7. října 2015 6:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Z fotbalisty ‚klikařem‘. Ulichova firma vykazuje dlouhodobé zisky

Bývalý fotbalista Ivo Ulich šéfuje firmě M&T. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý fotbalista Ivo Ulich šéfuje firmě M&T. | foto: ČTK

PRAHA Patří k jedněm z mála sportovců, kteří po kariéře prorazili v byznysu. Bývalý fotbalový záložník Ivo Ulich (41) šéfuje společnosti M&T, jež vyrábí i distribuuje dveřní a okenní kliky. Firma je na trhu už skoro dvacet let a šťastný majitel se chlubí narůstajícími zisky.

Když Ivo ještě jako profesionál válčil na fotbalových trávnících, jeho bratr Roman se začal zajímat o podnikání. Jenže sám se neodvážil do nejistých vod na trhu zabrouzdat. Navíc mu chyběl potřebný kapitál.

„Tehdy mě oslovil, jestli do toho nejdu s ním. Obchodu s klikami se věnoval v jiné firmě, od níž jsme v roce 1997 odkoupili skladové zásoby a postupně si začali všechno dělat sami,“ říká pro Lidovky.cz Ivo Ulich.

V té době ho však stále živil fotbal. Hrál v německé Borussii Mönchengladbach, předtím působil ve Slavii nebo v Hradci Králové.

S pražským týmem vyhrál dvakrát domácí pohár, v dresu reprezentace zase získal bronz na Konfederačním poháru FIFA. Na titul ale nikdy nedosáhl.

Dnes, jak sám říká, se z něj stal fanoušek a kritik. Do míče už kope jen pro zábavu: třeba za starou gardu Slavie nebo za Kozlovnu Ládi Vízka.

„Ale fotbalu jsem si užil dost. Nejsem ten typ, kterému by v televizi běžely zápasy od rána do večera.“

Šampioni po letech

Seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

Propocený dres vyměnil za padnoucí sako. A stěžovat si rozhodně nemůže.Společnosti M&T se na trhu daří náramně – výrobky vyváží do zahraničí, dostává prestižní designová ocenění a za Ulichovy kliky otevírá dveře třeba Petr Kellner ve svém sídle nebo Andrej Babiš v centrále Agrofertu.

Ulich vysvětluje, že kvalitní klika se skládá zhruba z třiceti dílů. Jeho firma má dnes i několik patentů na montáž.

„Nemáme neznámou značku a používáme kvalitní materiál. Kliku si vymyslíme, vyrobíme apod našim jménem prodáme,“ vysvětluje.

Firma má sídlo ve východočeské Dobrušce, tedy jen pár kilometrů od Ulichova rodného Opočna. Nově tam nyní vyrostla i hala, kde se kliky vyrábí. Ušetří se tím čas i peníze za transport.

V čele společnosti jsou tři bratři: Ivo celé korporaci šéfuje a má na starosti zahraniční obchod, Roman se stará o vývoj a spolupráci s českými dodavateli a nejstarší Petr řeší provozní záležitosti.

„Celkově máme asi třicet zaměstnanců,“ říká majitel. „Pořád rosteme, přibývají zakázky, ale s tím spojené i starosti a práce. Někdy toho je až moc. Všichni se tomu věnujeme na sto procent.“

Ulich je hodně cílevědomý. Nedokáže věci vypustit nebo dělat napůl.

Přiznává, že má občas starostí až nad hlavu. Nerad odchází od nedodělané práce. „Vadí mi, když něco vytvoříme a tím to končí. Musíme se dál vyvíjet, konkurence nespí.“

Připadá si jako trenér

V Česku je firma M&T špičkou v oboru. „Musím zaklepat, že od roku 2001 jsme nikdy nebyli v záporných číslech. To je, myslím si, slušná vizitka,“ pousměje se bývalý fotbalista.

Na etapu profesionálního sportovce si prý vzpomene už jen zřídka. Tím, že měl podnikání jako koníčka před koncem kariéry, nebyl pro něj přechod do pracovního života příliš složitý.

Sám teď rád přirovnává své zaměstnání k trenéřině. „Mám pod sebou tým, který musím nějakým způsobem koučovat, jinak bychom nemohli fungovat.“

Ulichovo jméno už figuruje jen v obchodním rejstříku. Nechce zákazníka lákat jen na svoji zajímavou minulost. „Je pro nás důležitá značka, náš brand. Všude to také tak prezentujeme.“

Lukáš Šonský

Autor

Lukáš Šonskýlukas.sonsky@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.