Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfové fotbalu naštvali i ministerstvo, které zkontroluje dotace

Sport

  10:12
PRAHA - Pověst českého fotbalu se propadá na samé dno. Zvolení místopředsedy Romana Berbra, bývalého příslušníka komunistické StB, se nelíbí státu ani sponzorům. Ministerstvo školství nařídilo mimořádnou kontrolu peněz, tedy zhruba 290 milionů, které ročně tečou ze státní kasy do fotbalu.

Miroslav Pelta foto: ČTK

"Zašlo to už příliš daleko. Spekulací je tolik, že to poškozuje český sport jako celek," potvrdil LN náměstek ministra školství Jan Kocourek, do jehož kompetence sport spadá. Buď fotbal doloží, že vynakládá dotaci do poslední koruny účelně, nebo bude mít vážný problém. V krajním případě může následovat i uzavření státního penězovodu. "Takovou kontrolu ve fotbale nepamatuji. O situaci se aktivně zajímá i ministr Fiala. Pokud se najdou chyby, dotace se musí vrátit, zaplatit penále a další peníze bychom nemohli poskytovat," popisuje Kocourek.

290 milionů korun jde ročně na fotbal ze státní kasy

Podobně radikální přístup hlásí i hlavní partneři fotbalu. "Diskuse o personálním obsazení hlavních postů nepřispívají pověsti fotbalu. Jsme tím zneklidněni. Vývoj nás vede k úvahám o perspektivě budoucí spolupráce," varuje generální partner reprezentace, kterým je společnost T-Mobile.

A přidává se i Plzeňský Prazdroj, jenž kromě reprezentace sponzoruje i nejvyšší ligu. "Pokud nenalezneme formu spolupráce, která posílí obraz vrcholové kopané, budeme hledat jiné cesty, jak přinášet fandům fotbalu radost a napětí při zápasech, o nichž se rozhoduje jen na hřišti," říká mluvčí Vladimír Jurina.

Kdyby měl fotbal přijít o peníze od státu i hlavních sponzorů, rozpočet by se mu smrsknul na půlku. Vedení fotbalové asociace si ale potíže nepřipouští. "Kontrolu vítáme, ukáže, že máme vše v pořádku," vzkazuje předseda Miroslav Pelta přes mluvčího Jaroslava Koláře. Výsledky kontroly prý přesvědčí veřejnost, že fotbal je čistý.

Jenže ani pokud ustojí kontrolu a uklidní sponzory, nemá vyhráno. Zvolení Berbra do vedení fotbalu kritizuje i olympijský výbor. "Ve sportu nesmí rozhodovat estébáci," řekl LN jeho místopředseda Miroslav Jansta.

Celé téma můžete dočíst ve čtvrtečním vydání Lidových novin.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat