5. září 2011 19:53 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavný kouč stvořil fotbalovou Duklu. Smrt našel pod ledem

Karel Kolský (vlevo jako trenér, vpravo jako hráč) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kolský (vlevo jako trenér, vpravo jako hráč) | foto: ČTK

PRAHA Strašně nerad plaval. Nebo to spíš neuměl. Proto bylo s podivem, že si na plzeňských Borech zkrátil cestu přes zamrzlé jezero Litické přehrady. Právě tam, v temných hlubinách pod ledovým příkrovem, našel legendární fotbalista a trenér Karel Kolský smrt.

Psal se únor roku 1984, bylo mu šedesát devět let a nejen jeho tragické úmrtí obestírá rouška méně známých okolností. Možná i kvůli socialistické době, kdy se všechno seběhlo. Své si však muž s mohutným obočím protrpěl už dávno předtím. Kvůli rodinné tragédii.

Vychází speciál LN 101 pohnutých osudů

Fotbalista jako řemen. Jeden z produktů tehdy proslulé kročehlavské fotbalové líhně, který to přes SK Kladno dotáhl až do Sparty. A také do národního týmu – zúčastnil se mistrovství světa ve Francii v roce 1938, byť tam nezasáhl do hry.

Snad ještě víc proslul Kolský jako trenér, který v roce 1951 přijal nabídku armádního ATK Praha, později ÚDA a nakonec Dukly, aby podle sovětského vzoru vytvořil tým se stálým kádrem složený z hráčů – vojáků z povolání.

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč