28. září 2012 14:09 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Derby dosud nevyhrál. Mám velkou motivaci, říká Lavička

Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička (vlevo) a záložník Josef Hušbauer  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér fotbalistů Sparty Vítězslav Lavička (vlevo) a záložník Josef Hušbauer | foto: ČTK

PRAHA Když vedl naposledy jako trenér Spartu do velkého derby se Slavií, musel před čtyřmi lety strávit drtivou domácí prohru 1:4 a těsně po zápase také své odvolání. Fotbalový kouč Vítězslav Lavička tak po svém letním návratu do Sparty před sobotním kláním v Edenu stojí před několika výzvami.

Kromě toho, aby se svým týmem utnul sérii tří porážek v soutěžních zápasech, by se také na třetí pokus jako kouč Sparty v kariéře rád dočkal i prvního vítězství nad odvěkým rivalem. "O to větší motivaci nyní mám. Ale touhu v Edenu uspět má celý tým," prohlásil Lavička.

 Předchozí dva duely proti Slavii pro něj jako pro sparťanského kouče nesly punc výjimečnosti: v dubnu roku 2002 si v derby nečekaně odbyl svůj prvoligový trenérský debut, když dočasně povýšil z postu asistenta a vystřídal Jaroslava Hřebíka. "Od té doby jsem se změnil, stačí se podívat na moje šediny na hlavě. Každopádně tenkrát byla ve Spartě bouřlivá atmosféra," usmíval se Lavička, který při své trenérské premiéře měl na dosah cenné vítězství, ovšem slávisté jej rozesmutnili vyrovnávací brankou Dostálka čtyři minuty před koncem.

Před čtyřmi lety zase Lavička utrpěl jednu z největších porážek v kariéře, když Slavia triumfovala na Letné 4:1, což sparťanského lodivoda také stálo trenérské místo. Lavička se musel poroučet po předchozích prohrách v Liberci a vyřazení z Poháru UEFA Dinamem Záhřeb, aktuální situace a porážky s Plzní, Lyonem a Olomoucí tak částečně evokují vzpomínky na čtyři roky staré události.

Lavička mohl mluvit z opačného břehu. Ze Sydney ho vábila i Slavia

"Ale já se tím moc nezabývám. Nechci porovnávat pozice z před čtyř let a tu současnou. Ano, víme, že jsme teď třikrát za sebou prohráli, ale v našem týmu nejsou žádné náznaky rezignace či skepse. Pro nás je derby obrovskou výzvou. Případný úspěch by byl velkou vzpruhou před dalšími zápasy," řekl Lavička.

Možná paradoxně nechybělo moc a Lavička mluvil z opačného břehu. Když totiž na jaře končil tříleté angažmá v Sydney FC, právě vedení Slavie jej lákalo do svých služeb. Devětačtyřicetiletý kouč, který podstatnou část hráčské kariéry strávil na Letné, ovšem s díky odmítl a nakonec zakotvil zase ve Spartě. "Všechno je tak, jak má být. Nabídky Slavie jsem si vážil, považuju ji za slavný klub, ale jsem rád tam, kde jsem. Vždyť jsem sparťan...," uvedl Lavička.

"Se vším respektem ke Slavii by nedělalo dobrotu, kdybych tam šel. Ten krok jsem si nedokázal představit," prohlásil. Atmosféra pražského derby, které si mnohokrát vychutnal i jako hráč, mu prý při jeho australské štaci chyběla. Lavička duel Sparty a Slavie považuje za největší ligový svátek.

 "Jsem rád, že na to v sobotu zase navážu. I když v Austrálii jsem si zase užíval derby Sydney s Melbourne. Nezapomenu na to, jak jsme tam v mé první sezoně vyhráli v ligovém finále před padesáti tisícovkami diváků na penalty," líčil Lavička. V sobotu by si v Edenu rád připomněl podobné chvíle euforie. "Kdybychom uspěli, byla by to velká vzpruha před další sérií těžkých zápasů," přál si Lavička.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!