Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slavia překvapuje dál. Porazila Plzeň a znovu vládne fotbalové lize

22:08
PRAHA - Fotbalisté Slavie se nenechali rozhodit týden starým škobrtnutím v Teplicích a znovu potvrdili, že jsou největším překvapením začátku letošní ligové sezony. V 5. kole se na domácí půdě nezalekli ani favorizované Plzně. Po gólu Zmrhala z 66. minuta zvítězili 1:0 a nejméně do nedělního večera vystřídali v čele soutěže právě Západočechy.

Záložník Slavie Jaromír Zmrhal (vpravo vzadu) střílí gól. foto: ČTK

Na zaplněné severní tribuně, odkud tradičně fandí skalní slávističtí příznivci, se rozhořely bengálské ohně. Běžela 66. minuta fanoušci oslavovali jediného střelce zápasu.

"Jaromír! Zmrhal!"

Jedenadvacetiletý slávistický odchovanec, kterého v tu chvíli měl hlídat Bakoš, u vzdálenější tyče vyskočil na centr z rohového kopu a hlavou poslal míč do brány - 1:0.

Rekordní návštěva sezony

Eden, kam dorazila rekordní návštěva sezony 11 003 diváků, bouřil. K oslavám měli fandové i fotbalisté důvod. Vždyť Slavia završila výborný vstup do sezony, ve kterém z pěti zápasů čtyřikrát vyhrála a kraluje nejvyšší soutěži.

Z prvního místa ji ještě může sesadit Sparta, kterou malé pražské derby proti Dukle čeká až v neděli večer. Pokud letenský rival vyhraje o tři a více gólů, dostane se do čela tabulky.

SOUHRN 5. KOLA

Slavia nebyla lepší než Plzeň, ale jako už tradičně v tomto ročníku působila agresivněji, hladověji, důrazněji. Právě tento styl ji drží daleko od sestupových starostí, které měla až do posledního kola minulého ročníku.

Přálo jí také štěstí. Plzeň trefila tyč, břevno a několikrát výborně zasáhl brankář Hrubeš. Možností na otevření skóre nebo vyrovnání měla dost. Třeba když...

Hráči Slavie se radují z jediného gólu.

...Pilař prokličkoval až na hranici pokutového území a pravačkou nebezpečně vystřelil. Slávistický gólman Hrubeš se však položil na zem a levou rukou míč vyrazil.

...Kolář po Hrošovského centru hlavičkoval do břevna.

...Bakoš z přímého volného kopu obstřelil zeď a trefil levou tyč.

...Kolář podruhé v zápase hlavičkoval, ale výborně refelexivně zasáhl Hrubeš.

...Řezník ve skluzu vystřelil, těsně před brankovou čárou však zasáhl obránce Nitrianský.

...rozhodčí Zelinka odpískal Nitrianského ruku, ale místo penalty nařídil přímý volný kop.

Slavia hrozila jen z brejků

Plzeň, kterou vedl ještě nedávný slávistický trenér Koubek, se v koncovce trápila. To Slavia se soustředila na defenzivu a vyrážela do rychlých protiútoků.

Ale k největší šanci ji v prvním poločase pomohl plzeňský kapitán Limberský, jehož zaváhání mohl využít Vukadinovič. Kousek za hranicí pokutového území však vystřelil jen doprostřed brány, kde stál připravený gólman Kozáčik.

Slavii to však nakonec vadit nemuselo. Stejně jako to, že jinak si moc šancí nevytvořila. Ve druhém poločase se totiž prosadil Zmrhal a Slavia v duelu o první místo sesadila svého soupeře z čela.

Diváci za to pak svým oblíbencům tleskali ve stoje.

5. kolo první fotbalové ligy:

• Slavia Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 66. Zmrhal. Rozhodčí: Zelinka - Jiřík, Hock. ŽK: Nitrianský, Baéz, Latka, Milan Škoda, V. Vukadinovič - Procházka, Hořava, R. Hubník. Diváci: 11.003.