9. srpna 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sivok: Korupce? Alespoň se Turecko pročistí

Tomáš Sivok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Sivok. | foto: ČTK

PRAHA Už měl mít za sebou první zápas Besiktase Istanbul, ale turecká liga o víkendu nezačala. Kvůli obřímu korupčnímu skandálu byl její start o měsíc odložen. "A nikde není psáno, že v září opravdu začne," přiznal včera fotbalista Tomáš Sivok (27) na srazu české reprezentace před zítřejším přátelským utkáním s Norskem.

Jak vnímáte rozsáhlý korupční skandál, který otřásá zemí?
Je to hodně nepříjemné. Stalo se to v Itálii, teď to řeší Turecko. Dobře, že se na to přišlo, alespoň se pročistí prostředí. Hrát se má v rámci fair play a doufám, že si s tím země správně poradí. Je to důležité pro celý turecký fotbal, protože je tam sportem číslo jedna a cpou se do něj obrovské peníze.

I Besiktase se úplatkářská aféra dotýká. Zadržení jsou viceprezident klubu s trenérem…
Jsou už tři měsíce ve vazbě. Provinili se přitom jen tím, že chtěli koupit hráče a shodou okolností z týmu, který byl naším soupeřem ve finále poháru. Klub ho ovšem oslovil ještě před zápasem a ten fotbalista byl pak nejlepší na hřišti, a dokonce nám dal gól. O ovlivňování nemůže být ani řeč.

Kdo vás teď vede?
Nejdříve to přebral asistent, kterého ve čtvrtek vystřídal trenér z Portugalska. Během měsíce tak máme už třetího kouče.

Obránce Besiktase Istanbul Tomáš Sivok.

Co je pro vás osobně největší komplikace?
Člověk neustále dvoufázově trénuje a vstřebává fyzickou únavu. A bude to pokračovat ještě další měsíc. Je to šílené a nekonečné čekání. Tak dlouhou přípravu jsem v životě nezažil ani v Čechách. Raději bych se stresoval tím, že nás čekají těžké zápasy. Odehráli jsme sice asi čtyři přáteláky, ale ty ostrá utkání nenahradí. Naštěstí nám nakonec dovolili startovat v Evropské lize a teď se můžeme chystat na 18. srpen, kdy nás čeká úvodní střetnutí s Vladikavkazem.

Informuje vás vedení průběžně o situaci?
Snaží se nám trpělivě vysvětlit, co se děje. Mluvili jsme hlavně o trenérovi. Je to dobrý člověk s výborným charakterem. Bylo nám v týmu hrozně líto, že se mu život najednou obrátil vzhůru nohama.

Dokážete odhadnout, co by se dělo, kdyby se všechna ta obvinění prokázala?
Ze tří nejslavnějších klubů není namočený pouze Galatasaray, kde probíhala jen nějaká vyšetřování. O Fenerbahce se naopak píše, že je v tom až po uši. Pak mi přijde divné, že se Besiktas závažně provinil tím, že chtěl angažovat hráče. Už se proto ani neodvážím tipovat, co všechno se může stát. Začátek ligy se posunul na 9. září a nikdo neví, kolik týmů v soutěži začne a kolik jich skončí v nižší soutěži. Člověk vlastně neví vůbec nic. Nikde totiž není ani napsáno, že liga v září opravdu začne.

Advantage Consulting, s.r.o.
SUPERVIZOR HLAVNÍ ÚČETNÍ KNIHY/MAJETKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 75 000 Kč