20. dubna 2010 6:25, aktualizováno  21:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sebevědomý Bednář: V Premier League chci dohrát kariéru

Radost Romana Bednáře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Romana Bednáře. | foto: www.wba.co.uk

PRAHA/WEST BROMWICH Loni v květnu se ocitl na dně, když byl vyfocen, jak nakupoval drogy. Čekal ho tříměsíční zákaz hraní fotbalu a všichni mu zvěstovali předčasný konec kariéry. Jenže život českého útočníka Romana Bednáře (27) se ubíral úplně opačným směrem.

Od druholigového anglického týmu West Bromwich Albion dostal druhou šanci a zažívá vydařenou sezonu – dal už jedenáct gólů a minulý týden vystřelil postup do Premier League.

Vzal jste si z té drogové aféry nějaké ponaučení?
Jsem takový, že si něco odnesu z každé zkušenosti. Tahle byla špatná, vlastně nejhorší v mém životě. Díky důvěře rodiny, přátel, klubu a mojí agentury se mi podařilo dostat se zpátky. Vždy jsem byl člověk, který si věcí váží. Byla tedy moje chyba, že jsem tuhle vlastnost loni ztratil někde na cestě. Pak přišlo uvědomění, co je pro mě důležité a co ne. Miluju fotbal a nenechám si ho nikým vzít, ani vlastním špatným rozhodnutím.

Bednář si kupuje drogy.

Je to po těch lapáliích nakonec vysněná sezona?
Dá se to tak říci. Klub mi pomohl a dal důvěru. Chtěl jsem mu to všechno splatit tím, že budu podávat dobré výkony. Byl jsem zdravý, dával góly a pravidelně hrál. Snad můžu být spokojený.

Před týdnem jste navíc rozhodl zápas, který vás poslal zpátky mezi anglickou elitu. Překvapuje vás zpětně, že jste si vybojovali návrat hned po roce?
Na začátku sezony, když jsem ještě nehrál, začali kluci dobře. Omladil se kádr a ke zkušenostem přišli skvělí talentovaní hráči. S vědomím toho, že už jsme to jednou zvládli, šel celý klub jen za jedním cílem – postoupit do Premier League. Podřídili jsme tomu všechno, a možná proto se nám povedlo si zajistit postup už tři kola před koncem soutěže. Důležité bylo, že jsme tentokrát neztráceli důležité body v klíčových zápasech.

Jak jste to oslavili?
Ty dva dny potom byly hodně velký. Jsme ale profesionálové. Připravovali jsme se i na sobotní zápas, aby o nás nikdo nemohl říci, že to hodláme podcenit. S Middlesbrough jsme nakonec vyhráli. Někteří hráči možná nebyli úplně ve své kůži, ale mně se dařilo. Hrál jsem s úsměvem na tváři a trefou pomohl k zaslouženým třem bodům.

Roman Bednář střílí gól.

Postup jste už měli jistý. Jak vás trenér Di Matteo do zápasu s Middlesbrough motivoval?
Chtěli jsme si to především užít a vyhrát pro fanoušky. Naším dalším cílem do konce ročníku je dosáhnout nejvyššího bodového zisku za jednu sezonu v historii klubu. Díky víkendovému vítězství nám k pokoření tohoto rekordu zbývá jen jediný bod.

Často říkáte, že chcete v Premier League působit do konce svého fotbalového života. Myslíte, že se vám to v tamní silné konkurenci podaří?
Doufám a hodlám pro to udělat všechno. Myslím, že si to West Bromwich zaslouží. Naším cílem bude se prvním rokem udržet. Nechci sice vypadat přehnaně sebevědomě, ale třeba se nám sezona povede a budeme pro všechny příjemným překvapením. Když se zadaří, máme na to, abychom hráli kolem desátého místa.

Budete moci těžit ze zkušeností, které jste v nejvyšší anglické lize nasbíral v sezoně 2008/2009?
Nějaké góly jsem tehdy sice nastřílel, ale moc jsem toho nenahrál. Byl jsem hodně zklamaný. Teď jsem ale v úplně jiné situaci, patřím do základní sestavy a na hřišti si věřím. I trenér na mě dá. Když budu pořádně dřít v přípravě, snad se mi bude dařit víc než před dvěma lety.

Radost Romana Bednáře.

Na co se nejvíce těšíte?
Těším se na všechna derby, která nás tam čekají. Také mi chybí zápasy s velkou čtyřkou. Ale tam už bude každý zápas velký. Premier League je prostě superliga, v níž chci dohrát kariéru.

V únoru jste kvůli zranění vynechal přátelský zápas reprezentace se Skotskem. Hodláte to brzy napravit?
Mluvil jsem s trenérem Michalem Bílkem a manažerem reprezentace Vladimírem Šmicrem, když se tu na mě byli podívat. Měl jsem šanci jet na přípravu do Ameriky, ale místo toho musím v Česku na operaci tříselní kýly. Při utkáních mě to docela bolí, což není dobré. Pak bude hlavní připravit se na Premier League. Dveře do reprezentace mám prý pořád otevřené.

Do kvalifikace o evropský šampionát začínající na podzim byste tedy naskočil?
Rád bych, ale bude záležet na koučovi a na tom, jestli se mi bude dařit. Mohlo by mi pomoci, že budu nastupovat v Premier League, která je zdaleka nejlepší soutěží na světě.

Najdete na Lidovky.cz