Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šéf fotbalového svazu udivuje: ‚Nejsem Berbrova podržtažka. Ukočíruju ho‘

Martin Malík (vpravo) udivuje prohlášením, že není pravou rukou Romana Berbra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Malík (vpravo) udivuje prohlášením, že není pravou rukou Romana Berbra. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Během deseti měsíců ve funkci si moc klidu neužil. A v posledních týdnech už vůbec ne. Nejdřív Martin Malík, předseda fotbalové asociace, řešil změnu reprezentačního trenéra. Teď zase kauzu kolem Michala Prokeše, šéfa Sportovně technického oddělení, proti jehož konci se – nejdřív jen soukromým dopisem, pak i veřejně – ohradili jeho podřízení: trenéři z akademií.

„Nechápu, proč s tím někdo s jedenáctidenním zpožděním šel do médií. To nemá nic společného se zájmem tady pracovat a s obavou o to, jestli nastavený systém bude správný,“ diví se Malík. 

„Důvod zveřejnění bych hledal někde jinde.“

Kde?
Podle mě je skupina ze Sportovně technického oddělení rozdělena na dvě části. Na kluky, kteří tady chtějí pracovat a podepsali to proto, že neměli dost informací, jak se celý příběh odvíjel a proč musel Michal Prokeš skončit. To umím pochopit. Pak je tu radikální část, jež chtěla přitáhnout mediální pozornost.

Roman Berbr

Roman Berbr

Což se vám nelíbilo.
Neumím si představit, že se v jakékoli firmě proti vedení někdo takhle vymezí a zatáhne do interních diskusí média. Jde o narušení důvěry a musíme si vyhodnotit, jestli s těmi lidmi pracovat dál – bez ohledu na jejich kvality. Někteří určitě skončí, ale čistkou bych to nenazýval.

Ale jedna výpověď už padla. Dostal ji Jiří Vorlický, asistent trenéra reprezentace U15.
Přečetl jsem si rozhovor s ním, u kterého jsem skřípal zuby. Vždyť sám na sociální sítě napsal, že v takové atmosféře nechce pracovat a že ke konci roku chce skončit. Proto jsme mu poslali ukončení pracovního poměru k 31. prosinci. Nerozumím tomu, že někdo říká, že tady pracovat nechce, ale pak je překvapený, že jsme takhle reagovali.

Proti Prokešovu konci se ozvala i velká jména: Poborský, Kouba, Bejbl... To vás neznepokojuje?
S některými jsem mluvil a slyšel od nich, že zveřejnění bylo i z jejich pohledu zbytečné. Řada z nich by to dneska už nepodepsala. Ptal jsem se, proč to neřeknou novinářům. A co jsem slyšel? Teď už z toho přece nevycouváme, jsme tým.

To vám vadí?
Nemám žádný problém s tím, že ten dopis napsali. Najednou byli bez šéfa, se kterým tady fungovali dlouho, chtěli mít záruku kontinuity. Navíc v nich byla živena představa, že nejde o Michala Prokeše, ale útok na podstatu jejich práce. Ale nelíbí se mi, že to někdo z nich vezme a bez zjevné příčiny strčí do médií. To je nefér a poškodí to fotbal.

A není to tak, že oni cítí, že fotbal poškozuje někdo jiný? Třeba místopředseda Roman Berbr?
Berbr jim do jejich práce nezasahuje. Nerozumím, proč by měli mít právě z něj obavu. Že má nálepku černokněžníka, na kterého se dá všechno hodit, je jasné. Proto když jsme vydali prohlášení, že jsme se s Michalem dohodli na ukončení smlouvy, veřejnost reagovala: No jo, Berbr mu určitě házel klacky pod nohy, radši odchází středem.

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou.

Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou.

A to není pravda?
Je to berlička. Neznáme důvod, tak to svedeme na Berbra.

Takže kdyby nebylo Berbra, Prokeš by stejně nezůstal?
Určitě by nezůstal. Vývoj byl takový, že jsme se nejdřív s Michalem bavili o výši jeho mzdy. Říkal, že mu bývalý předseda něco slíbil a že za podmínek, které má teď, tady nezůstane. Já ten nárůst, který požadoval, odmítal. Když budete mít malířskou firmu a malíř pokojů bude geniální, všude se trefí do odstínu a zákazníci na něj budou pět ódy, nebudete o něj chtít přijít. Ale když si řekne o víc peněz, než máte vy jako majitel, tak se s ním asi nedohodnete. Michal chtěl 250 tisíc, což tady nebere vůbec nikdo. Ani já jako předseda, ani nikdo další. A do toho přišla kauza s kreditní kartou.

Tvrdíte, že Prokeš nedoložil, na co použil bezmála milion korun, který během dvou let z karty vybral.
Michal nejdřív nedoložil účty, ale slíbil, že všechno dodá. Nedodal. První náš návrh tedy byl, aby tady zůstal a že mu budeme 25–30 tisíc měsíčně z platu strhávat. Tuhle nabídkuodmítl s tím, že je nepřijatelná. Tak jsme se dohodli na jeho konci. Spouštěčem tedy rozhodně nebyl Berbr.

Jenže se zároveň říká, že Prokeš získával čím dál větší podporu na nižších úrovních pyramidy, které právě Berbr léta ovládá.
Také jsem to slyšel. Ale upřímně, nemyslím si, že Sportovně technické oddělení by mělo tak velký vliv na volitele, že by na něco takového Michal vůbec mohl pomýšlet.

Ale za Prokešem stál třeba i Pavel Nedvěd.
I to se říká. Ale Pavel se jasně vyjádřil, že v příštích letech chce pracovat pro Juventus. Zároveň nevyloučil, že by se v budoucnu do českého fotbalu mohl vrátit, což by pro nás všechny byla ta nejlepší zpráva.

Jak se vám vůbec s místopředsedou Berbrem pracuje? Navenek to vypadá, že rozhoduje on.
Jsem jeden z mála, kdo je ochotný se s ním pohádat. Jsem tu od toho, abych nahlas říkal i věci, které se mu nelíbí. Někdy přesvědčí on mě, jindy já jeho. Jasně, slyšel jsem, že jsem jeho podržtaška, někde jsem byl nakreslený jako jeho loutka. Zvenku to tak možná vypadá.

Česká republika vs. Německo, kvalifikace o MS 2018: zleva Sobotka, Pelta,Berbr,...
Česká republika vs. Německo, kvalifikace o MS 2018: zleva Sobotka, Berbr a...

A to vám nevadí?
Roman to umocňuje tím svým: Já jsem hledal trenéra, já jsem dělal tohle, tamto. Nemůžu mu to zakázat, a když to udělám, on to stejně nedodrží. V té své černokněžnické poloze si libuje, má ji jako energii.

Ale to fotbalu škodí, ne?
Já vím. Ale co s tím dělat? On je zvolený, tak jako jsem zvolený já.

Vážně ho dokážete ukočírovat?
Neříkám, že pokaždé vyhraju. Ale když máte logický argument a dokážete mu ho podat, jde to. Je zvyklý na tvrdé jednání a většina lidí s ním do polemiky radši ani nejde a udělají, co chce on. Přitom když umíte argumentovat, dá se s ním domluvit.

FORTUNA:LIGA - 30. kolo

FORTUNA:LIGA

Tým Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 30 22 6 2 58:10 72
2. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 60:22 66
3. AC Sparta Praha 30 14 8 8 55:35 50
4. FK Jablonec 30 14 7 9 46:41 49
5. FC Slovan Liberec 30 14 5 11 50:38 47
6. FC Baník Ostrava 30 12 9 9 42:34 45

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!