Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhnáni válkou. Šachtar ohromil Ligu mistrů, ale domů se vrátit nemůže

Sport

  13:22
MINSK/PRAHA - Úterní program Ligy mistrů byl k fanouškům štědrý a nabídl hned několik zápasů, které skončily vysokými rozdíly. Poněkud ve stínu zápasů Bayernu Mnichov (7:1 v Římě) nebo Chelsea (6:0 proti slovinskému Mariboru) pak zůstalo utkání ukrajinského Šachtaru Doněck, který v Borisově porazil místní Bate 7:0.

Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck slaví jeden ze svých pěti gólů v brance Bate Borisov se spoluhráčem Darijem Srnou. foto: Reuters

Ano, Bate rozhodně není favoritem skupiny, a ano, Šachtar dlouhodobě patří nejen k ukrajinské, ale i evropské špičce. Jenomže, jak moc v pohodě může být klub z válkou zmítaného města, který už téměř půl roku nehrál na domácím stadionu?

Šachtar disponuje jedním z nejmodernějších stánků Evropy. Donbas Arena pro více než dvaapadesát tisíc fanoušků byla otevřena v roce 2009 a o tři roky později se v ní odehrálo čtvrtfinále i semifinále mistrovství Evropy. Jenomže poslední zápas na něm horníci (jak zní přezdívka klubu) odehráli 2. května proti Mariupolu (3:1) a od té doby se do Doněcku sužovaného boji ukrajinské armády s povstalci nevrátili.

Pěti góly vyrovnal Messiho rekord

Při výhře ukrajinského Šachtaru Doněck na hřišti běloruského mistra 7:0 dali všechny góly fotbalisté s brazilským pasem. Pět z nich Luiz Adriano, který tak vyrovnal rekord Lionela Messiho. Čtyři góly zvládl Adriano během 17 minut. Nikdo před ním se v Lize mistrů netrefil čtyřikrát za poločas, navíc v takhle krátkém časovém úseku, soutěž tak má přeci jen nový rekord.

Poslední zápas minulého ročníku ukrajinské Premier ligy odehrál Šachtar v Čerkasách na střední Ukrajině a zisk mistrovského titulu, pátého v řadě, tak oslavil před dvěma tisícovkami diváků. Průměrná návštěva na jeho domácí zápasy se přitom v sezóně šplhala k 35 tisícům.

Za svůj dočasný domovský stánek si Šachtar pro právě probíhající ročník zvolil arénu v západoukrajinském Lvově, více než tisíc kilometrů vzdáleném od Doněcku. Asi jako kdybyste Baník Ostrava přestěhovali do Plzně. A celou Plzeň pak do Bruselu. Byly tím vlastně zabity dvě mouchy jednou ranou: Šachtar našel přechodný domov a lvovská aréna využití. Na poměry místního klubu je totiž stadion pro 35 tisíc diváků, postavený pro EURO 2012 a prakticky mimo město, značně předimenzovaný. FK Karpaty tak většinu svých zápasů hrají na menším stadionu Ukrajina.

Jihoameričané měli strach, musel pohrozit majitel

První zápas Doněcku ve Lvově – ukrajinský superpohár proti Dynamu Kyjev – byl vyprodaný. Téměř 35 tisíc fanoušků vidělo výhru Šachtaru 2:0, a to hrál bez šesti Jihoameričanů, kteří se s klubem z obavy o svou bezpečnost odmítli vrátit z přípravného zápasu z Francie.

Brazilci a Argentinec se nakonec (i pod pohrůžkou majitele klubu) vrátili a v Šachtaru pokračují, klub ale se vším svým zázemím přesunul do Kyjeva, kde trénuje a kde na stadionu Viktora Bannikova hraje i některé zápasy ukrajinské nejvyšší soutěže. Pro hráče, kteří byli zvyklí na komfort pětihvězdičkového stadionu UEFA, musí být utkání na tréninkovém stadionu svým způsobem zážitkem. Průměrná návštěva? Jen něco málo přes tisíc diváků.

To ve Lvově vypadá situace o něco lépe. Průměrná ligová návštěva se tu drží nad deseti tisíci fanoušky a má rostoucí tendenci. Zápas Ligy mistrů proti Portu (mimochodem první zápas Ligy mistrů na západní Ukrajině vůbec) byl dokonce vyprodaný.

Fandí ten, kdo utekl na západ

Z Doněcké oblasti uprchla před válkou spousta lidí, většina do Kyjeva, část ale i do Lvova, a i tam pokračují v podpoře „svého“ klubu. Cesty fanoušků přímo z Doněcku jsou bohužel, když ne nemožné, pak alespoň velmi složité a nákladné. Klub se snaží v západoukrajinské metropoli získat i místní fanoušky: V září otevřel ve městě fanshop, chystá se oficiální fotografování na hlavním náměstí nebo autogramiády v místních obchodech a restauracích.

Šachtar dál táhne i na venkovních hřištích a jeho zápasy se často stávají pro fanoušky společnou manifestací podpory Ukrajiny. Zápas mezi Dynamem Kyjev a jeho už napůl městským rivalem Šachtarem tak sledovalo na Olympijském stadionu přes 57 tisíc fanoušků.

Supermoderní Donbas Arena za 400 milionů dolarů mezitím stojí v Doněcku opuštěná a poničená několika bombovými útoky. Zavřelo muzeum Šachtaru i klubová restaurace a kavárna, na konci srpna bylo v bojích poničeno i tréninkové centrum. Podle posledních zpráv se klub neplánuje vrátit „domů“ dříve než v roce 2016. A to jsou nejoptimističtější odhady.

Majitel klubu popřel podporu separistů

Klub samozřejmě přichází o velké peníze – přesun celého klubu do Kyjeva, pronájem stadionů, neustálé přelety mezi Lvovem a Kyjevem. Ani Liga mistrů, ani lvovský fanshop nemohou tyto ztráty plně kompenzovat.

Majitel Šachtaru, jeden z nejbohatších Ukrajinců Rinat Achmetov, měl navíc velmi blízko ke svrženému prezidentovi Janukovyčovi (za jeho Stranu regionů dokonce zasedal v ukrajinském parlamentu) a jeho role v konfliktu byla dlouho nejasná.

Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck slaví jeden ze svých pěti gólů v brance Bate...
Jedním z rasisticky uráženým hráčům patří Brazilec Luiz Adriano.
Fotbalista Šachtaru Doněck Luiz Adriano dává jeden ze svých pěti gólů do sítě...
Luiz Adriano ze Šachtaru Doněck slaví jeden ze svých pěti gólů v brance Bate...

Po vypuknutí války prohlásili separatisté, že jsou finančně podporováni právě Achmetovem, což ale on sám razantně popřel a v současnosti vystupuje jako zastánce mírového řešení v oblasti. I jemu ale konflikt bezesporu přináší obrovské finanční ztráty a je otázkou, zda tyto ztráty nebudou mít vliv i na chod klubu.

Konflikt na východě Ukrajiny nemá vliv jen na samotný Šachtar. Nový ročník Premier ligy odstartoval pouze se čtrnácti mužstvy, krymské kluby Sevastopol a Simferopol startují ve třetí ruské lize, kromě Šachtaru musí i další čtyři kluby působit v exilu: Dva menší doněcké kluby – Metalurh a Olimpik – hrají v Kyjevě, Zarja Luhansk v Záporoží a Illičivec Mariupol v Dněpropetrovsku.

Šachtar Doněck-Kyjev-Lvov

Ani Dněpr Dněpropetrovsk nemohl odehrát předkolo Ligy mistrů na svém stadionu a musel se přesunout do Kyjeva, v současné chvíli totiž UEFA povoluje hrát evropské poháry na Ukrajině jen na třech stadionech – kromě Kyjeva a Lvova ještě v Oděse.

Na samotné výsledky Šachtaru nemá zatím jeho exil nějaký razantní dopad. V ligové tabulce je třetí za Dněpropetrovskem a Dynamem Kyjev, ve skupině Ligy mistrů se zatím drží na postupové druhé příčce.

Vypadá to, že i lvovští fanoušci si na přítomnost klubu z druhého konce země zvyknou. A vzhledem k situaci v Doněcku, nad kterým vlaje modročerná vlajka Doněcké lidové republiky, je možné, že dnes posměšné označení klubu Šachtar Doněck-Kyjev-Lvov se stane realitou na hodně dlouhou dobu.

Autor: