Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavia dluží hráčům 7 milionů. Další kluby přiznávají zpoždění prémií

Sport

  9:00
PRAHA - Páteční remízový souboj mezi fotbalisty Slavie a Brna lze vnímat jako souboj klubů ohrožených sestupem z ligy. Existuje i trochu jiný pohled: šlo také o duel soupeřů, kteří dluží svým hráčům milionové částky. V české lize nejsou úplnou výjimkou. Jak vyplývá z odpovědí dalších zástupců klubů z nejvyšší soutěže pro LN, často se zdržují platby prémií nebo přestupových bonusů.

Slavia - Jablonec (zklamaní domácí). foto: ČTK

Ke zpožďování výplat se přiznali pouze v Příbrami. "Stává se nám to. Ovšem stejné je to ve většině klubů," stojí si za svým ředitel Petr Větrovský, který řízení středočeského klubu nedávno převzal od Jaroslava Starky.

Některé kluby pak mají také potíže s vymáháním pohledávek od dalších účastníků ligy. "Tři kluby nám dluží milionové částky a trvá to už roky, ne jen pár měsíců. V rozpočtu pak prostředky chybí a my to musíme řešit kontokorentem, který také něco stojí," tvrdí ředitel FK Teplice František Hrdlička. Právě severočeský klub je jinak známý tím, že si zakládá na dobré ekonomické kondici.

Miroslav Platil

Co by za to dali ve Slavii... Problémy klubu, který má v brzké budoucnosti převzít nový majitel, jsou stále nejvýraznější, i když také v tomto případě je patrné, že v Edenu pracují na tom, aby se situace zlepšila. Zatímco na podzim mluvil její ředitel Miroslav Platil v souvislosti s dluhy vůči hráčům o částce 30 milionů korun, minulý týden zmínil sumu o 23 milionů nižší.

"Dlužíme sedm milionů. Jsou to především historické platby spojené s účastí v Lize mistrů. V kolektivních smlouvách existuje možnost, že šéf klubu je změní na základě možností klubů. My jim i tak chceme dostát, protože hráči při jejich řešení zachovali chladnou hlavu," popsal Platil.

Dluhy i licence půjdou skloubit

V Brně se suma pohybuje kolem dvou milionů korun. "Už máme vypracovaný harmonogram splátek," prohlásil ředitel Zbrojovky Pavel Mokrý. V souvislosti s dluhy vůči hráčům se mluvilo také o ostravském Baníku, jeho mluvčí Adam Januszek ale konkrétní částku neuvedl: "Dlužíme jim, ale ke zpožďování výplat nedochází."

Každopádně to vypadá, že se kluby postupně učí žít s mnohem omezenějšími prostředky, než měly k dispozici dřív. "Nedokážu říct, jestli se situace zlepšila, nebo zhoršila. Pokud by se ale zhoršila, předpokládám, že by se k nám dostal nějaký podnět," řekl předseda licenční komise Bohuslav Pavlík.

Liverpool - Sparta (Tomáš Řepka)

Úplná pravda, jak na tom kluby skutečně jsou, by se měla ukázat do konce května. To je termín, kdy uzavře fotbalový svaz licenční řízení pro příští sezonu. "Chtěli bychom to stihnout do tohoto data včetně prostoru pro odvolání," přál si Pavlík. Mohou získat kluby licenci, i když budou dlužit hráčům nebo jiným klubům? Půjde to skloubit, ale bude nutné mít uzavřený splátkový kalendář nebo předat sporný případ svazové arbitráži a zachovat se podle jejího verdiktu.

V minulosti licenční komisi stačilo, aby hráči dodali prohlášení o bezdlužnosti. Realita přitom mohla být jiná – fotbalisté raději dokument podepsali, protože nechtěli vystupovat proti svému zaměstnavateli, který je platí. Nyní by licenční komise chtěla postupovat jinak. "Máme i jinou možnost, jak to prověřit, a měli bychom ji využít," uvedl Pavlík. Víc konkrétní však být nechtěl.

V rozpočtech čtyř ligových klubů také marně čekají na peníze, které jim dluží zahraniční subjekty. Kvůli neuzavřeným sporům vkauze Bohemians poslalo Schalke vršovickému klubu jen část sumy za sedmdesátimilionový přestup záložníka Jana Morávka. "Nám zase chybí poslední splátka za Jana Rajnocha z Turecka," upozorňuje ředitel Mladé Boleslavi Jaromír Šeterle.

České kluby si každopádně musí zvykat na skromnější poměry.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...