Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

Slavia - Astana 0:1. Slavia zahazovala tutovky a s Evropskou ligou se loučí

18:55aktualizováno  23:07
PRAHA - Fotbalisté pražské Slavie si jarní vyřazovací část Evropské ligy nezahrají. Český šampion v závěrečném 6. kole základní skupiny prohrál doma s Astanou v přímém souboji o postupové druhé místo 0:1 a skončil na třetí příčce čtyřčlenné tabulky. Zápas rozhodl v 38. minutě po chybě slávistické obrany obránce Marin Aničič.

FC Astana vs. Slavia Praha, Evropská liga: Tomáš Necid a Ivan Majevski v souboji o míč. foto: ČTK/AP

Skončí Šilhavý ve Slavii? Po zápase s Astanou si chce popovídat s vedením

Slavia, které stačila k postupu remíza, tak nevyužila velkou šanci poprvé od sezony 2007/08 vydržet v pohárech až do jara.

Pražané dnešní porážkou podtrhli nepříliš vydařený podzim, protože v domácí lize coby obhájce trofeje ztrácejí na vedoucí Plzeň po 16 kolech 14 bodů. Budoucnost trenéra červenobílých Jaroslava Šilhavého může být ohrožena.

ONLINE REPORTÁŽ si přečtěte ZDE!

Slavia vedle postupu přišla i o finanční prémii za druhé místo ve skupině a za účast ve vyřazovací fázi. Celkem v této sezoně v pohárech v součtu kvalifikace Ligy mistrů a Evropské ligy vydělala v přepočtu bezmála 168 milionů korun.

Slavia v posledním letošním utkání postrádala zraněné Deliho s Hušbauerem a do základní sestavy se po měsíci vrátil uzdravený Rotaň.

FC Astana vs. Slavia Praha, Evropská liga: domácí Abzal Bejsebekov si kryje míč...
FC Astana vs. Slavia Praha, Evropská liga: Ruslan Rotaň a domácí Serikžan...

Už po 17 minutách musel kouč Šilhavý stáhnout ze hřiště zraněného útočníka Škodu, místo kterého nastoupil Necid.

Červenobílí se v úvodu svého 150. utkání v soutěžích UEFA nemuseli za každou cenu tlačit dopředu a dlouho příliš nehrozila ani Astana, která za předešlý měsíc odehrála jediný soutěžní zápas a už od minulé středy se připravovala v Praze.

Slavia Praha - FC Astana 0:1 (0:1)

Branka: 38. Aničič. Rozhodčí: Massa - Meli, Tegoni - Mazzoleni, Damato (všichni It.). ŽK: Sobol, Stoch, Necid - Mužikov, Erič, Šitov. Diváci: 14.198.
Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Sobol - Souček, Rotaň (68. Van Buren) - Zmrhal (76. Sýkora), Danny, Stoch - Škoda (17. Necid).
Astana: Erič - Šitov, Logviněnko, Aničič, Šomko - Twumasi (90. Despotovič), Majevskij, Grahovac, Tomasov (67. Murtazajev) - Mužikov (84. Malij) - Kabananga.

V 38. minutě ale kazašský mistr nečekaně udeřil a zmrazil celý Eden. Po přímém kopu ze strany promáchl centr gólman Laštůvka, od Necida se balon odrazil před prázdnou branku a stoper Aničič jej pohodlně doklepl do sítě.

Asistent rozhodčího nejprve signalizoval ofsajd, ale sudí nakonec trefu uznali.

Do druhého dějství vstoupili domácí velkým náporem. Danny v 48. minutě vyslal do sóla Zmrhala, ale ten v jasné šanci s gólmanem přehodil i branku. Poté těsně minul Necid a hlavičku stejného hráče pak chytil Erič.

Domácí nápor pak chvíli ustal a zesílil až s blížícím se koncem. V 78. minutě si naskočil na centr střídající Van Buren, ale hlavičkoval do brankáře.

Pak rozhodčí odpustil hostům penaltu za úder loktem do Necidova obličeje. Závěrečný nápor už vyrovnání nepřinesl a Astana tak mohla slavit pro kazašské týmy historický postup.

Plzeň vyhrála v Izraeli a postupuje z 1. místa

Fotbalisté Plzně na závěr podzimní části Evropské ligy vyhráli v Beerševě 2:0 a do jarní vyřazovací fáze postoupili jako vítězové skupiny G. Viktorii k tomu pomohla i nečekaná domácí prohra FCSB 1:2 s Luganem.

Hapoel Beerševa - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 29. Hejda, 83. Hořava. Rozhodčí: Stavrev - Kirovski, Kostadinov (všichni Mak.). ŽK: Einbinder, Broun, Taha - Hruška, Krmenčík, Limberský, Čermák.
Beerševa: Haimov - Elo, Taha, Elhamed, Kurhut - Radi, Broun, Einbinder (59. Melikson) - Ohana, Cuenca (67. Zrihan) - Pekhart.
Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (58. Pilař), Kolář (77. Čermák), Kopic - Krmenčík (89. Bakoš).

Plzeň, která měla už před zápasem v Izraeli jistý postup, vyhrála ve čtvrtém z šesti kol a v tabulce skupiny o dva body předčila bývalou Steauu Bukurešť.

V 29. minutě poslal hosty do vedení obránce Lukáš Hejda, sedm minut před koncem přidal pojistku záložník Tomáš Hořava.

Svěřenci Pavla Vrby ukončili dlouhé čekání na venkovní pohárové vítězství, které trvalo dvanáct utkání a více než dva roky.

Úspěšný podzim v Evropské lize plzeňskému klubu vynesl přes 140 milionů korun. Západočeši se dozvědí jméno soupeře pro úvodní kolo play off při pondělním losu.

Zlín se rozloučil prohrou a vyloučením

Fotbalisté Zlína se rozloučili s premiérovou účastí v Evropské lize domácí porážkou 0:2 s Lokomotivem Moskva.

Fastav Zlín - Lokomotiv Moskva 0:2 (0:0)

Branky: 70. Alexej Mirančuk, 75. Farfán. Rozhodčí: Kalkavan - Sesigüzel, Sancaktar (všichni Tur.). ŽK: Hronek, Gajič, Hnaníček, Traoré - Anton Mirančuk, Alexej Mirančuk. ČK: 58. Gajič. Diváci: 4682.
Zlín: Zlámal - Kopečný, Hnaníček, Gajič, Holzer - Vukadinovič, Traoré, Hronek (65. Janíček), Jiráček, Matejov (78, Džafič) - Diop (73. Ekpai).
Lokomotiv: Kočenkov - Ignaťjev, Kvirkvelija, Pejčinovič, Lysov - Farfán (81. Rotenberg), Kolomejcev (45.+1 Tarasov), I. Denisov, Fernandes - Alexej Mirančuk, Anton Mirančuk (59. Éder).

V olomouckém azylu hráli od 58. minuty bez vyloučeného Zorana Gajiče a Lokomotiv tlak zužitkoval. Alexej Mirančuk a Jefferson Farfán pojistili lídrovi ruské ligy postup do jarní fáze.

Zlín měl naopak už před utkáním jistotu posledního místa ve skupině. Hrál alespoň o udržení domácí neporazitelnosti a finanční prémii tří či devíti milionů korun.

Body ale tentokrát nezískal a celkem tak za účast ve skupině vydělal 2,84 milionu eur (asi 72,65 milionu korun). To zhruba odpovídá plánovanému celoročnímu rozpočtu před sezonou, než byl kvůli Evropské lize navýšen.

Fotbalisté FC Kodaň výhrou 2:0 nad Šeriffem Tiraspol vybojovali postup do jarní fáze Evropské ligy. Gólem k tomu přispěl český obránce Michael Lüftner. Společně s dánským celkem jde ze „zlínské“ skupiny F dál Lokomotiv Moskva.

Kodaň rozhodla o výhře nad Tiraspolem dvěma slepenými brankami, pod kterými se asistencemi podepsal záložník Verbič.

V 57. minutě otevřel skóre Sotiriu a o tři minuty později skóroval také po rohovém kopu stoper Lüftner. Za Šeriff mohl snížit v 78. minutě Badibanga, z penalty ale trefil jen tyč.

AC Milán na závěr skupiuny prohrál

Za Hoffenheim vstřelil premiérový gól dvacetiletý záložník Ochs a německý celek bez Pavla Kadeřábka remizoval s Ludogorcem Razgrad 1:1.

Bulharský klub tak udržel druhou postupovou pozici o bod před Basaksehirem, který porazil 2:1 vedoucí Bragu.

Přímý souboj o první místo ve skupině E zvládlo Bergamo, které porazilo Petagnovým gólem z 10. minuty Lyon 1:0.

Za hosty odehrál druhý poločas teprve šestnáctiletý útočník Willem Geubbels. Ve skupině B udrželo Dynamo Kyjev v souboji dvou postupujících vítězstvím 4:1 nad Partizanem Bělehrad první pozici.

Další kolo si zahraje také AEK Atény, kterému stačila bezbranková remíza ve Vídni s Austrií. Řecký klub neprohrál v desátém soutěžním duelu v řadě. Chorvatské Rijece tak nepomohla ani výhra 2:0 nad AC Milán.

Villarreal měl jistý postup z prvního místa skupiny A, v níž figurovala také pražská Slavie, a nevadila mu tak ani prohra 0:1 s Maccabi Tel Aviv. Izraelský klub skóroval ve skupině poprvé, prosadil se Blackman.

Výsledky 6. kola:

Skupina A:

Villarreal - Maccabi Tel Aviv 0:1 (0:0)
Branka: 60. Blackman.

Skupina B:

Dynamo Kyjev - Partizan Bělehrad 4:1 (3:1)
Branky: 28., 31. a 78. z pen. Moraes, 6. Morozjuk - 45.+4 Jevtovič z pen.

Young Boys Bern - Skënderbeu Korcë 2:1 (0:0)
Branky: 55. Hoarau, 90.+6 Assalé - 51. Gavazaj.

Skupina C:

Hoffenheim - Ludogorec Razgrad 1:1 (1:0)
Branky: 25. Ochs - 62. Wanderson. ČK: 83. Keserü (Ludogorec).

Basaksehir - Braga 2:1 (1:0)
Branky: 10. Višča, 77. Belözoglu z pen. - 55. Silva.

FC Kodaň - Šeriff Tiraspol 2:0 (0:0)
Branky: 56. Sotiriu, 59. Lüftner. ČK: 70. Jairo (Šeriff).

Skupina G:

FCSB - Lugano 1:2 (0:2)
Branky: 60. Gnohéré - 3. Daprelá, 32. Vécsei.

Skupina H:

CZ Bělehrad - Kolín nad Rýnem 1:0 (1:0)
Branka: 22. Srnič.

Arsenal - BATE Borisov 6:0 (3:0)
Branky: 11. Debuchy, 37. Walcott, 43. Wilshere, 51. vlastní Poljakov, 64. Giroud z pen., 74. Elneny.