Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konečně hraje a Anglie se klaní: Rosický dává hře Arsenalu život

Sport

  13:34
LONDÝN/PRAHA - Během podzimu na něj málem zapomněli, teď britská média na fotbalistu Tomáše Rosického nešetří chválou. „Hraje, jakoby ta pauza na něm vůbec nebyla znát,“ píše například The Independent.

Zleva Tomáš Rosický, Olivier Giroux a Alexis Sanchez se radují z góly Arsenalu. foto: Reuters

V neděli český záložník odehrál za Arsenal čtvrtý zápas za posledních sedmnáct dnů. A zase patřil k nejlepším. Po vítězství 3:0 nad Stoke City je sice nejvíc oslavován střelec dvou gólů Alexis Sánchez...

„Ale nelze si nevšimnout, že těží z podpory Rosického,“ shodují se novináři. Nebo: „Jedno jméno si zaslouží také velký potlesk. Tomáš Rosický. Kdykoli nastoupí, hra Arsenalu je svižnější.“

Rosického starty za Arsenal v ročníku 2014/2015

Premier League

 • Aston Villa - Arsenal 0:3, šel do hry v 77. minutě
 • Chelsea - Arsenal 2:0, šel do hry v 82. minutě
 • Sunderland - Arsenal 0:2, šel do hry v 90. minutě
 • Arsenal - QPR 2:1, odehrál celý zápas a skóroval
 • Southampton - Arsenal 2:0, odehrál celý zápas
 • Arsenal - Stoke 3:0, odehrál celý zápas

Ligový pohár

 • Arsenal - Southampton 1:2, odehrál celý zápas

Anglický pohár

 • Arsenal - Hull 2:0, odehrál celý zápas

Liga mistrů

 • Besiktas - Arsenal 0:0, šel do hry v 89. minutě
 • Arsenal - Galatasaray 4:1, šel do hry v 67. minutě
 • Arsenal - Anderlecht 3:3, šel do hry v 81. minutě

Jen trenér Arsene Wenger ví, proč Rosického během loňského podzimu téměř vůbec nevyužíval. Český středopolař zasáhl jen do sedmi zápasů, z toho do šesti jako náhradník na posledních pár minut. Vytížení měl jen ve třech kvalifikačních zápasech za národní mužstvo, v Arsenalu minimální.

„Nevím, proč nehraju. Asi hraje roli můj věk, ať se mi to líbí nebo ne. Přece jen je mi čtyřiatřicet. Ale taky musím říct, že takový ten pozvolný pokles výkonnosti, který s věkem přichází, u mě nenastal,“ říkal Rosický během podzim.

Šanci dostal až na přelomu roku. Asi i proto, že Arsenal má tradičně mnoho zraněných. Navíc neměl ani výsledky. S Rosickým, který příležitost využil, přišly lepší časy.

„Tomáš Rosický patří s Cazorlou mezi nejinteligentnější a nejtechničtější hráče Arsenalu,“ napsal The Indepedent.

Je těžké, uvěřit mu jeho věk

Rosický mění tempo hry, kterou řídí. Rozdává přihrávky, pověstnými průniky středem pole připravuje šance. V zápase s Queens Parkem dal gól, v neděli proti Stoke sice neskóroval, ale na prvních dvou brankách se podílel.

Před první jeho parádní střelu hostující gólman vytáhl na roh, po kterém skóroval Koscielny. Před druhou přihrál střelci Sánchezovi.

Zleva Tomáš Rosický, Olivier Giroux a Alexis Sanchez se radují z góly Arsenalu.
Tomáš Rosický se raduje z gólu.
Tomáš Rosický se vrátil ve velkém stylu.
Danny Welbeck gratuluje ke gólu Tomáši Rosickému.

„Každý musí vidět Rosického přínos. Je těžké uvěřit, že mu je už čtyřiatřicet. Pořád je záložníkem, který má v Arsenalu největší schopnost měnit tempo a dát hře život.“

„Jeho věk a křehké zdraví znamenají, že nemůže hrát každý zápas. Když je k dispozici, musí Arsenal z něj využít to nejlepší,“ píše reportér James McNicholas.

Autor: