Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slavný návrat Zemanlandie. Legendární trenér si znovu podmaňuje Itálii

Sport

  10:45
PESCARA/PRAHA - Česko-italský fotbalový kouč Zdeněk Zeman prožil skvělý návrat do Serie A. Poslední Pescara při Zemanově obnovené premiéře v klubu o víkendu smetla Janov 5:0.

Zdeněk Zeman při zápase Pescara - Janov foto: AP

Naučili se snad „delfíni“, jak se týmu z města na pobřeží Jaderského moře přezdívá, konečně vítězit? „Zlomili jsme prokletí, ale čeká nás ještě dlouhá cesta,“ zaznělo po výhře z úst devětašedesátiletého Zdeňka Zemana.

Muže, který je na Apeninském poloostrově respektovanější než ve své vlasti, ze které odešel již téměř před půl stoletím.

Italské deníky a weby jsou nyní Zemana opět plné. „Zemanlandia is back“ psalo se bez ohledu na to, zda šlo o domácí, či anglická média.

Vždyť Pescara vyhrála poprvé od 28. srpna 2016. A tehdy se o jejím triumfu nad Sassuolem ještě rozhodlo až u zeleného stolu – díky kontumaci po neoprávněném startu soupeřova hráče. Přímo na hřišti si pocit z vítězství vychutnali hráči v této sezoně poprvé.

Překonané rekordy

A hned to byl v mnoha ohledech triumf rekordní. O pět branek Pescara v nejvyšší soutěži ještě nevyhrála (dosavadním maximem bylo vítězství 5:1 nad Juventusem v sezoně 1992/93). Stejně tak ještě nedala tři góly v prvním poločase.

Oni „delfíni“ mezi elitou na vlastním stadionu ostatně vůbec příliš nevyhrávají. Naposledy se mohli fanoušci klubu doma radovat v prosinci 2012 proti Catanii. Od té doby 21 zápasů ani ťuk.

Fotbalisté, hrozí vám demence, varují hlavičkáře angličtí vědci

Ale zpět z oblaků na zem. Přesněji řečeno do Zemanlandie, jak se říká místu, kde zrovna vládne zkušený kouč českého původu, kterého v Itálii milují pro jeho férovost a ofenzivní pojetí hry.

Obojí dokázal opětovně potvrdit už během 48 hodin v Pescaře.

Když před zmíněnými pěti lety tento tým do Serie A postoupil, bylo to mimo jiné i díky 90 gólům v druhé nejvyšší soutěži.

Jenže Zdeněk Zeman z klubu odešel, když přijal nabídku podruhé v kariéře trénovat AS Řím.

Ve 120tisícovém městě byl za zrádce. „Vy byste nabídku AS Řím odmítli?“ reagoval následně na výtky.

Když v pátek podepsal s tehdy devítibodovým beznadějně posledním celkem soutěže smlouvu, prohlásil: „Vrátil jsem se, protože Pescaře něco dlužím.“

Desetibodová ztráta na záchranu

S novým týmem stihl tři tréninky, přesto vymyslel několik signálů, změnil rozestavení na své oblíbené 4-3-3 a v neděli sledoval, jak jeho svěřenci demolují podobně se trápící Janov, který po porážce dokonce propustil kouče Ivana Juriče.

Pescaře přitom na pět gólů stačilo jen šest střel na branku a pouhých 35 procent času držení míče.

Možná i s ohledem na tyto statistiky zůstal Zeman na rozdíl od fanoušků a médií realistou. Ví, že společný cíl je ještě daleko.

Český trenér Zdeněk Zeman
Zdeněk Zeman

„Pokud se chceme zachránit, musíme vyhrát více zápasů, než potřebuje Juventus k jistotě titulu. Děkuji klukům za to, co předvedli, ale teď to teprve začne. Tým na tom není dobře kondičně. V týdnu budeme pracovat na změně. Kluky čekají kilometry běhání a cvičení,“ přidal kouč, o němž se loni spekulovalo jako o kandidátovi na trenérský post ve Slavii či o vhodném muži pro českou reprezentaci.

Ani jedno nedošlo naplnění.

Zeman se tím ale už zabývat nemusí. Je mezi svými. Na místě, které si před lety zamiloval.

A má před sebou „mission impossible“. Do konce soutěže zbývá třináct kol, Pescara je stále poslední a k záchraně jí nyní chybí deset bodů.

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat