30. června 2015 18:17 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Rozloučení s Masopustem proběhne na Julisce. Bude se vzpomínat i při finále Eura

Josef Masopust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Masopust. | foto: ČTK

PRAHA Poslední rozloučení s legendárním fotbalistou Josefem Masopustem, který v pondělí ve věku 84 let zemřel, se uskuteční ve středu 8. července na Julisce. Na jeho počest také začne finále mistrovství Evropy do 21 let minutou ticha.

Smuteční obřad na Julisce bude přístupný veřejnosti a doprovodí ho vojenské pocty. Pro ČTK to uvedl Petr Procházka, místopředseda občanského sdružení Klubu přátel Josefa Masopusta.

Juliska je symbolickým místem pro poslední rozloučení. Právě tady Masopust v dresu Dukly Praha prožil nejhezčí roky fotbalové kariéry.

Tichou vzpomínku věnuje české a československé legendě také Evropská fotbalová unie (UEFA), která před úterní finále mistrovství Evropy do 21 let mezi Švédskem a Portugalskem zařadí minutu ticha.

„Josef Masopust je československou legendou, velkou postavou Dukly Praha. Před finále mistrovství Evropy za něj budeme držet minutu ticha,“ uvedl generální sekretář Gianni Infantino na tiskové konferenci v Praze.

V české metropoli jednal výkonný výbor UEFA v čele s Michelem Platinim. Ten v neděli Masopusta navštívil u něj doma, aby mu věnoval Cenu prezidenta UEFA za rok 2014.

Josef Masopust.
Legendární fotbalista Josef Masopust.

„O tom, že cenu předám této české legendě, skvělému Josefu Masopustovi, jsem se rozhodl před rokem. Chtěl jsem mu ji předat doma, a tak jsem se s ním v neděli setkal. Den předtím, než zemřel. Byla to dojemná chvíle, na kterou nikdy nezapomenu,“ vzkázal Platini přes tiskové oddělení UEFA.

Masopust se zařadil mezi úžasné fotbalisty, kteří Cenu prezidenta UEFA získali. Před ním ji převzali Alfredo di Stéfano (2007), Bobby Charlton (2008), Eusébio (2009), Raymond Kopa (2010), Gianni Rivera (2011), Franz Beckenbauer (2012) a Johan Cruijff (2013).