Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

České lize hrozí skandál. Předseda Pelta je zdrcený

Miroslav Pelta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Pelta. | foto: ČTK

PRAHA Sporné posuzování některých situací ze zápasu mezi Spartou a Plzní bylo pro majitele pražského klubu Daniela Křetínského poslední kapkou. V úterý dopoledne se proto sešel s předsedou FAČR Miroslavem Peltou a předal mu "znepokojivé informace".

Situace je podle něho velmi vážná. "Nejde totiž o informace týkající se jen jednoho zápasu. Jde o problém celého systému," naznačil Křetínský před sídlem fotbalové asociace. "Máme informace týkající se řízení zápasu," pokračoval. O moc konkrétnější ale být nechtěl.

ČTĚTE TAKÉ

"Myslím si, že pan Pelta informace adekvátně vyhodnotí. To znamená, že se jimi bude vážně zabývat. Pokud ne, učiníme další kroky," prozradil šéf Sparty. "Nástroje řešení mohou být čistě fotbalové," řekl. Nechtěl ale komentovat jaké a ani to, zda může hrozit odvolání předsedkyně komise rozhodčích.

Seznámení předsedy FAČR s informacemi považuje za první krok v řešení situace. "Je to dlouhodobější věc, která se však významně zhoršuje. Negativní trendy v posledním období mimořádně zesílily," dodal na závěr Křetínský. Sice prý zatím hovoří jen jménem Sparty, ale zná pozici a postup dalších ligových družstev.

Podle informací serveru Týden.cz s odvoláním na anonymní zdroj z českého fotbalu předal Křetínský Peltovi čtyřicetistránkový dokument. Co však obsahuje, o tom se zatím spekuluje.

V rámci sedmého kola nejvyšší české soutěže odehrála Sparta duel v Plzni, po němž si Pražané stěžovali na tendenční řízení hlavního rozhodčího Radka Matějky. Zejména pak na sporně odpískanou penaltu po přifilmovaném pádu Davida Limberského. O přestávce mezi poločasy dokonce sparťané zvažovali, že do druhého dějství nenastoupí.

Co řekl Pelta

Jaké máte dojmy z rozhovoru s Danielem Křetínským?
Musím říct, že informacemi, které se ke mně jeho prostřednictvím donesly, jsem zdrcený.

Budete situaci řešit?
Veřejně oznamuji, že se tím zabývat budu. Ještě se ale rozhodnu o dalším postupu. Pro mne jsou to nyní čerstvé informace, které si musím ještě nechat projít hlavou.

A co si o tom všem myslíte?
Smutné na tom je, že jsou ty informace podle mne věrohodné.

Koho se to týká? Výkonného výboru?
Nyní nechci spekulovat.

A co pan Berbr (vlivný funkcionář a bývalý rozhodčí) nebo paní Damková (předsedkyně komise rozhodčích), těch se to netýká?
Netýká.

Liga je teď asi ve špatné kondici...
Jsou věci, o kterých se mluvilo jen v hádankách. Přichází chvíle, kdy je třeba se zabývat, jestli jsou ty domněnky faktické nebo ne. Je to věc pro mě a pro výkonný výbor. Myslím, že ty věci neberou relativně rychlý spád

Je to nejzávažnější problém, s kterým jste se ve funkci setkal?
Je to nepříjemné v tom, že se část těch podezření může potvrdit. A v takovém případě to jako nejzávažnější problém vidím.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Telefonní obchodník ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč