Slavia porazila v derby Bohemians a slaví první výhru pod Koubkem

21:06aktualizováno  22:24
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie porazili ve vršovickém derby Bohemians 1905 a ve čtvrtém ligovém zápasem pod vedením trenéra Miroslava Koubka se dočkali první výhry. Předehrávku 12. kola rozhodl v poslední minutě úvodní půle Martin Juhar, který navázal na gól z minulého utkání v Plzni.

Fotbalista Slavia Martin Juhar foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Koubek (Slavia)
"Jsem rád, že jsme vyhráli, protože to pro nás byla dnes povinnost. Je to úleva i pro mě, ten vstup do mé mise s těmi těžkými soupeři byl z hlediska progresu hry úspěšný, ale body chyběly. Nebylo to lehké z hlediska psychiky, mužstvo si uvědomovalo tíhu okamžiku, že musíme zabrat. V prvním poločase tím byla naše hra poznamenaná, neměli jsme tu lehkost. Bohemka nás držela na distanc a těžko jsme se tam dostávali. První poločas byl vyrovnaný. Moc nám pomohl gól do šatny. Potom se mužstvo uklidnilo a druhý poločas už byla z naší strany lepší podívaná. Vytvořili jsme si větší množství už vyložených šancí, a kdybychom proměnili aspoň jednu, bylo by to potom už uvolněnější. To se nestalo a museli jsme to až do konce vydřít. Ale myslím, že z hlediska obranné činnosti jsme měli tu nulu pod kontrolou."

Jozef Weber (Bohemians)
"První půle byla z naší strany slušná. Plnili jsme to, co jsme chtěli. Hrát z trošku většího bloku a chodit do brejků. Dařilo se nám to až do 45. minuty, kdy jsme udělali stupidní chybu. Taková chyba se může stát v lize jednou za pět let, nám se bohužel stala dvakrát za podzim ve stejné minutě. Branka hodně ovlivnila vývoj a dost nás poznamenala. Už jsme si s tím neporadili. V podobném duchu jako v první půli jsme chtěli jít do druhé, ale nedařilo se nám to. Už jsme se nedostali do tempa z první půle. Kdybychom ještě za stavu 0:0 proměnili velkou šanci, bylo by to potom pro Slavii těžké hrát do plných. To jsou zlomové situace, které nás stojí body a táhnou dolů."

Slávisté se dočkali prvního domácího vítězství v této sezoně a posunuli se ze sestupových příček na třinácté místo o skóre za "klokany". Ti získali z posledních čtyř kol jen bod. "Jsem rád, že jsme vyhráli, protože to pro nás byla dnes povinnost. Je to úleva i pro mě, ten vstup do mé mise s těmi těžkými soupeři byl z hlediska progresu hry úspěšný, ale body chyběly," řekl po zápase Koubek, jehož mužstvo naplno bodovalo poprvé od konce srpna. Slavia chtěla navázat na zlepšený výkon z minulého kola proti Plzni a zlomit tristní bilanci na domácím hřišti, kde byla před dnešním zápasem se ziskem jediného bodu nejhorší z celé ligy.

Červenobílí začali malé derby aktivněji, první dvě šance, u kterých byl Nitrianský, ale zahodili. Domácí obránce, jenž stejně jako v Plzni nastoupil netradičně na levém kraji zálohy, v jedenácté minutě převzal na hranici ofsajdu Proškovu přihrávku a dostal se až před Havránka, ale šance ho zřejmě tak zaskočila, že jen lehce poslal míč na hostujícího gólmana. Ve 24. minutě pak Nitrianský po pěkné kombinaci pálil nad. Vzápětí mohli udeřit "klokani". Hora se hnal do brejku, jenže akci zbrzdil kličkou a Rakovan jeho střelu vyrazil na roh.

"Chtěl jsem nejdřív vystřelit, ale trošku mi to ujelo. Musel jsem si několikrát zaseknout, než jsem si přes obránce udělal prostor. Pak už to nemělo takovou razanci. Měl jsem dát gól," litoval Hora. Jeho tým přidal a o chvíli později zahrozil znovu. Neradovu střelu slávistická obrana srazila vedle tyče. Domácí se proti bránícímu soupeři prosazovali hůř než před týdnem proti ofenzivně hrající Plzni, přesto do poločasu vedli. Neves v 45. minutě vysunul Juhara a ten střelou k tyči otevřel skóre. Skóroval ve druhém utkání po sobě.

"Gól do šatny nám moc pomohl, mužstvo uklidnil," řekl Koubek. Naopak kouč hostů Jozef Weber inkasované branky hodně litoval. "Udělali jsme stupidní chybu. Taková chyba se může stát v lize jednou za pět let, nám se bohužel stala dvakrát za podzim ve stejné minutě," posteskl si Weber. Do druhé půle posílil ofenzivu o útočníka Matěje Štochla, žádný tlak hostů se ale nekonal. "Už jsme se nedostali do tempa z první půle," podotkl Weber. Naopak dál hrozili slávisté. V 59. minutě neuspěl ve třetí šanci Nitrianský, jehož střelu srazil těsně mimo Šmíd.

Podobně se vzápětí vedlo také Juharovi. Červenobílí ukazovali, proč mají spolu se Znojmem nejméně produktivní ofenzivu. V 65. minutě pohrdl zvýšením náskoku i Dobrotka. K domácímu stoperovi propadl centr, ranou z první ale trefil Havránka. Gól nebyl souzený ani Nitrianskému, který hlavičkoval těsně vedle šibenice. Dvě minuty před koncem těsně minul i Škoda, ale domácí to nemuselo mrzet. První výhru po pěti kolech v klidu udrželi. "Museli jsme to až do konce vydřít. Ale myslím, že z hlediska obranné činnosti jsme měli tu nulu pod kontrolou," podotkl Koubek.

12. kolo první fotbalové ligy

Slavia Praha - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)
Branka: 45. Juhar. Rozhodčí: M. Paták - Jiřík, Hrabovský. ŽK: Juhar (Slavia). Diváci: 7842.
Slavia: Rakovan - Dostál, Škoda, Dobrotka, Neves - Petrák (86. Zmrhal), Gecov - Prošek (54. Mičola), Lička (75. Kisel), Nitrianský - Juhar. Trenér: Koubek.
Bohemians: Havránek - Kalina, J. Štochl, Šmíd, Šírl - Moravec (76. Kolář), Jindřišek, Nerad, Rada (46. M. Štochl), Bartek (60. Ndiaye) - Hora. Trenér: Weber.

Dukla Praha - Baník Ostrava 1:0 (0:0)
Branka: 59. Malý z pen. Rozhodčí: Kocourek - Pospíšil, Pochylý. ŽK: Romera, Pospěch, Néstor - Sukup, Baránek, Hable, Zawada. Diváci: 2745.
Dukla: Rada - Romera, Vorel, Štetina, Matěj Hanousek - Malý, Gedeon, Marek Hanousek - Pázler (51. Néstor), Pospěch (89. Marek), Mareš (82. Vrzal). Trenér: Kozel.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup (68. Stronati) - Hable - Holzer, Foltýn (80. Lukeš), Kraut (71. Kukec), Milosavljev - Fantiš. Trenér: Bernady.