Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S nadějí na postup přišel český fotbal i o miliony

Sport

  22:44
PRAHA - Je to jako probudit se po nevydařeném večírku a pak v kocovině začít sčítat škody. Český fotbal ve středu definitivně přišel o postup na mistrovství světa a nepříjemná zpráva mu dala jednu jistotu: v příštích třech letech ho čeká éra utahování opasků.

Marný boj na hřišti, jak dopadne ten o peníze. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Už teď se totiž fotbalovému svazu rozplynul sen o pohádkovém bonusu ve výši zhruba 150 milionů korun, který FIFA posílá na účet všem účastníkům turnaje.

Účet za zpackanou kvalifikaci však bude mnohem vyšší a pocítí ho všichni. Například i tuzemské kluby, které se mohly těšit na miliony za start svých současných a minulých hráčů v Africe.

Teď neuvidí ani korunu. "Peníze nám budou chybět, ale příští sezona je zabezpečená," tvrdí šéf svazu Ivan Hašek, ale obavy neskrývá. "Musíme do budoucna systém nastavit tak, abychom nebyli na úspěchu vkvalifikaci závislí."

Lidové noviny odhadly celkovou ztrátu způsobenou absencí na nejvýznamnější sportovní akci příštího roku na 215 milionů korun. Jde však stále ještě o optimistickou prognózu. V této částce nejsou zahrnuty prémie za uhrané body na turnaji nebo příjem z prodeje fanouškovských předmětů. Celková suma tak může být o desítky milionů vyšší.

Třem sponzorům končí smlouvy
"Přijdeme sice o bonusy, ale efekt bude spíš psychologický než ekonomický," uklidňuje situaci David Dušek, nový šéf marketingové společnosti svazu STES. Společnost, která se stará o reklamní práva fotbalu, převzal před šesti týdny a hned stojí před nepříjemným úkolem: uklidnit sponzory, které ovládlo zklamání.

Například Jan Kryšpín, šéf českého zastoupení společnosti Puma, přiznává: "Když do něčeho dva roky investujete, a pak nemáte výsledek, není to dobré." Rozčarování sponzorů, kteří ročně do reprezentace nalijí 150 milionů, jde docela snadno vyjádřit i čísly. 20 milionů. Zhruba tak má být vysoký bonus, který měl svaz slíbený jako odměnu navíc za postup.

Třem z pěti hlavních sponzorů (Puma, T-Mobil a Česká spořitelna) navíc vyprší příští rok v srpnu smlouvy. I to zvyšuje nervozitu. "Mluvil jsem se čtyřmi sponzory a všichni mají zájem pokračovat. Mám na stole připravené nové smlouvy," tvrdí Dušek.

Otázkou zůstává, zda budou stále tak výhodné jako ty současné. "Jestli bude někdo něco takového zkoušet, byla by to rána pod pás. Neměly by se do toho tahat emoce," vysvětluje Dušek, kterého první jednání čekají už příští týden.

Na rezervu Hašek sahat nebude
Důsledky se však mohou projevit i opožděně. "Zajímavost české ligy upadá, Ligu mistrů nehrajeme, a teď ještě tohle. Na atraktivitě nám vyřazení logicky nepřidá," připomíná hráčský agent Viktor Kolář.

Ostatně právě hráči jsou další skupinou, která na neúspěchu také prodělá, byť nikterak výrazně. Kromě prémií od svazu teď můžou zapomenout i na motivační bonusy od svých osobních sponzorů. Ty se u největších hvězd mohou pohybovat i v řádu milionů.

"Nejde ale rozhodně o významné částky. Kolikrát ani sami hráči nevědí, kolik mohou od sponzora dostat," dodává Kolář. Pečlivě otáčet každou korunu teď naopak musí svaz. Kvůli finanční injekci, které se nedočká, bude muset přinejmenším do mistrovství Evropy v roce 2012 začít šetřit.

"Ale český fotbal na tom není tak špatně, aby se výdaje musely seškrtávat radikálně," tvrdí Hašek. Podle něj má svaz stále finanční rezervu z prodeje domu v Kozí ulici v Praze, za kterou před dvěma lety získal 120 milionů. "A dokud tady budu já, na tu rezervu se nesáhne," prohlásil rázně Hašek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!