28. října 2010 16:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sivok si pochvaluje, jak se po operaci kolena dostává do formy

Obránce Besiktase Istanbul Tomáš Sivok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obránce Besiktase Istanbul Tomáš Sivok. | foto: ČTK

PRAHA Deset týdnů po operaci kolena si fotbalový reprezentant Tomáš Sivok pochvaluje, jak dobře postupuje jeho rehabilitace a postupně se dostává zpět do formy. Sedmadvacetiletý obránce Besiktase Istanbul může porovnávat: před pěti lety už plastiku zkříženého vazu podstoupil na pravém kolenu a nyní je na tom prý o dost lépe než tehdy.

Sivok už dokonce třetím týdnem při tréninku lehce pracuje s míčem, od ledna by se v Besiktasi chtěl naplno vrhnout zpět do zápasů. "Jsem šťastný, jak dobře to postupuje. Určitě jsem hodně nad stanoveným plánem," řekl Sivok. Dohlížející lékaři či jeho kondiční trenér Aleš Kaplan prý občas musí krotit hráčův elán.

"Občas mě musí brzdit. Přece jen by bylo zbytečné, abych rehabilitaci zbytečně uspěchal a něčím pokazil. Ale sám vím, kam můžu zajít, neblázním," uvedl odchovanec českobudějovického fotbalu, který v české lize dlouho hrál za Spartu.

Současný dobrý stav přičítá Sivok hlavně tomu, kolik práce a času operovanému kolenu věnuje. "Strašně důležité pro mě je i to, jaké mám kolem sebe lidi, kteří se o mě starají. Počínají lékaři Váchalem a Novákem, fyzioterapeutem Fuksou a Alešem (Kaplanem). Hlavně ten by měl být placený zlatem. Mám dokonalý servis," pochvaloval si bývalý hráč Udine.

Petr Čech a Tomáš Sivok.

Operaci na pražské vysočanské klinice podstoupil 13. srpna, po desetidenním klidu mu začal nekonečný kolotoč vyplněný dřinou, ze kterého vystoupí až ke konci roku. Sivok každý den docházel na kliniku do rehabilitačního střediska, hodně času trávil v bazénu, v říjnu dvakrát na prodloužený víkend vyrazil do nového rehabilitačního centra v Hluboké nad Vltavou, kde tráví i téměř celý tento týden.

Od 12. do 20. listopadu se také chystá na kondiční soustředění do Dubaje, příprava v "teple" se mu osvědčila i po první operaci, kdy naopak trénoval na Kubě. "Jsem v zápřahu, ale podle testů je znát, že na tom jsem fyzicky i silově velmi dobře. Posíláme výsledky testů do Istanbulu a lékaři tam ani nechtějí věřit tomu, jaké jsou. Ale bohužel to všechno odnáší rodina. Když jsem v Praze, vypadnu v osm ráno a vracím se třeba v osm večer. Manželce jsem říkal, že to ještě chvíli musíme vydržet," uvedl Sivok, kterého v prosinci čeká také radostná událost a druhý přírůstek do rodiny.

Dvanáctinásobný reprezentant se cítí lépe, než když se před pěti lety zotavoval ze stejné operace na druhé noze. "Tehdy se mi stávalo, že koleno při zátěži třeba trochu zatuhávalo a musel jsem třeba nějaký den vysadit. Teď všechno zvládám bez úlev, koleno necítím a nevynechal jsem jediný trénink, který mi kondiční trenér předepsal," uvedl Sivok, který jednou za měsíc míří na kontrolní testy i do Istanbulu ke klubovým lékařům.

Obránce Besiktase Istanbul Tomáš Sivok a Ricardo Quaresma.

"Když jsem tam byl v říjnu, trochu na mě padla deka. Byl jsem blízko týmu a říkal si, že je strašná škoda, že nemůžu hrát. Zvlášť poté, co se Besiktas v létě tolik posílil, přišel výborný trenér a měl velké ambice," vysvětloval Sivok. Realita však "Orlům" zatím přináší zklamání. Besiktas, který loni získal turecký "double", je pod vedením Bernda Schustera zatím v lize až sedmý s desetibodovým odstupem na úřadujícího mistra Bursaspor, byť do klubu v létě přišla i hvězdná dvojice záložníků Guti - Quaresma.

"Někdy si říkám, že je možná lepší, že tam při rehabilitaci nemusím pořád být. V Besiktasi teď asi není nejlepší nálada," přemítal Sivok. Od prosince počítá s tím, že se zapojí do přípravy se spoluhráči, i když se zřejmě až s odstupem pustí do plného tréninku bez úlev. Podle dohody s prezidentem klubu bude v lednu znovu dopsán na soupisku, protože na podzim na ní kvůli zranění nebyl, aby "nezabíral" místo v desetičlenné kvótě určené pro zahraniční hráče.

"Na podzim by bylo zbytečné, abych tam byl napsaný, když jsem stejně nemohl hrát. Prezident mi řekl, že prvního ledna budu zařazený zpět s tím, že někdo bude muset odejít," uvedl Sivok. Plánuje, že v lednu znovu začne hrát a Besiktasi, kde tráví třetí sezonu, pomůže přímo na hřišti. "Když se nestane nic nepředpokládaného, měl bych být trenérům plně k dispozici," prohlásil Sivok.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz