21. května 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia zaplatila i státu. Na licenci to nemusí stačit

Miroslav Platil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Platil | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Slavia je zachráněna, liga bude pokračovat i s nejstarším fotbalovým klubem v Česku. Zatím si to ale myslí jen investiční ředitel společnosti Natland Josef Vojta.

Manažer investiční skupiny, která před pár dny koupila za symbolickou cenu 51 procent akcií Slavie, to sdělil v rozhovoru pro MF DNES. "Myslím, že sestup do třetí ligy nenastane. Natland Group vyrovnal veškeré dluhy nezbytné pro udělení profesionální licence," míní Vojta.

"Jde o dluhy vůči hráčům, realizačnímu týmu a státu," vysvětlil LN mluvčí společnosti Rostislav Starý.

Na optimismus je ale podle všeho ještě velmi brzy. Podle licenčních podmínek totiž Slavia musí vyřešit spor s bývalým majitelem – britskou společností ENIC – a také doložit plán hospodaření pro příští sezonu.

Jak daleko je k dohodě s ENIC, stále není jasné. "Jednání pokračují," zopakoval kouzelnou formulku posledních týdnů Starý.

Právě ENIC ale hraje v udělení licence klíčovou roli. Majitelé Slavie mu musí zaplatit dluh přesahující sto milionů korun. Britská společnost navíc tvrdí, že o své akcie přišla neoprávněně a je stále držitelem rozhodujícího balíku akcií klubu.

I proto si Natland objednal audit, který má rozkrýt hospodaření klubu. Ten ale podle mluvčího stále není hotový. A to není jediný otazník ve slávistické story.

Právník Pavel Pražák (vlevo) a zástupci fotbalového klubu Slavia Praha - generální ředitel Slavie Miroslav Platil (druhý zleva), údajný majitel klubu Antonín Franc a výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda.

Natland už také dal najevo, že Slavia je krátkodobou investicí.

"Nemyslím, že bychom měli majoritu Slavie držet dlouhodobě," řekl pro Hospodářské noviny šéf Natlandu Tomáš Raška, který zároveň připustil, že bude na záchraně klubu spolupracovat s dalším, dosud tajným investorem.

Jestli se jim povede udržet slavný klub na prvoligové mapě, by mělo být jasnější už v neděli. V ten den totiž podle regulí končí termín, dokdy má Slavia doložit nové skutečnosti fotbalovému svazu.

"Nemám informace, že by dosud cokoliv přišlo," řekl LN mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

"Se svazem průběžně komunikujeme. Vše odešleme včas," tvrdí naopak Starý. "Jsem přesvědčen, že v úterý budeme mít splněny všechny podklady k udělení licence."

Konečný verdikt nad Slavií vynese licenční tribunál právě v úterý. Rozhodnutí bude ležet na třech mužích: předsedovi svazu Ivanu Haškovi, generálním sekretáři Rudolfu Řepkovi a šéfovi první ligy Ivo Lubasovi.

Tamtamy ze Strahova duní jasně. Svaz udělá všechno proto, aby Slavia v lize zůstala, nechce však jít cestou dalších výjimek. Zároveň si uvědomuje, že času na dořešení je hodně málo.

"Dokáži si představit, že dostane licenci s výhradou. Například takovou, že spor s ENIC musí vyřešit do nějakého data," řekl LN pod příslibem anonymity vlivný funkcionář svazu.

Nejpozději však musí být rozhodnuto do poloviny června, kdy dojde k losování nového ročníku první ligy. Ať už proběhne bez Slavie, nebo s ní.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.