Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

San Marino proti Slovinsku. V pomoc outsidera se věřit nedá

Sport

  7:51
PRAHA - Pokažená kvalifikace vrcholí pro Česko absurdní zápletkou. Osud fotbalového Goliáše závisí na schopnostech trpaslíka. V tak důležité roli se ocitlo San Marino.

Věřime, to si nyní říkají všichni čeští fanoušci.

VRCHOL "ČESKÉ" SKUPINY

POSLEDNÍ TŘI ZÁPASY ČESKÉ SKUPINY ČESKO-SEVERNÍ IRSKO, POLSKO-SLOVENSKO A SAN MARINO-SLOVINSKO BUDEME SLEDOVAT ON-LINE NA WWW.LIDOVKY.CZ!

O pomoc ho před závěrečnými zápasy naléhavě žádá tým, který nechyběl na posledních třech velkých turnajích a­má na soupisce hvězdy z ­Chelsea, Arsenalu nebo Juventusu. Navrch přidává jeden z­ českých pivovarů pro amatéry ze San Marina 80 litrů piva na osobu jako zvláštní bonus.

Nejdřív ale outsider skupiny musí splnit těžký úkol: obrat o ­body Slovinsko. Jinak přijde Česko o poslední zbytky naděje na listopadovou baráž a bez ohledu na výsledek svého utkání proti Severnímu Irsku se světový šampionát příští rok obejde bez něj.

Velké výsledky evropských „trpaslíků“

San Marino: Od roku 1986, kdy reprezentace San Marina vznikla, se v­ záplavě porážek najdou na jejím kontě jen čtyři remízy a ­jedno vítězství. Možná cennější než výhra nad Lichtenštejnskem 1:0 (duben 2004) je kvalifikační remíza 0:0 s Tureckem nebo remíza 1:1 z Lotyšska.

Lucembursko: V nejmenším státu Beneluxu vzpomínají nejvíc na kvalifikaci Eura 2006. Kromě senzačního vítězství nad Českem 1:0 také dvakrát ve skupině porazili Maltu a propracovali se až 93. místo žebříčku FIFA. Špatně si nevedou ani v právě končící kvalifikaci, v níž dokonce porazili Švýcarsko na jeho půdě a v tabulce se drží s dvoubodovým náskokem před posledním Moldavskem.

Malta: Bránit remízu Malta umí, dojít k důležitému vítězství už je pro středomořský tým obtížnější úkol, ale ne zcela nesplnitelný. Pod vedením českého trenéra Dušana Fitzela zvítězili její fotbalisté před třemi lety nad Maďarskem a šlo o jejich první kvalifikační výhru na domácí půdě po čtvrt století. V končící kvalifikaci ale zase jako její jediný evropský účastník zatím nevstřelili ani jediný gól.

Naděje, že se to změní, není veliká. Zvlášť když uvážíme, že fotbalisté San Marina polykají od dubna 2004 jednu porážku za druhou. Už jich nastřádali 32 v­ řadě. Konec tragické série by se Haškovu týmu nyní náramně hodil. Těžko se ale hledají důvody, proč by měl přijít právě zítra.

"Vzepětí může přijít ve chvíli, kdy už je o postupu rozhodnuto a ­favorit poleví v koncentraci. To není tento případ. Slovinci se musí snažit o výsledek. Postup na mistrovství světa je pro ně mimořádná motivace. I proto beru jako prakticky vyloučené, že by je San Marino zastavilo," tlumí zanedbatelné české naděje Dušan Fitzel. Tři roky trénoval Maltu, další tým, který důvěrně zná dno kvalifikační tabulky. Z­ vlastní zkušenosti dobře ví, jak těžké je uspět v jakémkoliv zápase, pokud vám patří škatulka kvalifikačního otloukánka. "Všechno musí klapnout. Musíme mít dobrý den a ­váš soupeř zase špatný. Potom přicházejí výjimečné výsledky."

Kéž by se hrála bramboračka
Zápasy s outsidery mají podobný scénář. Mužstva kalibru San Marina vydají veškeré síly na úpornou obranu, ale na vyrovnání nebo obrat už jim nezbývá energie a jejich obrana se obvykle sesype. Každá minuta, kdy vydrží s čistým kontem, naopak zvyšuje jejich sebevědomí. "Čím později inkasovaný gól přijde, tím lépe. Pokud se hrálo o poločase bez branek, panovala u­ nás v­ šatně pokaždé nadupaná nálada a hráči si říkali: Tentokrát prohrát nemusíme," vybavuje si Fitzel zkušenosti z Malty.

To se opravdu může stát, stejně jako se to přihodilo před 14 lety na účet české reprezentace, která tehdy dokonce podlehla v Lucembursku 0:1. "Někdy je ze zápasů proti outsiderům snadná střelnice, jindy zase bramboračka," říká bývalý útočník Radek Drulák, který si protrpěl blamáž v ­Lucembursku přímo na hřišti. "Tohle byla zrovna bramboračka. Měli jsme vstřelit pět gólů a nedali jsme žádný. Soupeř začal zlobit, polehával, rozhodčí mu připískával a už to jelo."

Kdyby dokázalo San Marino přitlačit Slovinsko ke zdi, podobně jako to dokázalo Lucembursko, mohlo by být zaděláno na výsledek, který by tentokrát Česko velmi potěšil. "Jenže Lucembursko tehdy mělo v kádru tři hráče z francouzské ligy. Takovou kvalitu dnes u San Marina nenajdete," konstatuje obránce Jan Suchopárek, další z reprezentantů, který si prožil ostudnou porážku.

Do zítřejšího večera ještě není možné dělat definitivní závěry. Představa, že by San Marino uspělo, zůstává posledním stéblem, kterého se drží české vyhlídky. Kdyby se bláznivé sny změnily v realitu, do oslav by se kromě třicetitisícového státu na severu Apeninského poloostrova mohla pustit také desetimilionová země ve střední Evropě.

Autor:

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...