Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schváleno. ČSTV prodává FAČR majetek na Strahově

Sport

  15:41
NYMBURK - Valná hromada Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) schválila převod a prodej majetku v Praze na Strahově. Fotbalová asociace ČR získá od ČSTV stadion Evžena Rošického, stadion Přátelství a hotel Coubertin, nafukovací halu dostane Český atletický svaz. Do pokladny ČSTV tak přibude téměř 129 milionů korun, které chtějí funkcionáři využít jako rezervu pro vyrovnání dluhů.

Miroslav Pelta foto: ČTK

ČSTV na strahovské stavby doplácel okolo 16 milionů korun ročně a nebyl schopen investovat do jejich revitalizace. Například na nafukovací halu, kterou využívají především atleti, ročně ČSTV doplácel dva miliony korun. "Důležité je, že po rekonstrukci budou moci i další svazy areál využívat. Nechceme, aby sport o majetek přišel, a tohle je elegantní řešení. Jinak se o území poperou developeři. Nabídka FAČR je velkorysá," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta před hlasováním.

"Pozitivní je, že je za to fotbal ochoten zaplatit." Šéf fotbalistů Miroslav Pelta delegátům valné hromady řekl, že fotbal hospodaří s vlastními zdroji a je nezávislý na státních dotacích. "Přicházíme s férovou nabídkou a fotbal přitom na sebe bere ohromné břemeno, že to koupíme a budeme i revitalizovat. A investice budou muset být masivní," řekl Pelta. Hlasování pak valnou většinou prodej i převody Rošického stadionu i nafukovací haly potvrdilo.

Před hlasováním ale určitá nejistota panovala. V komoře tělovýchovných jednot a sportovních klubů vznikla před valnou hromadou iniciativa zpochybňující některé kroky výkonného výboru. Hlavním oponentem byl člen výkonného výboru ČSTV Zdeněk Kubec, který je ze Sportovní unie okresu Ústí nad Labem. "To mě urazilo, protože si myslím, že tenhle obchod, který vznikl uvnitř sportovního prostředí, je výhodnější pro ČSTV," řekl Pelta.

FAČR chce na Strahově postavit nové sídlo

Nakonec ale i sám Kubec pro převod a prodej hlasoval. Fotbalová asociace chce na Strahově příští rok na jaře začít stavět nové sídlo, jež bude financovat z dotací UEFA a FIFA, které pošlou dohromady 152 milionů korun. Z toho UEFA zaplatí 5,5 milionu eur a FIFA 800 tisíc dolarů. Nové sídlo by mělo vyrůst na pozemcích u stadionu Přátelství. "Budeme rekonstruovat celý stadion, potom pokračovat rekonstrukcí tribuny, kde nyní sídlí svaz, a až tohle zvládneme, tak rekonstrukcí hotelu Coubertin," nastínil Pelta.

Stadion Evžena Rošického s kapacitou 20 tisíc diváků získá FAČR bezplatně, jinak by musel ČSTV vracet třicetimilionovou dotaci od ministerstva školství. Stejné je to i s atletickou halou. Co bude s Rošického stadionem, jestli na něm třeba vyroste fotbalový národní stadion, zatím není jasné. "Musíme zjistit jeho aktuální stav. Abych říkal, že budeme na Strahově stavět národní stadion, to je předčasné," řekl Pelta.

Pozemky ovšem získá FAČR jen ze dvou třetin pod stadionem Přátelství a hotelem Coubertin. Ostatní pozemky patří pražskému magistrátu, o nich budou nejspíše fotbalisté jednat. "Budou intenzivní jednání s městem. Bude třeba udělat třeba směnu nemovitostí, ale o tom musíme jednat," řekl Pelta.

ČSTV se za korunu vzdala akciového podílu v Sazce

ČSTV by mohl nabídnout magistrátu budovu v tribunách Spartakiádního stadionu, které vlastní, ale už nemá pozemky pod nimi. "Jsme ochotni při tom asistovat. FAČR pomůže nám, že nám třeba pomůže vybudovat nové sídlo, a my pomůžeme jemu," řekl Jansta. Výkonný výbor dále dostal mandát, aby vypsal výběrové řízení na prodej Sportcentra Brandýs nad Labem, které ročně vykazovalo ztrátu přes čtyři miliony korun.

Vítězná nabídka musí být předložena na příští valné hromadě v dubnu 2013. Hotel Olympia Zadov na Šumavě má nového nájemce, který by měl po dobu pěti let odvádět ročně milion korun. Majetkové změny navazují na snahu nového vedení ČSTV oživit chátrající majetek, na jehož správu nemá dost prostředků. Letos už ČSTV pronajal skiareály ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou.

Valná hromada odsouhlasila, aby se ČSTV za korunu vzdal svého akciového podílu ve společnosti Sazka a.s. ve prospěch Sazky sázkové kanceláře a aby stáhl žalobu proti Sazce a.s. Díky tomu ČSTV získá od Českého olympijského výboru 29 milionů korun z částky 43 milionů, které ČOV dala Sazka sázková kancelář na podporu sportu. "Navrhujeme rozdělit to jako rezervu na splacení dluhů a vytvořit si rezervu. Část pak půjde především na jednoty a malé svazy, část na investice," řekl Jansta.

ČSTV se možná do roka přejmenuje

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) by se mohl do roka přejmenovat. Na valné hromadě ČSTV vyzval její předseda Miroslav Jansta k diskusi o změně názvu a k návrhům na nové jméno. Současné vedení navrhlo tři názvy, z kterých preferuje Unii českého sportu (UČS). "Do dvou měsíců nám dejte návrhy na změnu názvu organizace a řekněte, jestli vůbec chcete název měnit," řekl Jansta delegátům valné hromady ČSTV v Nymburku.

Současný výkonný výbor ČSTV představil tři návrhy. ČSTV by se tak mohl změnit na Unii českého sportu, Českou sportovní unii nebo Českou unii sportu. "Preferujeme ten první, ale je to na vás, zda a jak ČSTV přejmenujeme," řekl Jansta s tím, že nový název by se mohl schvalovat za rok i s plánovanou změnou stanov.

"Po změně stanov by si to změnu názvu v rámci nového budování struktury sportovního prostředí zasloužilo," řekl Jansta. "To by bylo uzavření transformačního procesu, který začal kosmeticky minulý rok a měl by doběhnout příští rok v dubnu změnou stanov olympijského výboru a ČSTV, aby byly provázány a nedocházelo k dublování funkcí, ale aby to efektivně fungovalo," řekl Jansta.

Přejmenovat ČSTV už se snažilo bývalé vedení největší sportovní organizace v čele s předsedou Pavlem Kořanem. Loni dvakrát neprošlo, aby se z ČSTV stala Asociace sportu ČR. "Název nemůže za to, co udělal bývalý výkonný výbor. Název budeme řešit, až budeme vědět, kam ČSTV směřovat," řekl tehdy Jansta.

Bývalé vedení ČSTV umožnilo pád loterijní společnosti Sazka a.s., protože podporovalo Aleše Hušáka, který Sazku vedl. Společnost se v souvislosti s financováním víceúčelové haly v Praze-Libni dostala do konkurzu a její nástupkyní je nyní Sazka sázková kancelář, kterou vlastní skupiny PPF a KKCG. Loni změnil název své organizace fotbal. Místo Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) ho nyní řídí Fotbalová asociace České republiky (FAČR).

Autor: