Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavia neprodává lístky Polákům

Sport

  20:09
PRAHA - Jste cizinec a chcete se jít podívat na zápas fotbalové Slavie? Pak máte s největší pravděpodobností smůlu. Přinejmenším v pondělí při utkání s Baníkem Ostrava. Slavia jako první klub v Česku určuje, jaké fanoušky pustí do Edenu, a hned čelí kritice.

Fanoušci Slavie na stadionu v Edenu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

V hledišti totiž lídr ligy nechce zejména polské občany. „Poláci jsou obecně bráni jako fanoušci Baníku,“ brání se mluvčí pražského klubu Ondřej Zlámal.

Pondělní ligový šlágr provázejí bezpečnostní opatření, která v české lize nemají obdobu. Vstupenky se prodávají jen na základě předložení občanského průkazu a totožnost se bude kontrolovat i u vstupu. Slavii k tomu přiměl strach z obávaných ostravských fanoušků. "Pár žádostí jsme odmítli, ale nikoho nediskriminujeme. Fanoušky z Moravy nebo Polska odkazujeme na Baník,“ přiznává Zlámal.

Jenže ti neuspějí ani v Ostravě. "Dopředu jsme vyhlásili, že o vstupenky je možné žádat jen s občanským průkazem, takže se na nás neobrátil ani jeden Polák,“ říká mluvčí Baníku Igor Bruzl. Jeho klub směl dát do prodeje 610 vstupenek a už čtvrtý den byly všechny vyprodány. "Nikomu jsme je prodat neodmítli. Víme o dvou lidech, kteří mají zakázaný vstup na stadiony, ale ti si pro vstupenky ani nepřišli,“ dodává Bruzl.

Slávisté tvrdá opatření chápou
Pro nový stadion Slavie bude pondělní dohrávka prvním velkým testem. V Edenu se odehrálo už šestnáct utkání, ale až to sedmnácté bude jako křest ohněm. "Nejsem nervózní, protože na to ani nemám čas. Děláme pro zajištění bezpečnosti maximum,“ věří Zlámal.

Příznivci Baníku mají pověst nejproblémovějších fanoušků v lize. Naposledy se "vyznamenali“ před dvěma týdny v Brně. "Ti, co mají vstupenku na pondělní utkání, se budou chovat slušně. Otázka je, kdo zůstane stát před stadionem," krčí rameny Bruzl. Právě proto se v den utkání nebudou vstupenky vůbec prodávat a ti, kteří je získali v předprodeji, budou muset při vstupu předložit ke kontrole občanský průkaz. Uvnitř stadionu bude navíc dvojnásobný počet pořadatelů než obvykle.

Nezvykle přísná bezpečnostní opatření mají i jednu praktickou nevýhodu: kvůli kontrolám hladiny alkoholu a občanských průkazů se mohou před vchody do Edenu tvořit velké fronty. "Zvládneme to. Bude to zdržení jen na několik vteřin," slibuje Zlámal.

Důsledkem bude nižší návštěva
Na utkání má do Edenu dorazit podle odhadů třináct tisíc fanoušků, ale oba kluby se shodují, že nebýt restrikcí, přišlo by jich mnohem více. "Část fanoušků to určitě odradí, je mi jasné, že někteří raději zůstanou doma u televize," tuší Zlámal.
Právě takhle by přitom jednou mohla vypadat v extrémním případě realita na všech českých stadionech. "To bych byl nerad. Věřím, že jednou přijde doba, kdy budou fanoušci trestáni rychle a my nebudeme muset něco takového používat," říká Zlámal.
Slavia přitom podobná opatření může zopakovat už za měsíc, kdy Eden čeká první derby se Spartou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!