12. ledna 2010 8:28 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia se učí. Úřadující mistr zběsilé nákupy jako v létě nechystá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Slávisté trénují ve Špindlerově mlýně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slávisté trénují ve Špindlerově mlýně. | foto: ČTK

ŠPINDLERŮV MLÝN Stejná chata, stejná záplava sněhu, a dokonce i stejná trasa, po které se řítí na běžkách. A přece je něco jinak. Fotbalisté Slavie vyrazili na kondiční soustředění tradičně do Špindlerova Mlýna, ale idylicky zasněžené horské středisko je letos přivítalo v nezvyklé roli.

Zatímco během předchozích dvou zim tady běhali do kopců jako suverénní vládci ligy, tentokrát jsou v pozici sedmého týmu, který musí dohánět velké manko.

"Ale atmosféra se nezměnila. Nic není cítit," upozorňuje gólman Martin Vaniak. "Leden totiž úplně vypnete, myslíte jen na to, jak přežít tu náročnou přípravu. To ostatní teprve přijde až v únoru," vysvětluje. Tady, v nadmořské výšce 820 metrů, spřádá Slavia plány, jak na jaře dohnat vedoucí Teplice.

A kouč Karel Jarolím má před sebou úkol, který v Krkonoších řešil naposledy před třemi lety: dostat znovu svůj tým do formy. "Kluci asi letos dostanou v přípravě naloženo víc než loni. Pořád jsou tam totiž rezervy, akorát o nich hráči nevědí," usměje se Jarolím.

Část hráčů proto včera ráno poslal do nedalekého Vrchlabí do posilovny, ti zdatnější pak nazuli běžky a vyrazili směrem na Mísečky. "Nahoře bylo krásné počasí, takže první kolo docela šlo. Ale jen z kopce, jinak jsem sotva popadal dech," vypráví Vaniak, kterého v devětatřiceti letech zřejmě čeká vůbec poslední zimní příprava.

"Můj sen je zůstat ve Slavii i v létě, ale už jen jako muž v pozadí," dodává zkušený brankář ke svojí budoucnosti.  Ani veteránovi Vaniakovi se nevyhnul odpolední program: nejprve florbal a následně basketbal. "Program přípravy je každý rok zhruba stejný," srovnává Vaniak. Co tedy dělá Slavia po mizerném podzimu jinak? Změny je třeba hledat jinde. V detailech.

Stačí se ve Švýcarské boudě, kde slávisté bydlí, rozhlédnout kolem sebe. Samé známé tváře. Vlček, Šenkeřík, Černý a další. Nepoznali byste vlastně jen dva muže: nováčky Stanislava Tecla a Jana Kyselu. "Dá se říct, že chceme v zimě kádr stabilizovat. Přesuny v týmu nebudou rozhodně masivní," plánuje Jarolím.

Zní to banálně, ale právě v tom se ve Slavii udála největší změna. Ještě v létě nakoupila deset posil a přebudovaný tým se z průvanu v kabině nevzpamatoval dodnes. Teď chce Jarolím zůstat zdrženlivý. Sám tuší, že další zběsilé nákupy jeho tým z krize nevyvedou.

Poučil se? "Tak to neberu. Inspiroval mě k tomu závěr podzimu, kdy stávající hráči dokázali, že v sobě něco mají," vysvětluje. Jarolím se už vzdal služeb záložníka Tijaniho Belaida a teď v Krkonoších napjatě čeká, jak dopadnou jednání o budoucnosti Rudolfa Skácela. "Asi mu zkusím zavolat," říká.

Jasno chtěl mít před odjezdem do Krkonoš, teď však Jarolím své ultimátum ještě odložil. O Skácela totiž hodně stojí. "Spíš ale počítám s tím, že odejde," připouští.

Za Skácela si už ostatně Jarolím vyhlédl náhradu. Údajně má jít o zahraničního hráče. "Kromě tohoještě uvažuju o jedné posile do obrany," plánuje Jarolím. Jména jsou tajná, ale jedno je jisté už teď: nových tváří na jaře v Edenu určitě moc nenajdete.

"Zůstali jsme pospolu. Doufám, že je to změna k lepšímu. Ty letní nákupy se na nás na podzim projevily," kýve hlavou Vaniak.