16. prosince 2011 11:44, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Silvestrovské derby oživí Řepka s Blažkem

Řepka a Blažek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řepka a Blažek. | foto: ČTK

PRAHA Výběr veteránů fotbalové Sparty při Silvestrovském derby posílí obránce Tomáš Řepka s brankářem Jaromírem Blažkem, což je podle všeho další indicie, že jsou na odchodu z ligového týmu. Vedení Sparty se prý se startem obou dřívějších opor v posledním utkání kalendářního roku souhlasilo.

Velké jméno ale před derby vytahuje i rivalská Slavia: jí zase posílí současný liberecký tahoun Jiří Štajner, který oslavil pětatřicetiny letos v květnu. Také on si ve veteránském klání odbude premiéru. Do slávistického dresu se vrátí po patnácti letech. "Taková jména, jako jsou Řepka, Blažek a Štajner, v sestavách jen vítáme. Silvestrovské derby by možná i díky nim mohlo být nejkvalitnější v historii," řekl Václav Čičatka, šéf pořádající agentury Niosport.

V derby, hraném na 2x25 minut, se ale například neobjeví trenér František Straka, dlouholetá ikona Sparty, který vzbudil mnoho emocí při svém podzimním příchodu na lavičku konkurenční Slavie. Straka letos do Edenu nedorazí, protože je prý na dovolené.

Sparťanům půjde o to, aby si v derby napravili špatnou bilanci, protože domácí Slavia vyhrála z 22 zápasů hned 16. Oba týmy letos vyrukují s nabitými týmy: slávisté nasadí kromě Štajnera útočníka Kuku, záložníka Ulicha, obránce Kozla či Hyského a brankáře Vorla, sparťané sázejí na obránce Novotného, Gabriela a Horňáka, záložníky Zdeňka Svobodu, Straceného a Baranka, nebo útočníky Siegla a Lokvence.

Novotného těší účast Štajnera

"Moc se na to těším, když vidím, jakou účast by derby mělo mít. Když přijde Jirka Štajner, který bojuje o nominaci na Euro, tak to mluví za všechno," uvedl stoper Jiří Novotný, rekordman s třinácti českými tituly, který i nyní Spartu povede jako kapitán. Letošní derby má i charitativní podtext: finanční výtěžek z něj půjde na konto České transplantační nadace Karla Pavlíka.

Silvestrovské derby startuje tradičně 31. prosince ve 12:00. O hodinu dřív začne zápas kategorie hráčů nad 50 let. Obě utkání přímým přenosem odvysílá Česká televize.

Tradičním vánočním podnikem bude i letos halový turnaj internacionálů, který 26. prosince hostí hala v pražském Edenu. Tam dorazí osm týmů, vítězství obhajuje domácí Slavia. Ve skupině A se popasují Sparta, Prešov, Plzeň a Dukla Praha, v "béčku" pak Slavia, tým Nike, Zbrojovka Brno a Bohemians 1905. Za tým Nike by prý mohli jako v minulých letech nastoupit Jozef Chovanec, nedávno odvolaný generální sportovní manažer Sparty, a Ivan Hašek, který v červnu po dvou letech skončil ve funkci předsedy FAČR.

Do hry můžou zasáhnout hráči starší 40 let, v každém utkání ale můžou v jednom mužstvu startovat na výjimku i fotbalisté starší 35 let. Letošní novinkou je, že se v hale bude hrát na hřišti s umělým povrchem a mantinely. Program halového turnaje startuje v 10:00 duelem Sparty s Prešovem.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!