Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Santos motivoval hráče proslovem z bible. Portugalsko zamířilo k vítězství

Sport

  11:01
PAŘÍŽ - K vítězství ve finále mistrovství Evropy pomohl fotbalistům Portugalska mimo jiné i proslov trenéra Fernanda Santose. Jednašedesátiletý kouč, který také ocenil přístup zraněného Cristiana Ronalda, v něm hráčům citoval pasáže z bible.

Vítězné Portugalsko. ME 2016 foto: Reuters

Z nenáviděného simulanta hrdinou

Po teatrálním představení v květnovém finále Ligy mistrů přijel stoper Pepe na mistrovství Evropy v roli nenáviděného simulanta. „Nerozumím tomu, proč lidé o Pepem mluví jako o nějaké záporné postavě. Do hry dává srdce a vždycky odevzdá úplně všechno. Má ale nálepku padoucha a už se jí asi nikdy nezbaví," prohlásil na adresu svého svěřence trenér Santos.

Portugalsko v nedělním finále v Paříži porazilo 1:0 Francii, přestože od 25. minuty hrálo bez Ronalda, který musel kvůli problémům s kolenem střídat. Santos po zápase přečetl na úvod tiskové konference svůj proslov k hráčům, který zakončil citátem Matouše z bible: „Buďte bezelstní jako holubice a obezřetní jako hadi.“ Santos vyzdvihl především Ronalda, který se po ošetření vrátil na lavičku, kde burcoval spoluhráče. „Náš kapitán toho pro nás udělal hrozně moc. Na turnaji byl často kritizován, ale ukázal, že je skvělý týmový hráč,“ prohlásil kouč. „Po zranění se dvakrát pokusil vrátit na trávník, udělal pro to všechno, co bylo v lidských silách, ale prostě to nešlo,“ dodal.

„Ale i jeho přítomnost v kabině byla důležitá, protože podporoval ostatní a pomáhal i mně. Říkal, že dnes je náš den a věřil tomu stejně jako já,“ přidal Santos, zahájil působení u portugalské reprezentace před dvěma lety právě zápasem s Francií. A od té doby neprohrál jediné ze 14 utkání.

Střelci, hvězdy, vítězové? Ne, letošní Euro je turnajem příběhů

„Neustále jsem hráčům zdůrazňoval, že sice mají talent, ale jestli chtějí titul, tak musí víc běhat, bojovat a soustředit se než soupeři,“ prohlásil. „Portugalci mají někdy málo sebevědomí, sám jsem to několikrát zažil, ale teď mi uvěřili, že tady můžou zvítězit,“ uvedl.

O výhře Portugalska rozhodl v prodloužení střídající Éder, který příchodem na hřiště výrazně otupil tlak Francie. „Původně jsem ho chtěl poslat na hřiště už místo Cristiana, ale nakonec jsem se rozhodl stáhnout Naniho do středu,“ prozradil Santos.

Finále Eura 2016: Portugalsko - Francie (Portugalci s trofejí)
Portugalsko vs. Francie, finále ME 2016 (Deschamp koučuje).

„Ale i tak jsme potom potřebovali dát někoho do útoku, někoho kdo bude vyhrávat hlavičkové souboje a podrží míč,“ přidal bývalý kouč Řecka, Benficy Lisabon, AEK Atény nebo Panathinaikosu. „Když šel potom Éder na hřiště, řekl mi, že dá gól. A to ošklivé káčátko opravdu skórovalo a teď je z něj nádherná labuť,“ prohlásil.

Autor:

Mohlo by vás zajímat