukali jsme na to a jen se sami divili, co za šílenosti jsme tam ukázali. Je dobře, že jsme to viděli na vlastní oči a mohli se z toho poučit. Takový laxní výkon už nemůžeme podat, zvlášť proti britskému soupeři, který by nám vedle výprasku ještě nakopal," řekl třicetiletý záložník.

Do Prahy dorazil připraven přispět k tomu, aby se Češi mohli začít chystat na baráž. V poslední době ho trápily potíže s třísly, ale ty jsou už takřka pryč. "Neříkám, že to je naprosto ideální, ale hrát se s tím dá," svěřil se Rosický, který je řadu let hlavním hnacím motorem reprezentace a bez jeho přítomnosti je tým vždy poloviční.

Plzenští si šanci zaslouží

Sám se cítí nejlépe na postu středního záložníka, ale to v systému 4-2-2-2, který mužstvo dosud praktikovalo, nemohl příliš využít. Přesto se proti systému trenéra Michala Bílka nestaví. "Vždy je důležitější, jak ten systém umíte využít. Já sice hraju nejraději uprostřed, ale pokud mi trenéři dávají jiné úkoly, vždy je akceptuji. A ve Skotsku to nebude jiné," uvedl Rosický.

Do reprezentačního týmu naskakují hráči mistrovské Plzně a další zástupci české ligy, což je podle Rosického jen dobře. "Ti kluci si to zaslouží, i když více znám zatím spíše jen Petrželu a Koláře. Ale pokud se jim daří za klub, mají šanci dostat. A co se týče celé Plzně? Tu jsem viděl za poslední dobu jen v pondělí se Spartou, která však hrála skvěle," ocenil výkon svého mateřskému klubu.

Novou roli konzultanta Karla Poborského u týmu příliš rozebírat nechce, podle něj přijde čas bývalého reprezentanta především až přímo v Glasgowě.

"Ale co si budeme povídat, Karel toho má hodně za sebou a může k tomu co říct, což je v pořádku. Ani nezáleží na tom, jak se jeho funkce bude jmenovat. Všichni teď potřebujeme především v sobotu výsledek, který by nás odrazil do baráže," řekl fotbalista, na jehož dobrá náladě se odrazila šťastná událost v osobním životě.

"Jako nastávající otec se cítím moc dobře, protože jsme to s Radkou plánovali. Ale nic víc k tomu říkat nebudu, jsou to naše soukromé záležitosti," uvedl pobaveně Rosický.

ČTK, Lidovky.cz