Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Slováci porazili Severní Irsko

23:40
BRATISLAVA - Předpokládaní největší soupeři českých fotbalistů v boji o postup z kvalifikační skupiny 3 na mistrovství světa v Jihoafrické republice Poláci hned na úvod ztratili dva body za remízu 1:1 se Slovinskem. Naopak Slovensko dokázalo doma porazit 2:1 Severní Irsko, se kterým se Češi utkají ve středu. Senzační soutěžní premiéru na lavičce Rakouska prožil český kouč Karel Brückner, jehož svěřenci porazili Francii 3:1.

Slováci ukázali Čechům cestu. foto: ČTK

Polsko se proti Slovinsku ujalo vedení v 17. minutě. Hostující stoper Cesar ve vápně fauloval Krzynówka a nařízený pokutový kop proměnil kapitán Žewlakow. Ještě do poločasu však hosté srovnali, když svou první reprezentační branku zaznamenal útočník Dedič.

Severní Irsko mělo proti Slovensku povedený vstup do utkání, v úvodní desetiminutovce domácí zatlačilo, ale bez brankového efektu. Poté přebralo iniciativu Slovensko a svou převahu dokázalo po změně stran zužitkovat brankami Škrteua a Hamšíka po centrech ze standardních situací.

Jenže deset minut před koncem si Bruntův centr srazil do vlastní sítě Ďurica a odstartoval tím závěrečný nápor Severního Irska. Slovenští fotbalisté se však již ubránili a získali cenné vítězství.

Rakušané proti favorizované Francii začali aktivně, dobře napadali a nedávali Francouzům příliš prostoru. A odměna se dostavila vzápětí. Na přímý kop Ivanschitze si naskočilo klubko hráčů, od nějž nakonec míč doputoval do sítě. Branka byla nakonec připsána urostlému útočníkovi Marku Jankovi. Domácí ještě do poločasu stihli vedení navýšit. Další přímý kop Ivanschitze se tak dlouho odrážel po šestnáctce, až jej do sítě uklidil Aufhauser.

Po změně stran sice snížil Govou, ale Brücknerovi svěřenci si dobře rozehraný zápas nenechali vzít. Z penalty navíc výhru potvrdil Ivanschitz. Brückner si tak mohl vychutnat ovace a skandování svého jména od 48 tisíc diváků na zaplněném vídeňském Happelově stadionu. Rakouský deník Die Presse v první reakci označil Brücknerovu premiéru za "start z říše snů".

K velkému překvapení se schylovalo na Kypru, kde domácí podpořeni úspěchy klubových celků v evropských pohárových soutěžích drželi s úřadujícími mistry světa Italy dlouho remízu 1:1. Až v nastaveném čase strhl vítězství na stranu Itálie svým druhým gólem v utkání kanonýr Di Natale a zachránil staronového trenéra Lippiho od blamáže při jeho obnovené premiéře na italské lavičce.

Také Angličané se trápili v utkání s Andorrou, když stejně jako při posledním měření sil nedokázali 182. týmu světa složenému z amatérů do poločasu vstřelit branku. Výhru favorita zachránil až po změně stran dvěma góly střídající Joe Cole.

Nepovedený start do kvalifikace za sebou mají fotbalisté Skotska, kteří v Makedonii překvapivě prohráli 0:1. O jedinou branku se již po pěti minutách hry postaral útočník Naumovski. Jeden z kandidátů na postup ze skupiny 9 tak hned na úvod ztratil tři body. Překvapení se zrodilo také v Rumunsku, kde domácí hráči nečekaně prohráli s Litvou vysoko 0:3.

Výsledky:

Skupina 3:

Vratislav: Polsko - Slovinsko 1:1 (1:1)

Branky: 17. Žewlakow z pen. - 35. Dedič. Rozhodčí: Jakobsson (Isl.).

Sestavy:

Polsko: Fabianski - Wasilewski, Žewlakow, Bosacki (51. Jop), Kowalczyk - Blaszczykowski, Lewandowski, Murawski (46. Bandrowski), Krzynówek - Roger (73. Saganowski) - Piszczek. Trenér: Beenhakker.

Slovinsko: Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Ilič - Šišič, Komac (86. Žlogar), Koren, Kirm (72. Birsa) - Dedič (90. Matič), Novakovič. Trenér: Kek.

Bratislava: Slovensko - Severní Irsko 2:1 (0:0)

Branky: 47. Škrteu, 70. Hamšík - 81. vlastní Ďurica. Rozhodčí: Ivanov (Rus.). Diváci: 5445.

Sestavy:

Slovensko: Senecký - Pekarík, Ďurica, Škrteu, Petráš - Karhan (75. Zabavník), Sapara - Kozák, Hamšík - Vittek (84. Mintál), Jakubko (59. Švento). Trenér: Weiss.

Severní Irsko: Taylor - Craigan, Hughes, Evans, McCartney - Baird (78. Schiels), Davis, Gillespie (53. Feeney), Clingan - Paterson (66. Brunt), Healy. Trenér: Worthington.

Skupina 1:

Albánie - Švédsko 0:0

Rozhodčí: Mallenco (Šp.).

Budapešť: Maďarsko - Dánsko 0:0

Rozhodčí: Hamer (Luc.).

Valletta: Malta - Portugalsko 0:4 (0:1)

Branky: 25. vlastní Said, 61. Almeida, 70. Simao, 78. Nani. Rozhodčí: Blom (Niz.).

Skupina 2:

Tiraspol: Moldavsko - Lotyšsko 1:2 (0:2)

Branky: 76. Alexejev - 8. Karlsons, 22. Astafjevs. Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Tel Aviv: Izrael - Švýcarsko 2:2 (0:1)

Branky: 73. Benajun, 90. Sahar - 45. Yakin, 56. N'Kufo. Rozhodčí: Hansson (Švéd.).

Lucembursko - Řecko 0:3 (0:2)

Branky: 36. Torosidis, 45.+2 Gekas, 77. Charisteas z pen. Rozhodčí: Hermansen (Dán.).

Skupina 4:

Cardiff: Wales - Ázerbájdžán 1:0 (0:0)

Branka: 83. Vokes. Rozhodčí: Sager (Švéd.). ČK: Ramim (Ázerb.).

Vaduz: Lichtenštejnsko - Německo 0:6 (0:1)

Branky: 21. a 48. Podolski, 65. Rolfes, 66. Schweinsteiger, 75. Hitzlsperger, 86. Westermann. Rozhodčí: Gomez (Portug.).

Skupina 5:

Jerevan: Arménie - Turecko 0:2 (0:0)

Branky: 60. Tuncay, 78. Semih. Rozhodčí: Övrebö (Nor.).

Lutych: Belgie - Estonsko 3:2 (1:0)

Branky: 39. a 80. Sonck, 75. Defour - 57. Zenjov, 90.+3 Oper. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

Murcía: Španělsko - Bosna a Hercegovina 1:0 (0:0)

Branka: 58. Villa. Rozhodčí: Thomas (Skot.).

Skupina 6:

Ukrajina - Bělorusko 1:0 (0:0)

Branka: 90. Ševčenko z pen. Rozhodčí: Rizzoli (It.).

Chorvatsko - Kazachstán 3:0 (2:0)

Branky: 13. Kovač, 36. Modrič, 79. Petrič. Rozhodčí: Johannesson (Švéd.)

Barcelona: Andorra - Anglie 0:2 (0:0)

Branky: 49. a 55. J. Cole. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Skupina 7:

Kluž: Rumunsko - Litva 0:3 (0:1)

Branky: 31. Stankevičius, 70. Mikoliunas, 86. Kalonas. Rozhodčí: Kelly (Ir.).

Srbsko - Faerské ostrovy 2:0 (1:0)

Branky: 31. vlastní Jacobsen, 88. Žigič. Rozhodčí: Nikolajev (Rus.).

Vídeň: Rakousko - Francie 3:1 (2:0)

Branky: 8. Janko, 43. Aufhauser, 72. Ivanschitz z pen. - 60. Govou. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.).

Skupina 8:

Mohuč: Gruzie - Irsko 1:2 (0:1)

Branky: 90.+2 Kenija - 13. Doyle, 71. Whelan. Rozhodčí: Szabo (Maď.).

Podgorica: Černá Hora - Bulharsko 2:2 (0:1)

Branky: 62. Vučinič, 81. Jovetič z pen. - 11. S. Petrov, 90.+2 Georgiev. Rozhodčí: Orechov (Ukr.). ČK: 81. Angelov (Bulh.).

Larnaka: Kypr - Itálie 1:2 (1:1)

Branky: 29. Aloneftis - 8. a 90.+1 Di Natale. Rozhodčí: Vink (Niz.).

Skupina 9:

Skopje: Makedonie - Skotsko 1:0 (1:0)

Branka: 5. Naumovski. Rozhodčí: Královec (ČR).

Norsko - Island 2:2 (1:1)

Branky: 36. z pen. a 50. Iversen - 39. Helguson, 69. Gudjohnsen. Rozhodčí: Jefet (Izr.).