17. června 2014 13:16 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bůh s tebou, přáli novému kouči Beránkovi. Slavii opouští devět hráčů

Nový trenér fotbalového klubu SK Slavia Praha Miroslav Beránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový trenér fotbalového klubu SK Slavia Praha Miroslav Beránek | foto: ČTK

PRAHA V poslední době potkával kamarády a známé, které trápila nelehká situace ve fotbalové Slavii. I to byl jeden z důvodů, proč Miroslav Beránek přijal nabídku tříleté smlouvy: "Řekl jsem si, že se to pokusím změnit." Ve středu, kdy se tým sejde po letní dovolené, začne pracovat naplno.

Musel jste nabídku hodně zvažovat?
Potkával jsem kamarády-slávisty, kteří byli zdrcení. Viděl jsem je bez sebevědomí, bez hrdosti. Řekl jsem si, že se to pokusím změnit. Vím, že Slavia je v nelehké situaci. Ale i to byl jeden z důvodů, proč jsem na tu nabídku kývl. Říká se, že v nouzi poznáš přítele.

Kdo vás tedy nakonec přesvědčil?
Spíš mě lidi odrazovali. Říkali, že to bude těžká práce a nečeká mě nic lehkého. Někteří mi přáli "Bůh s tebou", další přáli štěstí. Ale všichni mi drží palce. Je to výzva a já cítím zodpovědnost vůči celé slávistické veřejnosti. Jsem přesvědčený, že se Slavia zvedne.

Černý ukončil kariéry, Slavii opuští 9 hráčů

Den před začátkem letní přípravy upřesnila Slavia jména končících fotbalistů: brankáři Radek Černý (konec kariéry) a Kamil Čontofalský (konec smlouvy), obránci Michal Smejkal (vrací se z hostování do Mladé Boleslavi), Keegan Ritchie (vrací se do JAR), Milan Bortel (jedná o přestupu do Spartaku Trnava), Matúš Čonka (přestoupí jinam) a záložníci Mario Lička (zkouší ho Dinamo Tbilisi), Joseph Mensah (vrací se z hostování do Liberty Professionals) a Roger Eschemann (končí mu amatérská smlouva). "Přípravu zatím nezačne ani Dávid Škutka, který se vrací z hostování v Baníku Ostrava. Je po operaci a uvidíme, jak to s ním bude," upřesnil Kisel. "S Radkem Černým jednáme, aby ve Slavii zůstal u mládeže." Do Slavie má naopak několik hráčů přijít. Klub však jejich jména komentovat nehodlá.

Tříletá smlouva není úplně zvykem. To byla vaše podmínka?
Kdepak, já jsem naopak nabízel, ať si moji práci nejdřív otestují. Mohli jsme udělat smlouvu třeba na rok s opcí. Ale majitel chtěl minimálně tříletou smlouvu. Tak jsem to akceptoval.

Sledoval jste v poslední době Slavii? Co byl největší problém?
Bylo toho hodně. Inkasovala hodně gólů, takže naším úkolem bude zlepšit organizaci hry. Dostávala spoustu červených karet, takže musíme zapracovat na zlepšení disciplíny. Pak také moc gólů nedávala. Čeká nás komplexní práce a musíme zlepšit úplně všechno.

Co posily?
Souhlasím, že posílit potřebujeme. Hlavně ofenzivní hra se odvíjí od individuálních kvalit hráčů. Mužstvo musíme zkvalitnit a budeme na tom pracovat. Nicméně si myslím, že je tady spousta hráčů, kteří mají lepší výkonnost, než jakou ukázali v jarní části.

Slíbil vám majitel Aleš Řebíček na posily peníze?
Rámcově jsme se o tom bavili. Ale nejdřív budu chtít poznat hráče a pak budeme chtít mužstvo kvalitně doplnit. Chceme vytvořit osu týmu, o kterou se mladí hráči budou moci opřít.

Už máte nějaké posily vytipované?
Žádná jména komentovat nebudeme, dokud ti hráči nepodepíšou smlouvy.

Kde byste rád viděl Slavii v příštím ročníku?
Chtěl bych, abychom Slavii stabilizovali a podávali jsme mnohem lepší výkony. Abychom i po zápasech, které prohrajeme, mohli jít za fanoušky se vztyčenou hlavou.

Máte nějaký cíl, co se týče umístění v tabulce?
Chtěl bych, aby Slavia za ty tři roky byla v evropských pohárech. A tím nejbližším cílem je kvalitní práce, abychom se na svých postech zlepšovali. Bez osobního růstu se nikam neposuneme. Každopádně velká slova ode mě neuslyšíte. Ta totiž patří k velkým výhrám a výkonům.

Evropské poháry? To je váš osobní cíl? Nebo vám ho dal majitel?
Nikdo mi takový úkol nedal, ale já prostě nemám malé cíle. Slavia do evropských pohárů patří. Má krásný stadion, zázemí, historii... Udělám všechno pro to, abychom tento cíl naplnili. Samozřejmě se to nemusí povést... Když nám to uteče o bod, ale na hřišti necháme všechno, tak přijmu i to, že soupeři jsou lepší.

Je to reálný cíl?
Možná se to dneska zdá jako nereálný cíl. Ale věřím v restart Slavie. Je zapotřebí větší energie, než se nám to stojící auto podaří roztlačit. Ale pak se začnou nabalovat lidi a úspěchy. Jsem založením optimista a věřím, že tenhle pozitivní optimismus přenesu na všechny, kdo tady pracují.

Právě u fanoušků jste populární. Je to vaše výhoda?
Popularita je zrádná věc. Sice se říká "hlas lidu, hlas boží", ale ve fotbale jsou zapotřebí hlavně výsledky. Každopádně jsem rád, že za mnou fanoušci stojí. Chci se s nimi sejít a probrat spoustu věcí. Chci, aby naše spolupráce fungovala. Chci, aby fanoušci stáli za týmem v dobách, kdy se mu daří, ale i v dobách, kdy se nedaří.

Petr Šedivý

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46