Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Pokusy o sebevraždu, držení hráče pod krkem i výtržnosti na Spartě. Kdo je ‚sudí-rasista‘ Coltescu?

Manažer tureckého klubu Okan Buruk diskutuje s rumunským rozhodčím. foto: Reuters

Praha/Bukurešť - Když se kvůli jeho slovům přerušilo utkání Ligy mistrů, byl ve fotbalovém světě tématem číslo jedna. Předčil i ohavný výkon Manchesteru United. Constantin Sebastian Coltescu způsobil rasistickou poznámkou během duelu PSG s Basaksehirem skandál. Nese za něj vůbec vinu? A jakým člověkem vůbec rumunský rozhodčí je? „Je to velmi dobrý muž,“ řekl s odstupem času Demba Ba.
  15:03

Probíhala 14. minuta utkání mezi PSG a Basaksehirem, domácím Pařížanům šlo o postup do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Ale najednou se přestalo hrát. Důvod? Hádka mezi čtvrtým rozhodčím a lavičkou tureckého klubu.

Co jí předcházelo? Nevhodné označení. „Dej červenou kartu tomu černému, takhle se nemůže chovat. Pojď ho označit, tady toho černého,“ řekl podle agentury AP Coltescu hlavnímu rozhodčímu a použil při tom rumunský výraz „negru“, kterému lavička istanbulského mužstva na prázdném stadionu dobře rozuměla. Rumunský sudí přitom mířil na Pierra Weba, bývalého reprezentanta Senegalu a nynějšího asistenta trenéra Basaksehiru.

Manažer tureckého klubu Okan Buruk diskutuje s rumunským rozhodčím.

A strhla se mela. Velkou diskuzi si vzal do režie další Senegalec, tentokrát bývalý útočník londýnské Chelsea Demba Ba. „Když mluvíte o bílém, řeknete jen ten chlap. Ale jeho jste označil za toho černého chlapa. Proč?“ bylo slyšet z ruchových mikrofonů, jak se Ba ptá na to, co se mu nelíbilo.

Hosté se následně odebrali do šaten a utkání se dohrálo až následující den s jinou rozhodcovskou delegací. PSG zvítězilo přesvědčivě 5:1.

Špatný měsíc

Ale co se doopravdy stalo?

Na jednu stranu takřka nic, na tu druhou opravdu hodně. Rumunský sudí zkrátka použil nevhodné slovíčko „negro“, které má v rumunském jazyce význam černý či černoch.

Manažer tureckého klubu Okan Buruk diskutuje s rumunským rozhodčím.
Předzápasový ‚rituál‘ v Parku Princů.

Svého činu, který měl i diplomatický přesah, protože vysvětlení žádal od UEFA i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, Coltescu druhý den litoval. „Omlouvám se za nedorozumění. Mým záměrem nikdy nebyl rasismus. V takovém prostředí lidé někdy nemohou správně vyjádřit své pocity a mohou být nepochopeni. Omlouvám se jménem Ligy mistrů. Děkuji za pochopení,“ napsal čtyřiatřicetiletý rozhodčí na Twitter.

Nebyl to však jeho jediný nepovedený výstup. V posledním období se mu zkrátka nedařilo. Už před třemi týdny měl být údajně vyřazen z listiny rozhodčích FIFA. V rumunské soutěži totiž patří mezi kontroverzní muže, kteří dělají s píšťalkou zvláštní rozhodnutí.

„Celá jeho kariéra je plná temných okamžiků. Možná má talent, ale měl by si zvolit jinou profesi. Asi hudbu nebo tanec,“ kritizoval Coltesca bývalý rumunský rozhodčí Adrian Porumboiu. A měl pádný důvod. Rodák z Craiovy totiž před třemi týdny výrazně ovlivnil utkání mezi Gaz Metanem a FCSB.

Demba Ba ještě v dresu londýnské Chelsea

„Všichni musí pochopit, že rozhodčí dělají lidské chyby, v případě Coltesca už to ale roky nejsou pouhé lidské chyby. Neexistuje zápas, ve kterém rozhodoval a neměl by přímý vliv na výsledek,“ dodal Porumboi.

A před časem se na adresu Coltesca vyjádřil i majitel FCSB, bývalé Steaui Bukurešť. „I já bych byl lepší rozhodčí než on,“ řekl Gigi Becali a dodal: „Měl by jít do důchodu.“

Temná minulost

Rumunskému sudímu nehraje do karet ani fakt, že celou jeho kariéru provází nelíbivé incidenty. Například v roce 2013 rozdal Coltescu během utkání mezi Petrolulí a Gaz Metanem sedm červených a třináct žlutých karet. Jeden z vyloučených se mu dokonce postavil tváří v tvář a tehdy šestatřicetiletý sudí neváhal. Hráče Gaz Metanu chytl pod krkem, čímž si přivodil další problémy.

Podle informací Jamieho Sandovala z La Octava Sports se Coltescu dokonce pokusil dvakrát během svého života o sebevraždu. Poté, co mu delegáti v roce 2008 udělili stopku za pochybení v zápase, se Coltescu pokusil vyskočit z okna svého apartmánu v Craiově. Celý nepěkný moment byl dokonce natočen kolemjdoucím. „Nechte mě, nechoďte sem,“ řval na přítomné, kteří se mu snažili pomoci, ze třetího patra svého bytu.

Později jeho kolega Ion Craciunescu prozradil, že Coltescu se o sebevraždu pokusil už jednou, právě před zmiňovaným duelem, v němž pochybil.

Nejedná se však o jediné jeho problémy v osobní životě. Rumunský rozhodčí je už dvakrát rozvedený, z druhého manželství, které skončilo tento rok, má dokonce dcerku.

V posledních letech Coltescu také ztratil oba rodiče, kteří zemřeli na nevyléčitelnou nemoc. Nejprve ji podlehla matka, později v srpnu tohoto roku i otec.

Telefonát a vysvětlení

Vrátíme-li se zpátky k incidentu s údajnou rasistickou narážkou, zjistíme, že alespoň ten má dobrý konec. Zasloužil se o něj další bývalý senegalský reprezentant. Ousmane N’Doye, který ve své kariéře kopal přes pět let v rumunské lize, spojil Coltesca a Dembu Ba dohromady.

„Když jsem byl v Rumunsku, potkal jsem tam hodně lidí, takže vím, jak Rumuni fungují,“ řekl N’Doye webovému portálu Sport.ro. „Jestliže se někomu stane to, co se stalo, musím něco říct. Sebiho charakter jsem poznal v několika zápasech a patří mezi mé nejoblíbenější rozhodčí,“ zastal se Coltescua dvaačtyřicetiletý bývalý fotbalista.

„Našel jsem číslo na Coltesca a řekl mu, že jsem s ním. Vím, že není rasista. Bylo to nedorozumění. To samé jsem řekl Dembovi Ba, který je můj velký přítel. Přihrál jsem mu na jeho první reprezentační gól,“ pokračoval ve vyprávění defenzivní záložní, který si ve své bohaté kariéře zahrál mimo jiné za francouzské Toulouse.

„Vysvětlil jsem mu a on mi porozuměl velmi dobře. Dal jsem mu Sebiho číslo a řekl mu, aby si zavolali,“ vysvětlil N’Doye, jak dal oba aktéry velkého skandálu dohromady. „Oni spolu mluvili a vyšli spolu velmi dobře. Oba mi pak zavolali zpátky, aby mi řekli, že jsou šťastní. Demba mi řekl, že Sebi je velmi dobrý muž. To samé mi řekl Coltescu o Dembovi. Ti dva spolu zkrátka vychází,“ vysvětlil Senegalec, který se podle svých slov v Rumunsku nikdy s rasismem nesetkal.

A na závěr dodal, co si jeho kamarád Demba Ba myslí o nevhodném slůvku. „Demba mi řekl, že od Coltescua neslyšel nic špatného, ale trvá na tom, že slovo černý by se používat nemělo. Neřekl mi, že šlo o rasismus. Řekl, že by se to slovo nemělo používat se na fotbalových stadionech a Sebi souhlasil.“

Subotica a červená Šuralovi

Sebastiana Coltescua si mohou vybavit i fanoušci českého fotbalu, zvláště pak ti, kteří přejí pražské Spartě. Rumunský rozhodčí totiž rozhodoval její utkání se srbskou Subotickou, po němž Pražané vypadli z bojů o Evropskou ligu. „Soupeř byl jednou u brány a rozhodčí mu pískne penaltu, v rohu šestnáctky… Dostalo nás to úplně dolu,“ komentoval po zápase penaltový zákrok Uroše Radakoviče, který vyvolal velký rozruch, tehdejší sparťanský kapitán Josef Šural.

Josef Šural přemlouval fanoušky Sparty, aby se vrátili na tribuny.

Právě bývalý letenský útočník, který později tragicky zahynul při angažmá v Turecku, viděl v utkání od rumunského rozhodčího červenou kartu. Pod Coltescuovým vedením navíc ve zmiňovaném pražském utkání pronikli na hrací plochu diváci, za což Sparta vyfasovala tvrdý trest.