Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rosický: Udělal jsem hroznou chybu. Ale kopat míče do lesa je nesmysl

Sport

  6:00
PRAHA - Dlouho mu do hodnocení zase přibývaly jen plusové body. Tahal útoky, přesně přihrával, dvakrát nebezpečně vystřelil. Jenže vysvědčení ze zápasu s Jižní Koreou si kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický pokazil chybou před druhým gólem soupeře - šlápl si na míč, soupeř brejk dotáhl a nakonec vyhrál 2:1.

Tomáš Rosický ví, že zápas rozhodla jeho chyba, přesto by riskoval znovu. foto: MAFRA - Michal Šula

Čech: Že dostali Korejci od Španělů šest gólů? My ale věděli, že budou silní

„Byl to skvělý test, protože jsme narazili na velice silného soupeře. Výsledek je pro nás samozřejmě špatný. Bohužel tam byly věci, které se opakují,“ mrzelo Rosického. „Ale jak jsem euforii mírnil po vítězství nad Ruskem, tak ani teď nemůžeme všechno vidět jen negativně.

Co se tedy proti Koreji povedlo?
Vytvořili jsme si dost šancí, abychom ze stavu 0:2 dokázali vyrovnat. A i když jsme pak šli do deseti, tak jsme všichni dál bojovali. Byly tam velice pozitivní věci, ale nemělo by to překrýt ty špatné.

Tak tedy z druhé strany - vypadalo to, že vám dělalo problémy, jak byl soupeř běhavý, pohyblivý.
Neřekl bych, že nám dělalo problémy jen tohle. Jsou jinde pohybově, ale viděli jste, že i s míčem jsou velice zdatní. To jsme věděli, ale strašně jsme si to komplikovali. V první půli jsme dostali dva góly, oba jsme jim vlastně darovali. Před prvním jsme měli míč pod kontrolou na jejich vápně, byla to úplně zbytečná ztráta. A jejich hráč pak dal nádherný gól z přímáku, který následoval.

U druhé branky jste byl přímo vy...
Hrozná chyba. Šlápl jsem si na to, oni dotáhli brejk a dali gól. Zase se opakuje to, co v zápase s Ruskem, podobné góly. Ale dobré je, že víme, že jsou to naše chyby, které se dají odstranit. Není to tak, že by nás někdo konstantně vymíchával. Že bychom viděli, že to nejde zastavit. Tohle můžeme opravit. A asi i musíme, jinak nemáme šanci.

Z čeho chyby vychází?
Z toho, že chceme hrát. Tak to bylo i u té mojí. Cítil jsem, že nám rozehrávka nejde, tak jsem to chtěl strhnout a bohužel mi to zůstalo pod nohou. Strašná chyba, možná bych ani neměl chodit takhle hluboko. Ale pramení to z toho, že chceme hrát. Musíme na tom pracovat dál.

Korejští fotbalisté se radují z nečekaného vítězství.
Jiří Skalák marně roztahoval rukama.

Dá se takhle hrát i na Euru proti silnějším týmům?
Samozřejmě, musíme chtít hrát. Když to budeme kopat do lesa, nebudeme mít vůbec žádnou šanci. Kdybychom chtěli jenom bránit, to by byl nesmysl. Musíme se o to snažit dál, ale vylepšit to.

Druhý poločas byl už výrazně lepší. Pomohlo střídání?
Asi taky, ale celkově jsme to zjednodušili. Něco se změnilo i takticky. Je to fáze, kdy trenér zkouší takticky i personálně, to k tomu patří. Moc se mi líbilo, že když jsme šli do deseti, dál se do toho šlapalo. To bylo fajn.

Větší přímočarost je tedy recept na úspěch?
V nějaké fázi zápasu to tak může být. Ale nemůžeme zase opustit to, co chceme. Jen se vyvarovat ztrát v nebezpečných pozicích. Jinak ale není potřeba něco drasticky měnit.

Zkomplikovalo závěr vyloučení Gebre Selassieho?
Komplikace to byla, samozřejmě. Nevím, jestli to na červenou bylo, nebo ne, rozhodčí říkal, že měl nohu hodně vysoko a trefil soupeře kolíky. Já to neviděl. Asi mu červenou dávat nemusel, aby se nemusel přátelák dohrávat takhle.

Jak jste se na hřišti cítil vy osobně? Máte pocit, že jste už dohnal dlouhý výpadek?
Cítil jsem se dobře celou dobu, i proti Rusku, kdy jsem odehrál osmdesát minut. Nemám problém s celým zápasem.

Co může výsledek a výkon z generálky znamenat pro úvod turnaje?
Generálka je podle mě stejně důležitá jako předchozí zápas s Ruskem. Když se podíváte na poslední mistrovství Evropy, taky jsme před ním doma prohráli a pak jsme postoupili ze skupiny. Samozřejmě jsme nechtěli prohrát, kdo by chtěl? Ale nemůžeme v žádném případě panikařit.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat