Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

České lize hrozí skandál. Předseda Pelta je zdrcený

Sport

  10:18aktualizováno  14:23
PRAHA - Sporné posuzování některých situací ze zápasu mezi Spartou a Plzní bylo pro majitele pražského klubu Daniela Křetínského poslední kapkou. V úterý dopoledne se proto sešel s předsedou FAČR Miroslavem Peltou a předal mu "znepokojivé informace".

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Situace je podle něho velmi vážná. "Nejde totiž o informace týkající se jen jednoho zápasu. Jde o problém celého systému," naznačil Křetínský před sídlem fotbalové asociace. "Máme informace týkající se řízení zápasu," pokračoval. O moc konkrétnější ale být nechtěl.

ČTĚTE TAKÉ

"Myslím si, že pan Pelta informace adekvátně vyhodnotí. To znamená, že se jimi bude vážně zabývat. Pokud ne, učiníme další kroky," prozradil šéf Sparty. "Nástroje řešení mohou být čistě fotbalové," řekl. Nechtěl ale komentovat jaké a ani to, zda může hrozit odvolání předsedkyně komise rozhodčích.

Seznámení předsedy FAČR s informacemi považuje za první krok v řešení situace. "Je to dlouhodobější věc, která se však významně zhoršuje. Negativní trendy v posledním období mimořádně zesílily," dodal na závěr Křetínský. Sice prý zatím hovoří jen jménem Sparty, ale zná pozici a postup dalších ligových družstev.

Podle informací serveru Týden.cz s odvoláním na anonymní zdroj z českého fotbalu předal Křetínský Peltovi čtyřicetistránkový dokument. Co však obsahuje, o tom se zatím spekuluje.

V rámci sedmého kola nejvyšší české soutěže odehrála Sparta duel v Plzni, po němž si Pražané stěžovali na tendenční řízení hlavního rozhodčího Radka Matějky. Zejména pak na sporně odpískanou penaltu po přifilmovaném pádu Davida Limberského. O přestávce mezi poločasy dokonce sparťané zvažovali, že do druhého dějství nenastoupí.

Co řekl Pelta

Jaké máte dojmy z rozhovoru s Danielem Křetínským?
Musím říct, že informacemi, které se ke mně jeho prostřednictvím donesly, jsem zdrcený.

Budete situaci řešit?
Veřejně oznamuji, že se tím zabývat budu. Ještě se ale rozhodnu o dalším postupu. Pro mne jsou to nyní čerstvé informace, které si musím ještě nechat projít hlavou.

A co si o tom všem myslíte?
Smutné na tom je, že jsou ty informace podle mne věrohodné.

Koho se to týká? Výkonného výboru?
Nyní nechci spekulovat.

A co pan Berbr (vlivný funkcionář a bývalý rozhodčí) nebo paní Damková (předsedkyně komise rozhodčích), těch se to netýká?
Netýká.

Liga je teď asi ve špatné kondici...
Jsou věci, o kterých se mluvilo jen v hádankách. Přichází chvíle, kdy je třeba se zabývat, jestli jsou ty domněnky faktické nebo ne. Je to věc pro mě a pro výkonný výbor. Myslím, že ty věci neberou relativně rychlý spád

Je to nejzávažnější problém, s kterým jste se ve funkci setkal?
Je to nepříjemné v tom, že se část těch podezření může potvrdit. A v takovém případě to jako nejzávažnější problém vidím.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...