4. června 2015 15:43, aktualizováno  16:25 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Insolvence je šikanózní a bez reálného základu, brání se fotbalová Slavia

Majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel fotbalové Slavie Aleš Řebíček. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Šikana, mafie. Z obrany do útoku přešla fotbalová Slavia v reakci na insolvenční návrh, který na ní podala společnost z tichomořského souostroví Samoa. Jde v něm o spor vedení a bývalého generálního ředitele Zbyňka Kusého.

„Slavia čelí jednoznačně šikanóznímu insolvenčnímu návrhu na základě pohledávek, které nemají reálný základ a jsou podle našeho názoru neoprávněné,“ tvrdí Slavia.

Insolvenční návrh k Městskému soudu v Praze podala off shore společnost ONLINE SERVICES LTD. se sídlem na Samoe. Ta od Kusého, který v klubu pracoval necelý rok, odkoupila pohledávku a po Slavii požaduje přibližně šest milionů korun. Návrh poukazuje i na další dluhy Slavie a na její neschopnost je splácet.

Dalších více než třináct milionů podle tvrzení navrhovatele Kusý nárokuje sám v exekučním řízení. Zároveň poukazuje i na údajné dluhy Slavie vůči hráčům a jako příklad uvádí pohledávku Fernanda Nevese ve výši 2,7 milionu korun.

„Výsledek jedenáctiměsíčního fungování pana Kusého v čele našeho klubu skončil ekonomickou i sportovní katastrofou, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Vznešený insolvenční návrh na Slavii a domáhání se částky bezmála dvacet miliónů korun ukazuje, že morální vlastnosti pana Kusého jsou ještě slabší, než ty odborné,“ píše se v prohlášení Slavie.

Kusý byl ředitelem klubu od května 2012 do června 2013, předtím vedl hokejové Pardubice a působil i u hokejové reprezentace. Po Slavii tuto částku požadoval jako zprostředkovatelskou odměnu na základě smlouvy, která podle něj platila i po jeho odchodu z klubu.

„Žádná pohledávka z pracovního poměru pana Kusého neexistuje a žádná jiná smlouva s panem Kusým nebyla platně uzavřena,“ tvrdí Slavia.

Postoupení části údajné pohledávky Kusým na off shore společnost vnímá klub jako účelové, aby byla uměle vytvořena tzv. mnohost věřitelů, jako podmínka podání insolvenčního návrhu.

Zákon říká, že „podmínka mnohosti věřitelů není splněna, má-li více pohledávek vůči dlužníku jen jeden věřitel. Aby se zabránilo účelovému vytváření mnohosti věřitelů převáděním nebo dělením pohledávek, stanoví zákon výslovně, že za dalšího věřitele se nepovažuje osoba, na kterou byla převedena některá z pohledávek insolvenčního navrhovatele proti dlužníku nebo její část v době šesti měsíců před podáním insolvenčního návrhu nebo po zahájení insolvenčního řízení.“

Slavia tvrdí, že oznámení o postoupení údajné pohledávky s výzvou k úhradě obdržela 26. května 2015, přičemž insolvenční návrh byl podán jen o týden později. „Z dokumentů přitom vyplývá, že pan Kusý tuto údajnou pohledávku postoupil už v závěru roku 2013. To že nás tato společnost informovala o svých údajných nárocích až po roce a půl nás znovu jen utvrzuje v podezření z další účelové manipulace s fakty a daty.“

Majitel klubu Aleš Řebíček naopak tvrdí, že dlužníkem je Kusý, loni se obrátil na soud s požadavkem, aby uhradil šest milionů korun. Kusý tehdy přiznal, že má s Řebíčkem nevyřešené nároky vyplývající ze smluv.

Co se týče sporu v souvislosti s kapverdským obráncem Nevesem, na nějž se insolvenční návrh rovněž odvolává, se v současné době vede na úrovni Mezinárodní fotbalové federace FIFA a dosud není pravomocně ukončen.

„Hráčem uplatněná pohledávka je však podle našeho názoru zcela neoprávněná a navíc účelově vykonstruovaná s cílem zakrýt celou podstatu věci. SK Slavia hráčskou smlouvu Nevesovi neukončila, byl to naopak on, kdo smlouvu jednostranně vypověděl. Ke dni ukončení smlouvy ze strany Nevese, stejně tak jako doposud, však SK Slavia neměla vůči hráči žádné splatné neuhrazené závazky. Naopak SK Slavia v řízení vedeném u FIFA uplatňuje svůj nárok na náhradu škody, která jí ukončením smlouvy ze strany hráče Nevese vznikla,“ podotýká Slavia.

„Samozřejmě vnímáme, že podobně zákeřným způsobem, jakým pan Kusý zaútočil na Slavii připravily insolvenční mafie v Česku řady firem i jednotlivců o majetek a proto věnujeme s našimi právními zástupci případu maximální pozornost a věříme, že v krátké době tento útok odvrátíme. Podání insolvenčního návrhu na Slavii vnímáme jako zoufalý akt jednotlivce, který podle našich informací sám čelí několika exekučním řízením na svůj majetek.“

O oprávněnosti pohledávky rozhodne soud. Pokud by dal za pravdu navrhovateli a klub nebych schopen svůj závazek uhradit, může se úpadek společnosti řešit konkurzem. 

minMiloslav Novák

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46